Forum ETICS w Strasburgu

2012-09-03 15:32
Logo II Forum ETICS
Autor: SSO

Poprzednio Bruksela, tym razem w Stasburg będzie miejscem II Międzynarodowego Forum ETICS. To inicjatywa European Association for ETICS (EAE), w którym aktywnie działa polskie Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO). Forum będzie poświęcone roli systemów ociepleń w zwiększaniu efektywności energetycznej i to nie tylko globalnie, ale również w indywidulanych gospodarstwach domowych.

Nie ustają dyskusje nad sposobami zmniejszania energochłonności budynków, wszak Unia Europejska narzuciła rygorystyczny plan zmniejszający zużycie energii. A użytkowanie budynków w dalszym ciągu wymaga jej stosunkowo. Poprawia się sytuacja w nowym budownictwie komercyjnym (szczególnie w biurowcach) i mieszkaniowym, ale to przecież niewielki segment w porównaniu ze starszym budownictwem.

– W Unii Europejskiej ogrzewanie i chłodzenie pochłania niemal 70 procent energii zużywanej przez prywatne budynki. Nawet stosując tylko technologie dostępne już dzisiaj zużycie to można zredukować przynajmniej o połowę. Oznacza to, że nie wykorzystujemy ogromnego potencjału w tej dziedzinie i marnujemy zarówno zasoby energetyczne, jak i pieniądze – zauważa Günther H. Oettinger, Komisarz UE ds. Energii i zaprasza na II Forum ETICS.

Przypomnijmy, że ETICS (External Thermal Insulation Composite System) oznacza system ociepleń ścian zewnętrznych. Europejska organizacja EAE reprezentuje prawie 90% rynku systemów ociepleń, a więc wnioski z Forum będą kluczowe dla całej branży. Jest to również znakomita platforma do wymiany doświadczeń.
- Dla Polski szczególne cenne są doświadczenia krajów takich jak Austria, Belgia, Niemcy czy Szwajcaria, gdzie od lat subsydiuje się koszty ocieplenia budynku, uzyskując w efekcie wymierne oszczędności w zużyciu energii oraz zmniejszenie emisji CO2. Nasz rynek potrzebuje równie dalekosiężnych i perspektywicznych działań wspierających termoizolację obiektów budowlanych – uważa Wojciech Szczepański, prezes zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO).

SSO deklaruje, że udzieli wsparcia zainteresowanym wzięciem udziału w konferencji, która odbędzie się 25 października w Strasburgu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej