Ile kosztuje 1 tona brykietu drzewnego w 2024? Sprawdzamy ceny brykietu drzewnego w styczniu

2024-02-23 13:44
Brykiet drzewny 2024
Autor: Maciej Gładysiewicz, archiwum Muratora Brykiet kominkowy jest w 2024 roku konkretną alternatywą w przypadku ogrzewania domów

Jaka jest cena brykietu drzewnego za tonę w 2024? Brykiet drzewny to bardzo dobra alternatywa dla węgla. Brykiety dają dużo ciepła i są łatwo dostępne. Dobrze mieć zapas brykietu, bo w razie braku prądu lub gazu, będziemy mogli ogrzać dom, a nawet ugotować obiad. Sprawdzamy, ile kosztuje brykiet w styczniu 2024.

Spis treści

  1. Cena brykietu drzewnego 2024. Ile płacimy za tonę w styczniu 2024?
  2. Brykiet drzewny - kaloryczność
  3. Jak powstaje brykiet drzewny? Czym się charakteryzuje?
  4. Czy warto kupić brykiet drzewny?
  5. Brykiet torfowy tańszy niż brykiet drzewny

Cena brykietu drzewnego 2024. Ile płacimy za tonę w styczniu 2024?

Jak w przypadku wszystkich rodzajów opału również brykiet drzewny  tanieje. W ofercie dużych dystrybutorów opału z 19 stycznia obowiązywały następujące ceny.

Mazowiecki Ałtaj ma w ofercie brykiet kostka RUF (iglasto-liściasty) za 1599 zł (960 kg), brykiet PINI KAY (mieszany) za 1799 zł (960 kg), brykiet walec NESTRO (mieszany) za 1699 zł (960 kg); a brykiet torfowy za 1299 . Nowością w ofercie jest brykiet z suszu jabłkowego za 1199 za 960 kg. Nigdy nie paliliśmy takim opałem, więc ani nie polecamy, ani nie odradzamy.

Kielecki SEK-POL ma w ofercie przede wszystkim brykiet z trociny z drzew liściastych. Za brykiet kostkę (buk) zapłacimy 1499 złotych (960 kg), za brykiet PINI KAY (dębowo-bukowy) 1800 złotych (1000 kg), za brykiet NESTRO dębowy, walec 1700 zł (960 kg.

Na północy Polski, w koszalińskim PelletWorld brykiet RUF dębowy oferowany jest w cenie 1299 zł na rynku lokalnym i 1499 złotych na rynku ogólnopolskim (powyżej 120 km).

Firma Semeniuk z Podlasia sprzedaje brykiet RUF z trociny mieszanej w cenie 1499 zł za 960 kg, a brykiet torfowy (big-bag 1000 kg) w cenie 1126 zł.

Wielkopolski Andrewex oferuje brykiet kostkę w cenie 1490 zł za tonę + koszty transportu.

W dużych marketach budowlanych za brykiet RUF w kostce płacimy około 17 zł za paczkę o wadze 10 kg. .

Brykiet drzewny - kaloryczność

Wartość opałowa brykietu z trocin waha się w granicach od 17000 kJ/kg do 19000 kJ/kg, wilgotność wynosi w tym przypadku generalnie mniej niż 10 procent. Cenną cechą przy spalaniu brykietu jest bez wątpienia niska ilość popiołu powstałego w procesie spalania, zwykle na poziomie 1,5 proc. masy wyjściowej.

W przypadku brykietu produkowanego z torfu parametry te są co do zasady nieco gorsze: wartość opałowa w przedziale 14000-16000 kJ/kg, wilgotność w zakresie 10-15 proc., maksymalna ilość popiołu 3-10 proc. Trzeba przy tym pamiętać, że gorsze parametry zwykle związane są z niższą ceną tego rodzaju brykietu.

Jak powstaje brykiet drzewny? Czym się charakteryzuje?

Brykiet kominkowy jest produkowany z drewna liściastego (dąb, buk, brzoza, olcha), iglastego (najczęściej sosna) albo ich mieszanki. Coraz popularniejszy staje się także brykiet z torfu. To bardzo pozytywny sposób na zagospodarowanie odpadów. W tym artykule nie zajmujemy się brykietem produkowanym z innych odpadów roślinnych, np. z ligniny, czy słomy.

Brykiet drzewny to sprasowane w kształcie klocka lub walca trociny, wióry, zrębki drzewne. Brykiety w kształcie klocka mają wielkość mniej więcej 15 x 10 x 7 cm. Te walcowate - długość 20-30 cm i średnicę 7-8 cm. Niektóre brykiety w kształcie walca mają przekrój ośmiokątny i otwór w środku. Brykiet drzewny jest pakowany w paczki o wadze 10 kg, czasem też 6, 8 albo 15, 20 kg. Można kupować je na sztuki albo w większej ilości zapakowane na palecie. Paleta to nie zawsze jest 1 tona, można znaleźć palety brykietu o wadze 960 kg albo półpalety ważące około 500 kg.

Czy warto kupić brykiet drzewny?

Wielką zaletą brykietów jest to, że mają niską wilgotność - poniżej 10%. Są produkowane z trocin po procesie produkcyjnym, czyli z drewna wysuszonego. Nie wymagają więc sezonowania, jak to jest przeważnie w przypadku drewna opałowego.

Drugim plusem brykietu drzewnego jest pozostawianie bardzo małej ilości popiołu (1,5% masy). Co do kaloryczności, brykiety mogą się bardzo różnić jej wartością, ponieważ zależy ona od rodzaju drewna, z którego powstały. Najwyższą kaloryczność ma drewno liściaste, np. dąb, grab, buk, jesion, niższą mają inne gatunki liściaste, np. brzoza, olcha, oraz iglaste. Producenci deklarują, że dany brykiet drzewny ma określoną wartość opałową. Brykiety liściaste mają kaloryczność na poziomie 17-19 MJ/kg, brykiety iglaste – 15-16 MJ/kg. Każdy producent lub dystrybutor powinien przedstawić certyfikat z badania brykietów, w którym będzie podana ich wartość opałowa.

Brykiet drzewny ceny 2023
Autor: Maciej Gładysiewicz, archiwum Muratora Brykiet PINI KAY produkowany jest w formie walców z otworem

Brykiet torfowy tańszy niż brykiet drzewny

Alternatywą dla drewna kominkowego lub brykietów drzewnych są brykiety wyrabiane z torfu. Powstają przez sprasowanie i wysuszenie surowca naturalnego. Po ich spaleniu pozostaje sporo popiołu. Mają mniejszą kaloryczność niż węgiel lub drewno. Wynosi ona 13-14 tys. kJ/kg. Jednak gdy nałożymy jednocześnie dużą porcję brykietów torfowych, mogą rozpalić się do białości i również dać dużo ciepła. Ich zaletą jest bardzo powolne palenie się. Jeśli nie chcemy codziennie rano rozpalać w piecu albo kominku, wystarczy na noc włożyć 1-2 kawałki brykietów torfowych, a do rana będzie żar.

Brykiety torfowe mają kształt spłaszczonego owalnego klocka o długości ok. 20 cm. Są bardzo twarde i bardzo ciężkie. Są pakowane w worki lub układane na paletach. Za brykiety torfowe trzeba zapłacić mniej niż za drzewne. Na rynku są palety o wadze 1 t, a także mniejsze opakowania w postaci worków BIG BAG, które zawierają 500-600 kg brykietów.

Brykiet drzewny 2023 ceny
Autor: Maciej Gładysiewicz, archiwum Muratora Typowa dla rynku brykietowa kostka z trociny mieszanej, liściasto-iglastej
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej