Forum Przestrzenie Miejskie

2015-04-17 17:17
Forum Przestrzenie Miejskie
Autor: Forum Przestrzenie Miejskie

Pierwsze Forum Przestrzenie Miejskie, czyli ogólnopolska konferencja naukowa pt. Budownictwo infrastrukturalne – miejskie w programach finansowych Unii Europejskiej, która odbędzie się 12 czerwca 2015 w Katowicach, będzie próbą oceny rozwiązań przestrzeni miejskiej i wielu jej funkcji w aspekcie sukcesów i porażek, ale również nowych wyzwań.

Idei organizacji konferencji Forum Przestrzenie Miejskie przyświecają następujące cele:
√ zbudowanie platformy  wymiany myśli i doświadczeń wszystkich odpowiedzialnych za jakość życia w przestrzeniach miejskich – władz samorządowych, architektów, projektantów, socjologów oraz przedsiębiorców i producentów;
√ ocena rozwiązań polskiej przestrzeni miejskiej i wielu jej funkcji w aspekcie –sukcesów, porażek oraz nowych wyzwań;
√ zapoznanie się i próba oceny – projektu Krajowej Polityki Miejskiej;
√przygotowanie się do nowej perspektywy finansowej 2014-2020;
√ propagowanie wizerunku zieleni miejskiej, jako wartości podnoszącej jakość życia mieszkańców i pełnoprawnego elementu krajobrazu miasta;
√ romowanie zrównoważonego rozwoju miast (Smart City);
√ wspólne tworzenie bazy produktów i ofert rynkowych oraz promocja na rynkach europejskich i światowych.

Pierwsza konferencja została podzielona na kilka paneli tematycznych. Jak zapowiadają organizatorzy, podczas obrad pierwszej części uczestnicy obrad skupią się przede wszystkim na szeroko rozumianym pojęciu przestrzeni publicznej, jaką tworzy sztuka i architektura. Będzie podjęta próba odpowiedzi m.in. na pytania: Jak budować przestrzenie publiczne w dobie kryzysu sfery publicznej i czy i w jakim stopniu to się udało?  Czy można stworzyć zdrową przestrzeń publiczną, która będzie alternatywą dla centrów konsumpcji? Zostanie również omówiony
projekt Krajowej Polityki Miejskiej, której celem ma być wzmocnienie zdolności miast i obszarów zurbanizowanych do kreowania zrównoważonego rozwoju i tworzenia miejsc pracy oraz poprawa jakości życia mieszkańców.
W drugiej części Forum, który zatytułowany  został „Polska kulturalnym regionem Europy dzięki programom finansowym Unii Europejskiej” przedstawiciele władz samorządowych omówią zrealizowane dzięki funduszom UE projekty w polskich miastach w latach 2007-2013. Natomiast przedstawiciele Urzędu Miasta Katowice z Wydziałów:  Rozwoju Miasta, Planowania Przestrzennego, Budżetu oraz Wydziału Budownictwa omówią projekty, które będą realizowane dzięki Regionalnemu Programowi Operacyjnemu w latach 2014-2020 oraz przedstawią dotychczasowe i oczekiwane korzyści dla poprawy jakości życia mieszkańców miasta.
W trzecim panelu uczestnicy Forum skupią się na omówieniu aspektów ekologicznych kształtowania przestrzeni miejskiej, idei związanych z poszukiwaniem równoważenia środowiska zbudowanego i środowiska przyrody na przykładzie współczesnych miast europejskich. Omówione zostaną możliwości inicjowania i realizacji działań programowych i przestrzennych na rzecz ekologii miasta oraz zagadnienia związane z architekturą zieleni, ścieżkami rowerowymi i chodnikami oraz oświetleniem stosowanym w infrastrukturze miejskiej.
I Forum Przestrzenie Miejskie zamknie debata poświęcona nieodzownemu elementowi krajobrazu miast, jakim jest mała architektura, inaczej zwana „meblami miejskimi”.

Tu można się zarejestrować >>

I  FORUM PRZESTRZENIE MIEJSKIE, ogólnopolska konferencja naukowa pt. Budownictwo infrastrukturalne – miejskie w programach finansowych Unii Europejskiej odbędzie się 12 czerwca 2015, w gmachu Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach (aula A). 

Forum Przestrzenie Miejskie
Autor: Forum Przestrzenie Miejskie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej