II Międzynarodowa Konferencja ETICS

2015-05-11 16:48
Jacek Michalak, Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń - II Międzynarodowa Konferencja ETICS
Autor: brak danych Jacek Michalak, Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń - II Międzynarodowa Konferencja ETICS

W dniach 7-8 maja 2015 roku w Ożarowie Mazowieckim odbyła się II Międzynarodowa Konferencja ETICS zorganizowana przez Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO) zrzeszające czołowych polskich producentów systemów ETICS.

Konferencja ETICS, czyli wiodące forum polskiej branży ociepleń, była miejscem środowiskowej debaty o roli systemów ociepleń w budownictwie zrównoważonym. Wydarzenie zgromadziło ponad 120 uczestników reprezentujących producentów ETISC, dostawców surowców i przemysł chemii budowlanej, jak też ośrodki naukowe oraz badawcze, organa nadzoru budowlanego, stowarzyszenia branżowe, a także specjalistyczne media.

W programie konferencji znalazły się prezentacje polskich i zagranicznych prelegentów, przyjmowane przez audytorium z dużym zainteresowaniem. Aktywnym uczestnictwem słuchaczy wyróżniła się szczególnie debata na temat rynku wyrobów budowlanych z udziałem Marty Szymańczak, zastępcy dyrektora Departamentu Wyrobów Budowlanych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, i radcy GUNB Anny Wilczewskiej. Mgr Mirosław Czarnik, prezes zarządu Górnośląskiego Parku Przemysłowego, zaprezentował inteligentny, energooszczędny biurowiec Goeppert-Mayer, wybudowany zgodnie z zasadami budownictwa zrównoważonego. Zasady procesu głębokiej termomodernizacji budynków oraz związane z nim ekonomiczne, środowiskowe i społeczne korzyści omówił dr inż. Arkadiusz Węglarz z Krajowej Agencji Poszanowania Energii. Dr Elżbieta Syrda z ASM Centrum Badań i Analiz Rynku przybliżyła możliwości finansowania zrównoważonego budownictwa i termomodernizacji w Polsce za pośrednictwem krajowych programów wsparcia oraz ze środków unijnych.

O German Polish Energy Efficiency Project, przykładzie udanej współpracy przemysłu ociepleń ze światem nauki, mówili dr hab. Dariusz Heim i mgr inż. Dariusz Czarny. Bezpieczeństwo pożarowe ścian z systemami ETICS było tematem wykładu dra inż. Andrzeja Kolbreckiego z Zakładu Badań Ogniowych Instytutu Techniki Budowlanej. Kolejny reprezentant Instytutu Techniki Budowlanej, dr inż. Michał Piasecki, wskazał kryteria oceny środowiskowej wyrobów budowlanych, która w przyszłości stanie się obowiązkowym dodatkowym wymiarem deklarawania właściwości użytkowych wyrobu. Inż. Dana Bellušová, reprezentująca słowacki Technický A Skúšobný Ústav Stavebný, omówiła wpływ rozporządzenia o wyrobach budowlanych CPR na systemy ETICS pod kątem działań niezbędnych do przygotowania się branży ociepleń do założonej na rok 2018 zmiany przepisów regulujących wprowadzanie wyrobów do obrotu. W prezentacji Ralfa Paskera, Dyrektora Zarządzającego European Association for ETICS, znalazła się analiza znaczenia systemów ociepleń i inwestycji w termomodernizację dla osiągnięcia założonego przez UE celu, jakim jest redukcja konsumpcji energii o 80 procent do 2050 roku.

Podczas II Międzynarodowej Konferencji ETICS miała również miejsce premiera „Wytycznych ETICS", nowej publikacji technicznej Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń. Opracowanie, przygotowane przez Komisję Techniczną Stowarzyszenia, zawiera warunki techniczne dla prac elewacyjnych związanych z ociepleniem, zaktualizowane zgodnie z aktualnymi przepisami i wymaganiami w zakresie izolacyjności ścian.

„Mamy nadzieję, że II Międzynarodowa Konferencja ETICS przyczyniła się do zwiększenia świadomości znaczenia aspektów środowiskowych wyrobów budowlanych, które, dziś deklarowane dobrowolnie, w przyszłości będą obligatoryjne. To obecnie jedno z największych wyznań dla polskiego budownictwa. Tymczasem wiedza w tym zakresie jest nieznaczna, mimo że już od niemal dwóch lat obowiązuje rozporządzenie CPR regulujące rynek wyrobów budowlanych na obszarze Unii Europejskiej zawierające wymóg dostosowania budownictwa do zasad zrównoważonego rozwoju. Liczymy, że nasza konferencja okaże się ważnym etapem na drodze krajowego sektora ociepleń do budownictwa zrównoważonego i że za rok wspólnie podejmiemy kolejne zagadnienia z tej jakże istotnej dziedziny” – tak o wydarzeniu wypowiedział się Jacek Michalak, prezes zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń.

Informacje dotyczące II Międzynarodowej Konferencji ETICS dostępne są na oficjalnej stronie internetowej pod adresem www.konferencjaetics.com.pl. Kolejna edycja wydarzenia odbędzie się 11-12 maja 2016 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej