Kodeks Etyki w sektorze energetyki wiatrowej

2010-06-17 17:21
Wiatraki
Autor: Urząd Gminy Słupsk

Grupa firm z sektora energetyki wiatrowej podjęła decyzję o podpisaniu 16 czerwca - kodeksu etycznego postępowania w trakcie przygotowania i realizacji inwestycji polegających na budowie farm wiatrowych. Kodeks Etyki został przygotowany przez Fundację na rzecz Energetyki Zrównoważonej w ramach projektu "Standaryzacja ocen oddziaływania na środowisko w energetyce wiatrowej".

Kodeks Etyki w energetyce wiatrowej, w procesie przygotowania i realizacji projektów FW, jest dobrowolnym zobowiązaniem do przestrzegania określonych zasad zmniejszających groźbę negatywnych oddziaływań zrealizowanych inwestycji na lokalne społeczności i środowisko. Kodeks powstał, aby promować tych inwestorów i deweloperów, którzy w swojej działalności dbają o najwyższe standardy w zakresie ochrony środowiska oraz dialogu społecznego, a także aby wskazywać te standardy wszystkim uczestnikom rynku energetyki wiatrowej. Jest odpowiedzią na narastające zarzuty kierowane wobec branży wiatrowej, wskazujące na brak zasad i właściwej organizacji procesu przygotowania oraz realizacji inwestycji w tym sektorze, które skutkują coraz częściej konfliktami z lokalnymi społecznościami.
Każda firma inwestująca, rozwijająca projekty lub wykonująca usługi w sektorze energetyki wiatrowej może podpisać zobowiązanie do przestrzegania kodeksu. Lista firm, które go podpisały, będzie umieszczona w Internecie, a także rozsyłana do wszystkich urzędów w Polsce. Zgodność postępowania przedstawicieli branży z zasadami określonymi w Kodeksie będzie oceniać Komisja Etyki, wybrana przez przedstawicieli firm, które podpiszą Kodeks.
Komisja Etyki raz do roku będzie wystawiać Certyfikaty Etycznego Przedsiębiorcy Branży Wiatrowej w Polsce tym firmom, które postępowały zgodnie z zasadami określonymi w Kodeksie. Będzie również skreślać z listy firmy, które złamią te zasady.
Treść Kodeksu Etyki, Regulamin oraz lista firm które już podpisały zobowiązanie do przestrzegania Kodeksu, znajdują się na stronie
http://www.oddzialywaniawiatrakow.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej