Kodeks Etyki w sektorze energetyki wiatrowej

2010-06-17 17:21
Wiatraki
Autor: Urząd Gminy Słupsk

Grupa firm z sektora energetyki wiatrowej podjęła decyzję o podpisaniu 16 czerwca - kodeksu etycznego postępowania w trakcie przygotowania i realizacji inwestycji polegających na budowie farm wiatrowych. Kodeks Etyki został przygotowany przez Fundację na rzecz Energetyki Zrównoważonej w ramach projektu "Standaryzacja ocen oddziaływania na środowisko w energetyce wiatrowej".

Kodeks Etyki w energetyce wiatrowej, w procesie przygotowania i realizacji projektów FW, jest dobrowolnym zobowiązaniem do przestrzegania określonych zasad zmniejszających groźbę negatywnych oddziaływań zrealizowanych inwestycji na lokalne społeczności i środowisko. Kodeks powstał, aby promować tych inwestorów i deweloperów, którzy w swojej działalności dbają o najwyższe standardy w zakresie ochrony środowiska oraz dialogu społecznego, a także aby wskazywać te standardy wszystkim uczestnikom rynku energetyki wiatrowej. Jest odpowiedzią na narastające zarzuty kierowane wobec branży wiatrowej, wskazujące na brak zasad i właściwej organizacji procesu przygotowania oraz realizacji inwestycji w tym sektorze, które skutkują coraz częściej konfliktami z lokalnymi społecznościami.
Każda firma inwestująca, rozwijająca projekty lub wykonująca usługi w sektorze energetyki wiatrowej może podpisać zobowiązanie do przestrzegania kodeksu. Lista firm, które go podpisały, będzie umieszczona w Internecie, a także rozsyłana do wszystkich urzędów w Polsce. Zgodność postępowania przedstawicieli branży z zasadami określonymi w Kodeksie będzie oceniać Komisja Etyki, wybrana przez przedstawicieli firm, które podpiszą Kodeks.
Komisja Etyki raz do roku będzie wystawiać Certyfikaty Etycznego Przedsiębiorcy Branży Wiatrowej w Polsce tym firmom, które postępowały zgodnie z zasadami określonymi w Kodeksie. Będzie również skreślać z listy firmy, które złamią te zasady.
Treść Kodeksu Etyki, Regulamin oraz lista firm które już podpisały zobowiązanie do przestrzegania Kodeksu, znajdują się na stronie
http://www.oddzialywaniawiatrakow.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej