I Forum Ekspertów PumpLab, czyli nauka, przemysł i usługi o pompach. Będą kolejne spotkania

2021-03-23 16:45
I Forum Ekspertów PumpLab
Autor: PumpLab I Forum Ekspertów PumpLab z powodu pandemii odbyło się 18 marca 2021 w formule hybrydowej – spotkanie prelegentów na żywo z transmisją online dla uczestników. Forum ma mieć formułę cykliczną co kwartał

I Forum Ekspertów PumpLab było pierwszym z cyklu kwartalnych, branżowych spotkań przedstawicieli nauki, przemysłu i usług specjalizujących się w tzw. infrastrukturze pompowej, a także jej użytkowników. Jakie tematy zostały poruszone podczas pierwszego spotkania tego środowiska?

Podczas spotkań przedstawiciele polskich uczelni wyższych, producentów, serwisów pompowych oraz użytkowników pomp będą prezentować swój punkt widzenia na bieżące tematy ze świata pomp. Pierwsze Forum Ekspertów PumpLab odbyło się pod hasłem: „Osiąganie oszczędności energetycznej w infrastrukturach pompowych”. Temat został zaprezentowany z kilku punktów widzenia:

  • naukowego, reprezentowanego przez naukowców – jak osiągnąć oszczędność energetyczna na etapie konstrukcji infrastruktur pompowych?
  • technicznego, reprezentowanego przez przedstawicieli firm realizujących oszczędność energetyczną w obszarze pomp, m.in. serwisów pompowych – czy modernizacje i serwis urządzeń pompowych mogą mieć realny wpływ na ich oszczędność energetyczną?
  • praktycznego, reprezentowanego przez producentów pomp oraz wdrożeniowców innowacji, energooszczędnych rozwiązań – innowacyjne urządzenia pompowe – aktualne energooszczędne rozwiązania.

Podsumowaniem spotkania (Forum odbyło się 18 marca 2021 w formule hybrydowej – spotkanie prelegentów na żywo z transmisją online dla uczestników wydarzenia) był panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli i odbiorców proponowanych rozwiązań, m.in. krakowskich wodociągów, w której zostaną przeanalizowane możliwe do wprowadzenia działania i narzędzia prowadzące do oszczędności energetycznej. Podczas panelu padły między innymi następujące pytania:

  • Bazując na przykładzie własnych realizacji – jakie wartości energii i nakładów finansowych jesteśmy w stanie zaoszczędzić na przestrzeni roku?
  • Z których rozwiązań najczęściej korzystają użytkownicy infrastruktur pompowych?
  • W jaki sposób optymalizacja energetyczna jest realizowana na poziomie wodociągów?
  • Na ile lokalizacja pompy ma znaczenie?
  • Usuwać usterki czy wymieniać agregaty pompowe? Jakie działania z punktu widzenia praktyki są najefektywniejsze pod względem zwrotu nakładów inwestycyjnych?

I Forum Ekspertów PumpLab zostało objęte patronatem honorowym Rektora Politechniki Wrocławskiej, Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie oraz Izb Gospodarczych z Warszawy i Katowic. Organizatorem jest portal PumpLab – ekspercka platforma wiedzy o infrastrukturach pompowych działających w branży wod-kan, energetyce, instalacjach ppoż. i przemysłowym facility managemencie. Pierwsze spotkanie w ramach Forum Ekspertów PumpLab otrzymało bardzo dobre noty od uczestników i prelegentów. Temat oszczędności energetycznej staje się międzynarodowym trendem i będzie mówić się o nim coraz więcej, dlatego już dziś warto pochylić się nad tematem w swoich firmach. Organizatorzy  zapraszają do udziału w kolejnych spotkaniach. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej