Firmy budowlane walczą o kontrakty drogowe

2014-02-24 16:59
Droga ekspresowa S19
Autor: GDDKiA 8 firm chciało budować 6,3 km odcinka drogi ekspresowej S19 od węzła Świlcza do węzła Rzeszów Południe  

Dużo jest obecnie firm, które w swojej specjalności mają budownictwo drogowe. Dlatego wszelkie przetargi drogowe mają zazwyczaj silną "obstawę". I tak 16 firm oraz konsorcjów chce budować obwodnicę Brodnicy, a 8 firm 6-kilometrowy odcinek S19 ze Świlczy do Rzeszowa. 

W rzeszowskim Oddziale GDDKiA zostało otwartych 8 ofert na kontynuację projektowania oraz budowę 6,3 km odcinka drogi ekspresowej S19 (droga 2-jezdniowej, 4-pasowa wraz z budową obiektów inżynierskich) od węzła Świlcza do węzła Rzeszów Południe (Kielanówka).
Pomiędzy najtańszą i najdroższą ofertą jest 200 mln zł różnicy. Najtaniej realizację tej inwestycji drogowej wyceniło konsorcjum, którego liderem jest Eurovia Polska, a partnerem Warbud SA - 342 566 799 zł brutto. Najdrożej przedsięwzięcie oszacowało konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Robót Mostowych Mosty Łódź (lider), Bunte Polska i Johann Bunte - 547 350 000 zł.
W postępowaniu przetargowym przyjęte zostały trzy kryteria oceny ofert: cena, okres gwarancji oraz termin wykonania. Wszyscy oferenci termin wykonania określili na nie dłuższy niż 34 miesiące, natomiast okres gwarancji wahał się od 7-10 lat.
Teraz GDDKiA zweryfikuje oferty pod względem finansowym, formalno-prawnym i merytorycznym.

Wolę budowy obwodnicy Brodnicy zgłosiło GDDKiA 16 firm i konsorcjów. GDDKiA nie podaje jeszcze szczegółów, ale wiadomo, że wśród zainteresowanych są nie tylko firmy z Polski, ale również z Hiszpanii, Czech i Portugalii.
To kolejny etap budowania obwodnicy Brodnicy. Pierwszy został już zrealizowany w 2011 roku – wybudowano wówczas rondo, które połączyło ulice Podgórną i Sądową. Nowa inwestycja pozwoli teraz połączyć rondo z droga krajową nr 15 już poza terenem miasta. Prawie 1,5 km trasa ominie miasto od północy i znacznie skróci czas przejazdu kierowcom jadącym z Torunia w kierunku Olsztyna. Wykonawca będzie miał za zadanie wybudowanie drogi i estakad. W okolicach rond mają zostać wybudowane lub dokończone chodniki oraz ścieżki rowerowe, a także drogi dojazdowe, lokalne i zbiorcze.
Obwodnica Brodnicy jest organizowana w formule przetargu ograniczonego, co oznacza, że po analizie złożonych wniosków do dalszego etapu przetargu GDDKiA zaprosi tylko tych wykonawców, którzy spełnią określone wymagania, m.in. pod względem doświadczenia i zdolności finansowej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej