Fasada Roku 2014

2015-06-24 14:52
Fasada Roku 2014
Autor: fasadaroku.pl Kategoria budynek niemieszkalny: wieżowiec Nobel Tower Park Naukowo-Techniczny w Poznaniu. Obiekt do konkursu zgłosił autor projektu – Iron Tower Investment. Wykonawca: firma budowlana Lan-Bud Grzegorz Landowski. Inwestor: Centrum Zaawansowanych Technologii Nobel Tower

Znamy za rok 2014 laureatów konkursu Fasada Roku. Już od ośmiu lat marka Baumit nagradza najlepsze rozwiązania elewacyjne w Polsce. To kolejny konkurs architektoniczny, który promuje nowe standardy w dziedzinie jakości i estetyki wykończenia fasad, pokazuje zmiany jakościowe w polskiej architekturze miast i miasteczek.  

W jury plebiscytu Fasada Roku 2014 znaleźli się uznani oraz doświadczeni architekci, osoby zawodowo związane z budownictwem, jak również przedstawiciele mediów branżowych. O tytuł w jednej z pięciu kategorii i główną nagrodę w wysokości 10 000 zł walczyło 168 obiektów, których elewacje zrealizowano z wykorzystaniem kompletnej technologii Baumit.

Kategoria budynek jednorodzinny nowy
Laureata jury wybierało spośród 15 obiektów. Zwracano szczególną uwagę na niebanalne operowanie kolorem, strukturą oraz ich wyważone łączenia, oceniano również zastosowanie technik, które podkreślały walory oraz tektonikę brył, akcentowały detale, dopasowały architekturę budynku do otaczającej go zabudowy.
Wygrał nowoczesny budynek mieszkalny przy ul. Saneczkowej w Konstancinie-Jeziornie koło Warszawy, który wyróżnia umiejętnie wykorzystane boniowanie, efektowne pionowe i poziome podziały, ciekawa tekstura i popielaty kolor tworzą spójną całość, która doskonale współgra z bryłą, nawiązując do kamiennej elewacji.

Kategoria budynek wielorodzinny nowy
Do tej kategorii do konkursu zostało zgłoszonych 61 projektów. Większością głosów jury tytuł otrzymało „Osiedle nad stawem” z Krakowa. Uznanie Jurorów wzbudziła spójna, przyjazna i zróżnicowana atmosfera tej inwestycji. Przy pomocy prostych form stworzono klimat, dzięki któremu obiekt wyróżnia się z otoczenia, wprowadzając w jego przestrzeń nową jakość wizualną.

Kategoria budynek po rekonstrukcji i adaptacji
Zwycięzcę w tej kategorii jury musiało wyłonić spośród 46 obiektów. Najwyżej oceniona została termomodernizacja budynku wielorodzinnego przy ul. Hetmańskiej w Poznaniu. Jurorom spodobała się prostota i oszczędność środków, dzięki którym osiągnięto nową jakość, nie niszcząc przy tym pierwowzoru.

Kategoria budynek niemieszkalny
W tym przypadku o tytuł i główną nagrodę rywalizowało 30 obiektów. Najbardziej spodobał się 55-metrowy wieżowiec Nobel Tower Park Naukowo-Techniczny w Poznaniu. Jurorów urzekła elewacja silnie inspirowana funkcją budynku - efektowny sposób użycia technologii i materiałów to udana próba wprowadzenia nowej jakości w otoczenie.

Kategoria budynek po renowacji
Do tej kategorii zgłoszono 16 budynków. Jurorzy zwracali uwagę nie tylko na jakość wykonanych prac renowacyjnych czy wkomponowanie budynku w otoczenie, ale również umiejętne podkreślenie jego walorów z zachowaniem pierwotnego charakteru czy zastosowanie kolorystyki podkreślającej wyraz budynku i nawiązującej do jego historii. Tytuł otrzymał dom gościnny AGH „Sienkiewiczówka”, współtworzący staromiejską zabudowę przy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Krakowie. Mimo wykonanej renowacji udało się zachować elementy dekoracyjne i odtworzyć formę oraz kolorystykę zbliżoną do oryginału.

Konkurs Fasada Roku organizowany jest równolegle również w innych krajach, w których działa firma Baumit i jest on eliminacją do międzynarodowej odsłony plebiscytu – Baumit Life Challenge. Realizacje, które zwyciężyły w swoich kategoriach na poziomie krajowym wpisane zostają automatycznie na listę obiektów, walczących w następnym o kolejną nagrodę – tytuł Europejskiej Fasady Roku.

Więcej informacji o konkursie Fasada Roku 2014 >>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej