Konferencja Ministra Polaczka

2006-02-10 10:32

9 lutego w Ministerstwie Transportu i Budownictwa odbyło się spotkanie, podsumowujące sto dni prac resortu w ramach rządu premiera Kazimierza Marcinkiewicza. Minister Jerzy Polaczek podkreślił, że był to czas na porządkowanie prawa i tworzenie kompleksowych rozwiązań w poszczególnych działach administracji rządowej. Są nimi: budownictwo, gospodarka przestrzenna i mieszkaniowa, transport, łączność oraz gospodarka morska.

Za jedne z ważniejszych działań, podjętych w tym okresie, minister Polaczek uznał:

  • stworzenie programu budowy dróg i autostrad do roku 2013

Według rządowego programu Polska do 2013 roku wyda na nowe drogi ponad 100 miliardów złotych i tym samym uda się - według zapewnień przedstawicieli rządu - nadrobić wszelkie zaległości w tym zakresie. Ukończona ma być budowa autostrad A1, A2 i A4 oraz dróg ekspresowych S3, S19 i S8. Dzięki temu kierowcy mieliby w sumie do dyspozycji 1600 km autostrad oraz 1700 km dróg ekspresowych. Obecnie opracowywany jest szczegółowy plan finansowania drogownictwa na lata 2006-1013.

  • prace nad całościowym programem budownictwa mieszkaniowego

Poza tym, że 7 lutego rząd przyjął projekt ustawy o wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania, rozpoczęto prace nad nowelizacją ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym. Tworzone są nowe przepisy prawa budowlanego.

  • opracowanie Strategii Rozwoju Transportu Kolejowego do roku 2009

Resort chce natychmiast zająć się ratowaniem sytuacji Grupy PKP, której zadłużenie sięga 6 miliardów złotych. W realizacji strategii pomoże powołanie niezależnego kapitałowo gospodarza narodowej sieci kolejkowej, tzw. Podatkowej Grupy Kapitałowej PKP.

  • prace nad nowelizacją prawa lotniczego

Przedstawiciele rządu życzyliby sobie dalszego otwarcia rynku lotniczego, w tym m. in. rozwoju lotnisk regionalnych.

Minister nawiązał również do tematu katastrofy w Katowicach i prac grup eksperckich, badających przyczyny tragedii. Jak obiecał, wszelkie poszlaki w tej sprawie zostaną wyjaśnione w terminie krótszym niż trzy miesiące.

Na najbliższy czas ministerstwo planuje szczegółowe spotkania, na których omawiane będą problemy poszczególnych działów administracji rządowej. Pierwsze ze spotkań ma się odbyć w ciągu dwóch tygodni i najprawdopodobniej będzie poświęcone budowie dróg i autostrad w Polsce.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej