Farma wiatrowa: Atrem buduje dla IKEA

2011-12-02 10:27
Farma wiatrowa
Autor: Martifer Energia

Na Podkarpaciu powstanie farma wiatrowa. Spółka Contrast należąca do grupy Atrem, podpisała kontrakt na prace budowlane w ramach inwestycji. Wartość umowy opiewa na 17 mln złotych. Farma wiatrowa ma zostać wybudowana w gminie Rymanów w przyszłym roku.

Spółka Contrast, należąca do grupy Atrem podpisała 1 grudnia umowę o pracę budowalne ze spółka Energia Wiatrowa. W ramach zawartego kontraktu Contrast wybuduje farmę wiatrową w Rymanowie, woj. podkarpackim. Będzie to już druga farma wiatrowa realizowana przez spółkę.

Przeczytaj również: IKEA stawia na farmy wiatrowe

Prace budowlane - zakres

W ramach robót spółka Contrast dokończy projekt wykonawczy sieci średnich napięć, włącznie ze stacjami transformatorowymi średnich i niskich napięć. Ponadto, wykonawca wybuduje stację elektroenergetyczną. Dodatkowo spółka zależna od grupy Atrem ułoży linie kablowe wraz z liniami światłowodowymi, połączeniami niskich napięć do turbin wiatrowych. Spółka Contrast jest partnerem konsorcjum, które wykona inwestycję we współpracy z firmą CJR Polska, która pełni rolę lidera. Prace budowlane mają zostać ukończone na początku grudnia 2012 roku.

- Stale podkreślamy, jak wielki potencjał leży w projektach związanych z energetyką odnawialną, czego potwierdzeniem jest podpisany kontrakt w ramach budowy elektrowni wiatrowej w gminie Rymanów, w województwie podkarpackim. Warto przypomnieć, że w okresie ostatnich kilku miesięcy podpisaliśmy szereg podobnych umów z firmą Vortex Windcon czy wcześniej ze spółką Polskie Elektrownie Wiatrowe. Dzięki wszystkim kontraktom podpisanym w tym roku Contrast wykona prace przy kilkudziesięciu wiatrakach. Liczymy, że w nadchodzących miesiącach, uda nam się podpisać kolejne umowy związane z szeroko rozumianą energetyką, w tym energetyką odnawialną. Duże inwestycje, do których zobligowana jest Polska, sugerują, że kolejne lata mogą być jeszcze lepsze dla tego rynku. - skomentował Konrad Śniatała, przewodniczący Rady Nadzorczej Contrastu i prezes Zarządu Atremu.

Farma wiatrowa - nowa inicjatywa IKEA

Farma wiatrowa, która powstanie w miejscowości Rymanów, będzie miała moc 26 MW i docelowo zasili znaną sieć sklepów IKEA. Grupa IKEA ma już farmy wiatrowe, które mieszczą się na południu Polski, w województwie podkarpackim (okolice miejscowości Bukowo i Łęki).
Farma wiatrowa, którą szwedzka spółka realizuje w Rymanowie, jest już trzecim takim projektem. Inwestycja zostanie wybudowana w sąsiedztwie dwóch pozostałych. Farmy wiatrowe, w które inwestuje IKEA, będą generować prąd na poziomie 50 proc. całego zużycia energii przez spółkę na terenie Polski. IKEA wspiera rozwój produkcji energii ze źródeł odnawialnych w Polsce, i tym samym, przyczynia się do zmniejszenia pozyskiwania energii z paliw kopalnych.
Głównym powodem, dla którego szwedzka firma zdecydowała się zainwestować w energię odnawialną w naszym kraju, jest fakt, że Polska jest jedym z głównych rynków zaopatrujących spółkę w meble.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej