Jedna ładowarka do telefonów i laptopów niezależnie od producenta. Unia podaje termin

2022-10-04 13:15
Jedna ładowarka do telefonów i laptopów niezależnie od producenta. Unia podaje termin
Autor: Gettyimages Do końca 2024 r. wszystkie telefony komórkowe, tablety i aparaty fotograficzne sprzedawane w UE będą musiały być wyposażone w port ładowania USB typu C. Od wiosny 2026 obowiązek obejmie laptopy - zdecydował Parlament Europejski. Oznacza to, że konsumenci będą potrzebować tylko jednej ładowarki

Już niedługo będziemy potrzebować tylko jednej ładowarki do wszystkich telefonów komórkowych, tabletów i aparatów fotograficznych sprzedawanych w Unii Europejskiej. Nowe prawo, przyjęte dziś w Parlamencie Europejskim jest kolejnym krokiem w walce z ograniczeniem elektronicznych odpadów. Dzięki nowym przepisom konsumenci zaoszczędzą do 250 mln euro rocznie na niepotrzebnych zakupach ładowarek. Kiedy obowiązek jednej ładowarki wejdzie w życie?

Niezależnie od producenta, wszystkie nowe telefony komórkowe, tablety, aparaty cyfrowe, słuchawki i zestawy słuchawkowe, przenośne konsole do gier wideo i przenośne głośniki, czytniki elektroniczne, klawiatury, myszy, przenośne systemy nawigacyjne, słuchawki douszne i laptopy, które można ładować za pomocą kabla przewodowego będą musiały być wyposażony w port USB typu C.

Chodzi o ograniczenie ilości powstających śmieci elektronicznych.

Od kiedy jedna ładowarka do wszystkich urządzeń?

Do końca 2024 roku wszystkie telefony komórkowe, tablety i aparaty fotograficzne sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały być wyposażone w port ładowania USB typu C. Od wiosny 2026 obowiązek obejmie laptopy.

Specjalne etykiety będą informowały konsumentów o charakterystyce ładowania nowych urządzeń, ułatwiając sprawdzenie, czy domowe ładowarki są kompatybilne.

Dzięki nowym przepisom na niepotrzebnych zakupach ładowarek konsumenci zaoszczędzą nawet 250 mln euro rocznie. Zużyte i nieużywane ładowarki stanowią około 11 000 ton rocznie odpadów elektronicznych w UE.

O wprowadzenie tego przepisu dla całej Unii walczono przez 10 lat. Obowiązek jednej ładowarki może dać impuls do rozwoju nowych technologii ładowania urządzeń elektronicznych. Najważniejsze jednak są korzyści dla środowiska.

Rada Europejska będzie musiała formalnie zatwierdzić dyrektywę przed jej opublikowaniem w Dzienniku Urzędowym UE. Wejdzie ona w życie 20 dni po publikacji. Państwa członkowskie, czyli również Polska,  będą miały wówczas 12 miesięcy na wdrożenie przepisów i 12 miesięcy po zakończeniu okresu adaptacji na ich zastosowanie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej