Hala Stulecia we Wrocławiu. Spółka Budimeksu zbuduje parking podziemny

2012-04-24 11:27
Wrocławska Hala Ludowa na liście UNESCO
Autor: Stanisław Klimek

Spółka Budimex Parking zawarła umowę koncesyjną z Przedsiębiorstwem Hala Stulecia. Przedmiotem kontraktu jest zaprojektowanie i wybudowanie parkingu podziemnego. Roboty budowlane o wartości ponad 40 mln złotych, mają zostać zrealizowane do końca 2013 roku.

Wrocławska Hala Stulecia przejdzie kolejną metamorfozę. Do końca 2013 roku, na terenie obiektu, zostanie wybudowany podziemny parking na 800 aut.
Wrocławskie Przedsiębiorstwo zarządzające Halą na generalnego wykonawcę wybrało spółkę Budimex Parking, która zrealizuje projekt za 43,3 mln złotych netto.

Przeczytaj również: Lotnisko Jasionka. Nowy terminal otwarty

Zawarty 23 kwietnia kontrakt ma charakter koncesyjny. Warunkami, które mogą zawieścić umowę jest zawarcie przez koncesjonariusza do 30 kwietnia umowy kredytowej oraz otrzymanie od zlecającego do dnia 15 lipca prawomocnej decyzji środowiskowej. Okres koncesji to 30 lat. Roboty budowlane mają zostać ukończone do 31 grudnia 2013 roku.

Hala Stulecia a podziemny parking

Projekt zakłada wybudowanie dwukondygnacyjnego parkingu podziemnego we wschodniej części kompleksu, od ul. Kopernika. W ramach zadania zostanie wybudowanych 800 miejsc dla aut. Dodatkowo, na ternie kompleksu od ul. Wystawowej 1 zostanie wybudowanych 20 miejsc dla autobusów. Całkowity koszt inwestycji to 66 mln złotych. Hala Stulecia jest obiektem UNESCO, dlatego też spółka zarządzająca Halą, nie może bardzo ingerować w okolice kompleksu i tym samym zadecydowała o wybudowaniu parkingu pod ziemią. Wartość przychodów z eksploatacji parkingu, szacowana jest na 200 mln złotych netto.

Hala Stulecia (wówczas Hala Ludowa) została wybudowana w 1929 roku. Pierwotnie na terenie obiektu znajdowało się sanatorium dla dzieci. W 1948 roku obiekt został przebudowany i funkcjonował jako Pawilon Robotniczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej