Jan Rojewski, Główny specjalista, Biuro Infrastruktury Urzędu m.st. Warszawy

2011-01-16 23:04
Jan Rojewski, Główny specjalista, Biuro Infrastruktury Urzędu m.st. Warszawy
Autor: brak danych

Zrównoważony rozwój to nie tylko sposób realizacji celów wyrażonych w Konstytucji oraz strategicznych i politycznych dokumentach państwowych i samorządowych, ale również styl życia. Zrównoważona gospodarka jest kształtowana przez prawo unijne, krajowe i lokalne. Samo prawo może też być tworzone w sposób zrównoważony.

To jest m.in. zadanie samorządów, które uchwalając miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, formują warunki realizacji inwestycji w sposób zapewniający harmonię środowiskowo-urbanistyczną oraz wypełnienie zobowiązań międzynarodowych. Zanim zaczną obowiązywać energetyczno-klimatyczne ograniczenia użytkowania energii, trzeba rozwinąć rynek z ofertą zrównoważonych obiektów tak, aby było z czego dokonywać zrównoważonych wyborów. Obiekty z oferty muszą być opisywane liczbami. Cena metra kwadratowego nie może być jedynym parametrem oferty. Powinien być podawany roczny koszt eksploatacji oraz wiele innych parametrów. Wszystko winno być liczone z perspektywy pracy, wypoczynku, zdrowia itd. Pożądana jest wycena cech o charakterze nierynkowym, jak krajobraz, czyste powietrze, cisza, lokalizacja – przekładająca się m.in. na komfort komunikacyjny, postrzegany poprzez dojazd do pracy, szkoły, szpitala, lotniska i in. z wyceną kryteriów takich jak: niezawodność, czas, koszt, komfort, bezpieczeństwo. Niezbędna jest prognoza wartości obiektu jako inwestycji. Standardem powinna być ogólnodostępna, jak najpełniejsza zrównoważona charakterystyka każdego obiektu: mieszkania, budynku, osiedla, dzielnicy, miasta.

Jan Rojewski Główny specjalista w Biurze Infrastruktury Urzędu m.st. Warszawy
Autor: brak danych Jan Rojewski, Główny specjalista w Biurze Infrastruktury Urzędu m.st. Warszawy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej