Klej do styropianu przebadany. Nie wszyscy producenci zdali egzamin

2012-06-05 12:36
Klej do styropianu
Autor: Selena Klej do styropianu

Już po raz kolejny Związek Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa (ZPPMB) przeprowadził badania, czy oferowany produkt jest taki, jakim go deklarują producenci. Po styropianie, kleju do styropianu i oknach, ponownie pod lupę wzięto kleje do styropianu.

Przebadano, a konkretnie certyfikowane laboratorium Instytutu Ceramiki i Materiałów budowlanych w Krakowie, 25 worków z klejem do styropianu pochodzących od 25 producentów. Pozytywną weryfikację przeszło 17 próbek. Pozostali, a wszyscy zostali poinformowani o wynikach badania, mają jeszcze możliwość zażądać przebadania na swój koszt tzw. próbki „B”. Z tego, co mówi Ryszard Kowalski, prezes ZPPMB, na razie nie ma odzewu ze strony tych producentów, a związek wstrzymał się z upublicznieniem informacji o złych klejach. Ale w końcu to nastąpi, bo klient powinien wiedzieć co kupuje.

Kleje do styropianu będą w tym roku przebadane jeszcze dwukrotnie i może w końcu wszystkie sprawdzane worki będą zawierały to co powinny. Przedsięwzięcie ZPPMB jest skierowane na przeciwdziałanie nieuczciwej konkurencji i wprowadzaniu na rynek wyrobów o parametrach niezgodnych z deklarowanymi przez producentów.

- Nierzetelni producenci materiałów budowlanych muszą być wyparci w rynku – kategorycznie oświadcza Ryszard Kowalski. – Jesteśmy przekonani, że powtarzanie badań i publiczne prezentowanie wyników wpłynie długoterminowo na zachowanie producentów. Jeśli to będzie konieczne, w przyszłym roku jesteśmy gotowi przeprowadzić cztery serie badań. Rzetelni producenci, którzy oferują wyroby odpowiedniej jakości, nie są w stanie obniżać kosztów ich wytworzenia.
Na zarzut, że podanie listy producentów, którzy przeszli weryfikację z wynikiem pozytywnym, nie jest swoistą reklamą tych firm, prezes Kowalski odpowiedział: - A dlaczego mamy nie pokazywać tych dobrych, tylko wciąż uprawiamy negatywną propagandę. Jak coś jest dobre, to mówmy o tym głośno, że jest dobre…

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej