Katowice promują zrównoważone budownictwo. Po seminarium „Zrównoważone projektowanie – potrzeba zintegrowanego projektowania”

2012-04-26 15:55
Seminarium w Katowicach. Zrównoważone projektowanie - potrzeba zintegrowanego projektowania
Autor: Bluevine Consulting

W Katowicach odbyło się drugie w tym roku spotkanie w ramach III edycji ogólnopolskiego cyklu "Partnerstwo dla zrównoważonego budownictwa". Jego celem jest pogłębienie świadomości na temat zrównoważonego projektowania, poprzez zainicjowanie branżowej dyskusji wśród stron zaangażowanych w proces inwestycyjny w polskich regionach. Stolica Górnego Śląska to dobre miejsce do inicjowania dyskusji na temat zrównoważonego budownictwa. Na poprzemysłowych terenach w mieście powstają nowe energooszczędne obiekty.

Katowice promują zrównoważone budownictwo

24 kwietnia br. w Katowicach na terenie Parku Technologicznego Euro Centrum odbyło się seminarium „Zrównoważone projektowanie – potrzeba zintegrowanego projektowania”. W spotkaniu udział wzięli m.in. Michał Buszek – architekt miasta Katowice, Mirosław Czarnik – prezes Górnośląskiego Parku Przemysłowego, Marek Dąbrowski z Buro Happold, architekt Tomasz Konior oraz architekt Sławomir Kostur – projektant pierwszego pasywnego biurowca w Polsce, który powstaje obecnie na terenie Euro Centrum w Katowicach.

Uczestnicy seminarium próbowali odpowiedzieć na pytanie - czy Katowice mają szansę stać się miastem zrównoważonym i przyjaznym dla mieszkańców? Katowice to dobre miejsce do inicjowania dyskusji na temat zrównoważonego budownictwa. Na poprzemysłowych terenach w mieście powstają nowe energooszczędne obiekty. Już wkrótce na terenie Euro Centrum powstanie pierwszy w Polsce biurowiec pasywny. Z kolei na terenach dawnej Huty Silesia, gdzie mieści się Górnośląski Park Przemysłowy, powstają energooszczędne biurowce.

Takich rozwiązań jest w tej chwili w Polsce niewiele. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w Wielkiej Brytanii, gdzie organizacja Igrzysk Olimpijskich 2012 w Londynie przyczyniła się do rewitalizacji doliny rzeki Lea. – Wszystkie obiekty na terenie olimpijskiego miasteczka zaprojektowano tak, aby po zakończeniu zawodów można było je zaadaptować do nowych funkcji – podkreślił Marek Dąbrowski z Buro Happold. Podstawą zrównoważonego budowania jest planowanie, które wybiega w przyszłość. – Dobry plan zagospodarowania przestrzennego (master plan) równoważy wiele funkcji i celów i jest elastyczny – mówił Marek Dąbrowski.

Ten temat zdominował drugą część spotkania, podczas której odbyły się praktyczne warsztaty „Myśleć miastem”, prowadzone przez Buro Happold oraz architekta Tomasza Koniora. Uczestnicy pracowali w grupach, ich zadaniem było zaproponowanie nowych rozwiązań, umożliwiających stworzenie przyjaznej przestrzeni publicznej w centrum Katowic, pomiędzy strategicznymi punktami - Dworcem PKP, nową siedzibą Muzeum Śląskiego i gmachem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Zaproponowano m.in. przekształcenie Alei Korfantego w miejski pasaż, ograniczenie ruchu samochodów osobowych w tym rejonie przy jednoczesnym wzmocnieniu roli komunikacji miejskiej. Wszyscy zgodzili się, że podstawą planowania w mieście jest dobry biznes plan, a przestrzeń publiczna buduje jakość życia w każdym mieście.

Cykl konferencji „Partnerstwo dla zrównoważonego budownictwa”

Seminarium w Katowicach to drugie w tym roku spotkanie w ramach III edycji ogólnopolskiego cyklu "Partnerstwo dla zrównoważonego budownictwa". Jego celem jest pogłębienie świadomości na temat tego czym jest zrównoważone projektowanie, poprzez zainicjowanie branżowej dyskusji wśród stron zaangażowanych w proces inwestycyjny w najciekawszych regionach Polski. Inicjatorem oraz sponsorem całego przedsięwzięcia jest firma RD bud – generalny wykonawca.

Budownictwo zrównoważone i ekologiczne pociąga za sobą wyższe koszty, jednak rekompensuje je późniejsza eksploatacja. Nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawy – podkreśla Jean Luc Darras, dyrektor techniczny oraz specjalista ds. zrównoważonego rozwoju w firmie RD bud.

Firma RD bud ma doświadczenie w budowie obiektów o niskim użyciu energii m.in. we Francji. W Polsce pierwszym budynkiem posiadającym certyfikat BREEAM wybudowanym przez spółkę jest biurowiec Mokotowska Square w Warszawie, oddany do użytku w 2011 roku. Obecnie RD bud prowadzi realizację biurowca Oxygen Park przy Al. Jerozolimskich w Warszawie, który również będzie ubiegał się o ten certyfikat.

Na potrzeby projektu „Partnerstwo dla zrównoważonego budownictwa” zawiązała się koalicja firm działających na rzecz propagowania zrównoważonego budownictwa. Należą do niej firmy z różnych branż budowlanych, deweloperzy, generalny wykonawca, przedstawiciele biur architektonicznych, producenci i zarządcy budynków.

Logo_partnerstwo
Autor: RD bud Firma RD bud jest inicjatorem projektu "Partnerstwo na wszystkich etapach cyklu życia żrównoważonej inwestycji budowlanej"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej