Katowice promują zrównoważone budownictwo. Po seminarium „Zrównoważone projektowanie – potrzeba zintegrowanego projektowania”

2012-04-26 15:55
Seminarium w Katowicach. Zrównoważone projektowanie - potrzeba zintegrowanego projektowania
Autor: Bluevine Consulting

W Katowicach odbyło się drugie w tym roku spotkanie w ramach III edycji ogólnopolskiego cyklu "Partnerstwo dla zrównoważonego budownictwa". Jego celem jest pogłębienie świadomości na temat zrównoważonego projektowania, poprzez zainicjowanie branżowej dyskusji wśród stron zaangażowanych w proces inwestycyjny w polskich regionach. Stolica Górnego Śląska to dobre miejsce do inicjowania dyskusji na temat zrównoważonego budownictwa. Na poprzemysłowych terenach w mieście powstają nowe energooszczędne obiekty.

Katowice promują zrównoważone budownictwo

24 kwietnia br. w Katowicach na terenie Parku Technologicznego Euro Centrum odbyło się seminarium „Zrównoważone projektowanie – potrzeba zintegrowanego projektowania”. W spotkaniu udział wzięli m.in. Michał Buszek – architekt miasta Katowice, Mirosław Czarnik – prezes Górnośląskiego Parku Przemysłowego, Marek Dąbrowski z Buro Happold, architekt Tomasz Konior oraz architekt Sławomir Kostur – projektant pierwszego pasywnego biurowca w Polsce, który powstaje obecnie na terenie Euro Centrum w Katowicach.

Uczestnicy seminarium próbowali odpowiedzieć na pytanie - czy Katowice mają szansę stać się miastem zrównoważonym i przyjaznym dla mieszkańców? Katowice to dobre miejsce do inicjowania dyskusji na temat zrównoważonego budownictwa. Na poprzemysłowych terenach w mieście powstają nowe energooszczędne obiekty. Już wkrótce na terenie Euro Centrum powstanie pierwszy w Polsce biurowiec pasywny. Z kolei na terenach dawnej Huty Silesia, gdzie mieści się Górnośląski Park Przemysłowy, powstają energooszczędne biurowce.

Takich rozwiązań jest w tej chwili w Polsce niewiele. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w Wielkiej Brytanii, gdzie organizacja Igrzysk Olimpijskich 2012 w Londynie przyczyniła się do rewitalizacji doliny rzeki Lea. – Wszystkie obiekty na terenie olimpijskiego miasteczka zaprojektowano tak, aby po zakończeniu zawodów można było je zaadaptować do nowych funkcji – podkreślił Marek Dąbrowski z Buro Happold. Podstawą zrównoważonego budowania jest planowanie, które wybiega w przyszłość. – Dobry plan zagospodarowania przestrzennego (master plan) równoważy wiele funkcji i celów i jest elastyczny – mówił Marek Dąbrowski.

Ten temat zdominował drugą część spotkania, podczas której odbyły się praktyczne warsztaty „Myśleć miastem”, prowadzone przez Buro Happold oraz architekta Tomasza Koniora. Uczestnicy pracowali w grupach, ich zadaniem było zaproponowanie nowych rozwiązań, umożliwiających stworzenie przyjaznej przestrzeni publicznej w centrum Katowic, pomiędzy strategicznymi punktami - Dworcem PKP, nową siedzibą Muzeum Śląskiego i gmachem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Zaproponowano m.in. przekształcenie Alei Korfantego w miejski pasaż, ograniczenie ruchu samochodów osobowych w tym rejonie przy jednoczesnym wzmocnieniu roli komunikacji miejskiej. Wszyscy zgodzili się, że podstawą planowania w mieście jest dobry biznes plan, a przestrzeń publiczna buduje jakość życia w każdym mieście.

Cykl konferencji „Partnerstwo dla zrównoważonego budownictwa”

Seminarium w Katowicach to drugie w tym roku spotkanie w ramach III edycji ogólnopolskiego cyklu "Partnerstwo dla zrównoważonego budownictwa". Jego celem jest pogłębienie świadomości na temat tego czym jest zrównoważone projektowanie, poprzez zainicjowanie branżowej dyskusji wśród stron zaangażowanych w proces inwestycyjny w najciekawszych regionach Polski. Inicjatorem oraz sponsorem całego przedsięwzięcia jest firma RD bud – generalny wykonawca.

Budownictwo zrównoważone i ekologiczne pociąga za sobą wyższe koszty, jednak rekompensuje je późniejsza eksploatacja. Nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawy – podkreśla Jean Luc Darras, dyrektor techniczny oraz specjalista ds. zrównoważonego rozwoju w firmie RD bud.

Firma RD bud ma doświadczenie w budowie obiektów o niskim użyciu energii m.in. we Francji. W Polsce pierwszym budynkiem posiadającym certyfikat BREEAM wybudowanym przez spółkę jest biurowiec Mokotowska Square w Warszawie, oddany do użytku w 2011 roku. Obecnie RD bud prowadzi realizację biurowca Oxygen Park przy Al. Jerozolimskich w Warszawie, który również będzie ubiegał się o ten certyfikat.

Na potrzeby projektu „Partnerstwo dla zrównoważonego budownictwa” zawiązała się koalicja firm działających na rzecz propagowania zrównoważonego budownictwa. Należą do niej firmy z różnych branż budowlanych, deweloperzy, generalny wykonawca, przedstawiciele biur architektonicznych, producenci i zarządcy budynków.

Logo_partnerstwo
Autor: RD bud Firma RD bud jest inicjatorem projektu "Partnerstwo na wszystkich etapach cyklu życia żrównoważonej inwestycji budowlanej"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany

Czytaj więcej