Jan Zacharewicz, Prezes Zarządu, Biuro Doradztwa Ekonomicznego i Prawnego Business Consultants Sp. z o.o. (doradztwo ds. finansowania inwestycji budowlanych)

2011-01-16 23:46
Jan Zacharewicz, Prezes Zarządu, Biuro Doradztwa Ekonomicznego i Prawnego Business Consultants Sp. z o.o. (doradztwo ds. finansowania inwestycji budowlanych)
Autor: brak danych

Projektanci, inwestorzy oraz firmy budowlane zaczęły zdawać sobie sprawę, iż zrównoważone inwestycje nie muszą być tożsame z koniecznością licznych kompromisów, czy ponoszeniem zawyżonych kosztów. Obserwujemy otwarcie się społeczeństwa na nowe wyzwania, przy jednoczesnym zaspokojeniu potrzeb ludzi, sektora branży budowlanej oraz środowiska.

Jednak, jak pokazuje praktyka, ponad 70% firm chcących inwestować w zrównoważone budownictwo zamierza pokrywać wydatki jedynie ze środków własnych. Dlaczego pojawia się taka tendencja, skoro inwestorzy mają do dyspozycji wiele dostępnych zewnętrznych źródeł finansowania, a sama Komisja Europejska proponuje liczne inicjatywy dotyczące rozwoju właśnie takich projektów? Jednym z głównych problemów jest nieuchronnie kończąca się alokacja środków płynących z UE. Beneficjenci mają coraz mniej czasu na wykorzystanie dostępnej pomocy; nie zawsze jest ona także przewidziana na wymagające wsparcia sektory gospodarki, takie jak budownictwo. Kolejną zaporą jest sam proces ubiegania się o wsparcie. Osoby zainteresowane otrzymaniem pomocy muszą zmierzyć się z wypełnieniem wielu dokumentów, zgodnych z obowiązującymi kryteriami. Sprawia to ogromne trudności tym, którzy nie znają zagadnień związanych z programami funduszowymi. Podobny problem pojawia się przy rozliczaniu otrzymanej pomocy. Inną kwestią jest przeciągający się termin realnego wypłacenia przyznanej już pomocy. Czynniki te utrudniają inwestorom dostęp do informacji o sposobach korzystania z dostępnych możliwości finansowania ich inwestycji. Warto zatem podjąć współpracę z tymi, którzy taką wiedzę posiadają i mogą pomóc w przygotowaniu dokumentów niezbędnych do pozyskania wciąż dostępnych środków na realizacje zrównoważonych inwestycji.

Jan Zacharewicz, Prezes Zarządu
Autor: brak danych Jan Zacharewicz, Prezes Zarządu, Biuro Doradztwa Ekonomicznego i Prawnego Business Consultants Sp. z o.o.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej