„Instrukcja eksploatacji ETICS” - nowe wydanie

2016-05-30 14:58
instrukcja ETICS
Autor: brak danych Instrukcja Eksploatacji ETICS

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO) opublikowało nowe, trzecie wydanie "Instrukcji eksploatacji ETICS". Publikację przygotowali specjaliści z Komisji Technicznej Stowarzyszenia.

Najnowsze wydanie „Instrukcji eksploatacji ETICS”, podobnie jak dwa poprzednie, adresowane jest w szczególności do inwestorów i administratorów nieruchomości, na których zastosowano systemy ETICS.

W publikacji poruszono zagadnienia formalne związane z użytkowaniem i koniecznością utrzymywania obiektów w należytym stanie technicznych, potrzebą przeprowadzania okresowych przeglądów elewacji. „Instrukcja eksploatacji ETICS” podpowiada, w jaki sposób rozpoznawać ewentualne nieprawidłowości i oceniać przyczyny ich powstania oraz, co ważne, jak naprawiać uszkodzenia. Instrukcja zawiera również wykaz czynności, które standardowo należy wykonać podczas każdego przeglądu i konserwacji systemu ocieplenia.

Publikację wzbogacono też o wzór protokołu okresowej kontroli ocieplonej elewacji. Instrukcja zaleca przechowywanie protokołów przeglądów w książce obiektu budowlanego. Specjaliści SSO zaznaczają, że – dla bezpieczeństwa inwestycji – kontrole, jak też dokumentację techniczną nieruchomości warto prowadzić również w przypadku domów jednorodzinnych, mimo że przepisy tego nie wymagają.

W 2015 roku ukazały się zaktualizowane „Wytyczne wykonawstwa ETICS”, kierowane głównie do projektantów, wykonawców oraz osób sprawujących nadzór nad realizacją prac związanych z wbudowanie systemów ETICS. Zwrócono w nich szczególną uwagę na znaczenie prawidłowego przebiegu prac, począwszy od zaprojektowania ocieplenia, uzyskania pozwolenia na realizację inwestycji i doboru tylko kompletnych, systemowych zestawów materiałów. Opisano poszczególne etapy wykonania ocieplenia i podkreślono funkcję właściwej kontroli w trakcie robót. W najnowszej publikacji zwrócono uwagę na to, że równoprawnymi uczestnikami tego procesu są właściciele i zarządcy i że nie kończy się on na odbiorze inwestycji. Dobry gospodarz regularnie kontroluje ocieplenie, zleca jego konserwację i ewentualne naprawy.

Premiera nowego opracowania technicznego autorstwa SSO odbyła się 12 maja 2016 roku podczas III Międzynarodowej Konferencji ETICS, organizowanego przez Stowarzyszenie dorocznego spotkania polskiej branży ociepleń. „Instrukcja eksploatacji złożonych systemów izolacji cieplnej ścian zewnętrznych ETICS – wydanie 03/2016” dostępna jest na stronie internetowej Stowarzyszenia Systemyocieplen.pl w zakładce „Do pobrania”.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej