Farma wiatrowa: Atrem buduje dla IKEA

2011-12-02 10:27
Farma wiatrowa
Autor: Martifer Energia

Na Podkarpaciu powstanie farma wiatrowa. Spółka Contrast należąca do grupy Atrem, podpisała kontrakt na prace budowlane w ramach inwestycji. Wartość umowy opiewa na 17 mln złotych. Farma wiatrowa ma zostać wybudowana w gminie Rymanów w przyszłym roku.

Spółka Contrast, należąca do grupy Atrem podpisała 1 grudnia umowę o pracę budowalne ze spółka Energia Wiatrowa. W ramach zawartego kontraktu Contrast wybuduje farmę wiatrową w Rymanowie, woj. podkarpackim. Będzie to już druga farma wiatrowa realizowana przez spółkę.

Przeczytaj również: IKEA stawia na farmy wiatrowe

Prace budowlane - zakres

W ramach robót spółka Contrast dokończy projekt wykonawczy sieci średnich napięć, włącznie ze stacjami transformatorowymi średnich i niskich napięć. Ponadto, wykonawca wybuduje stację elektroenergetyczną. Dodatkowo spółka zależna od grupy Atrem ułoży linie kablowe wraz z liniami światłowodowymi, połączeniami niskich napięć do turbin wiatrowych. Spółka Contrast jest partnerem konsorcjum, które wykona inwestycję we współpracy z firmą CJR Polska, która pełni rolę lidera. Prace budowlane mają zostać ukończone na początku grudnia 2012 roku.

- Stale podkreślamy, jak wielki potencjał leży w projektach związanych z energetyką odnawialną, czego potwierdzeniem jest podpisany kontrakt w ramach budowy elektrowni wiatrowej w gminie Rymanów, w województwie podkarpackim. Warto przypomnieć, że w okresie ostatnich kilku miesięcy podpisaliśmy szereg podobnych umów z firmą Vortex Windcon czy wcześniej ze spółką Polskie Elektrownie Wiatrowe. Dzięki wszystkim kontraktom podpisanym w tym roku Contrast wykona prace przy kilkudziesięciu wiatrakach. Liczymy, że w nadchodzących miesiącach, uda nam się podpisać kolejne umowy związane z szeroko rozumianą energetyką, w tym energetyką odnawialną. Duże inwestycje, do których zobligowana jest Polska, sugerują, że kolejne lata mogą być jeszcze lepsze dla tego rynku. - skomentował Konrad Śniatała, przewodniczący Rady Nadzorczej Contrastu i prezes Zarządu Atremu.

Farma wiatrowa - nowa inicjatywa IKEA

Farma wiatrowa, która powstanie w miejscowości Rymanów, będzie miała moc 26 MW i docelowo zasili znaną sieć sklepów IKEA. Grupa IKEA ma już farmy wiatrowe, które mieszczą się na południu Polski, w województwie podkarpackim (okolice miejscowości Bukowo i Łęki).
Farma wiatrowa, którą szwedzka spółka realizuje w Rymanowie, jest już trzecim takim projektem. Inwestycja zostanie wybudowana w sąsiedztwie dwóch pozostałych. Farmy wiatrowe, w które inwestuje IKEA, będą generować prąd na poziomie 50 proc. całego zużycia energii przez spółkę na terenie Polski. IKEA wspiera rozwój produkcji energii ze źródeł odnawialnych w Polsce, i tym samym, przyczynia się do zmniejszenia pozyskiwania energii z paliw kopalnych.
Głównym powodem, dla którego szwedzka firma zdecydowała się zainwestować w energię odnawialną w naszym kraju, jest fakt, że Polska jest jedym z głównych rynków zaopatrujących spółkę w meble.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej