Kielce interesującym regionem dla BPO, czyli „Apetyt na outsourcing”

2013-04-08 15:45
Kielce, konferencja Apetyt na outsourcing
Autor: Bluevine Consulting Uczestnicy konferencji „Apetyt na outsourcing”, Kielce 4-5 kwietnia 2013

O perspektywach rozwoju sektora BPO (outsourcing procesów biznesowych) w Kielcach i innych miastach Polski Wschodniej rozmawiano podczas dwudniowej konferencji, "Apetyt na outsourcing". Konferencja odbyła się w Kielcach, bo według ekspertów, miasto to wraz ze swoją ofertą dla tej branży jest wschodzącą gwiazdą BPO.

W Polsce jest około 400 centrów BPO, co daje nam pierwsze miejsce w tej branży w Europie, która w ciągu ostatnich 4 lat odnotowała aż 75-procentowy wzrost.
– Szeroki zakres usług, a zwłaszcza outsourcingu procesów biznesowych, to obok nauki, sportu i kultury, jeden z priorytetów dalszego rozwoju dla 200-tysięcznych Kielc – powiedział Wojciech Lubawski, prezydent miasta podczas dyskusji z udziałem przedstawicieli samorządów Polski Wschodniej, którzy mówili również o tym, jak zamierzają dalej wspierać inwestycje, co mogą zaoferować inwestorom i czego od nich oczekują oraz jak kształtuje się ponadregionalna współpraca. Dziś Kielce oferują około 45 tys. m2 powierzchni biurowej, a w najbliższym czasie liczba ta zostanie podwojona.

– W województwach świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim i podkarpackim powstało na przestrzeni ostatnich 10 lat aż 47 centrów usług outsourcingowych – wyliczała na konferencji Agnieszka Wojnarowska, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. W samych tylko Kielcach działa już 20 firm tego sektora, dając zatrudnienie blisko 2 tysiącom osób. I liczba ta będzie się powiększać, bo branża BPO poszukuje kolejnych lokalizacji, oferujących korzystne warunki finansowe i wyspecjalizowane kadry (pożądani będą zwłaszcza kandydaci posługujący się więcej niż jednym językiem obcym, specjaliści branży finansowo-księgowej i IT).

Kielce, konferencja „Apetyt na outsourcing”
Autor: Bluevine Consulting Wojciech Lubawski, prezydent Miasta Kielce

– Oprócz kosztów inwestycyjnych jest też kilka innych, równie ważnych parametrów, które determinują decyzję o usytuowaniu lokalizacji dla nowej inwestycji. To m.in. zabezpieczenie dostępu do kadr czy atrakcyjność logistyczna. Kielce mogą nie mieć lotniska, ale istotniejsza jest sieć dróg, która szybko doprowadzi do lotniska nawet w sąsiednim regionie. Dobre drogi dojazdowe są równie ważne jak dobrze zorganizowane miasto wewnętrznie – podkreślał Marcin Nowak z krakowskiego oddziału Capgemini Polska.
- Kolejną istotną kwestią jest możliwość dyskusji z lokalnymi władzami, rektorami wyższych uczelni w zakresie precyzyjniejszego dookreślania potencjalnych możliwości edukacyjnych. Na poziomie współpracy instytucji publicznych z biznesem jest jeszcze sporo do zrobienia – komentował Zygmunt Łopalewski (INDESIT Polska).

Uczestnicy pierwszego spotkania poświęconego branży BPO w Kielcach zgodnie uznali, że Kielce i inne miasta Polski Wschodniej doskonale wykorzystują swój potencjał inwestycyjny i dobrze realizują założone cele strategii rozwoju, stawiając zwłaszcza na sektor usług, kreując miasta tego regionu na poważnych konkurentów dużych polskich ośrodków miejskich, doganiając je swoją ofertą powierzchni biurowych, terenów inwestycyjnych, dobrego przygotowania urzędników, wsparcia samorządów i atrakcyjnych warunków finansowych. Świętokrzyskie i pozostałe województwa Polski Wschodniej systematycznie budując i rozwijając potencjał, przy determinacji samorządów i przedsiębiorców, będą konkurencyjne nie tylko dla największych krajowych ośrodków w zakresie oferty dla inwestorów usług BPO, ale i dla innych państw regionu Europy Środkowej.
Drugi dzień konferencji wypełniły wizyty studyjne w terenie, dzieki którym uczestnicy spotkania odwiedzili m.in. Kielecki Park Technologiczny, Kieleckie Centrum Biznesu i Targi Kielce.

Konferencja odbyła się w Kielcach 4 i 5 kwietnia 2013, jej gospodarzami i organizatorami było Miasto Kielce i firma Deloitte, a partnerem organizacyjnym Bluevine Consulting, autor cyklu seminariów inwestycyjnych i VIP Gali Propsects in Poland.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej