Firmy budowlane walczą o kontrakty drogowe

2014-02-24 16:59
Droga ekspresowa S19
Autor: GDDKiA 8 firm chciało budować 6,3 km odcinka drogi ekspresowej S19 od węzła Świlcza do węzła Rzeszów Południe  

Dużo jest obecnie firm, które w swojej specjalności mają budownictwo drogowe. Dlatego wszelkie przetargi drogowe mają zazwyczaj silną "obstawę". I tak 16 firm oraz konsorcjów chce budować obwodnicę Brodnicy, a 8 firm 6-kilometrowy odcinek S19 ze Świlczy do Rzeszowa. 

W rzeszowskim Oddziale GDDKiA zostało otwartych 8 ofert na kontynuację projektowania oraz budowę 6,3 km odcinka drogi ekspresowej S19 (droga 2-jezdniowej, 4-pasowa wraz z budową obiektów inżynierskich) od węzła Świlcza do węzła Rzeszów Południe (Kielanówka).
Pomiędzy najtańszą i najdroższą ofertą jest 200 mln zł różnicy. Najtaniej realizację tej inwestycji drogowej wyceniło konsorcjum, którego liderem jest Eurovia Polska, a partnerem Warbud SA - 342 566 799 zł brutto. Najdrożej przedsięwzięcie oszacowało konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Robót Mostowych Mosty Łódź (lider), Bunte Polska i Johann Bunte - 547 350 000 zł.
W postępowaniu przetargowym przyjęte zostały trzy kryteria oceny ofert: cena, okres gwarancji oraz termin wykonania. Wszyscy oferenci termin wykonania określili na nie dłuższy niż 34 miesiące, natomiast okres gwarancji wahał się od 7-10 lat.
Teraz GDDKiA zweryfikuje oferty pod względem finansowym, formalno-prawnym i merytorycznym.

Wolę budowy obwodnicy Brodnicy zgłosiło GDDKiA 16 firm i konsorcjów. GDDKiA nie podaje jeszcze szczegółów, ale wiadomo, że wśród zainteresowanych są nie tylko firmy z Polski, ale również z Hiszpanii, Czech i Portugalii.
To kolejny etap budowania obwodnicy Brodnicy. Pierwszy został już zrealizowany w 2011 roku – wybudowano wówczas rondo, które połączyło ulice Podgórną i Sądową. Nowa inwestycja pozwoli teraz połączyć rondo z droga krajową nr 15 już poza terenem miasta. Prawie 1,5 km trasa ominie miasto od północy i znacznie skróci czas przejazdu kierowcom jadącym z Torunia w kierunku Olsztyna. Wykonawca będzie miał za zadanie wybudowanie drogi i estakad. W okolicach rond mają zostać wybudowane lub dokończone chodniki oraz ścieżki rowerowe, a także drogi dojazdowe, lokalne i zbiorcze.
Obwodnica Brodnicy jest organizowana w formule przetargu ograniczonego, co oznacza, że po analizie złożonych wniosków do dalszego etapu przetargu GDDKiA zaprosi tylko tych wykonawców, którzy spełnią określone wymagania, m.in. pod względem doświadczenia i zdolności finansowej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej