Europejskie Słoneczne Dni - kampania promująca energetykę słoneczną

2013-01-28 11:36
Kampania Europejskie Słoneczne Dni
Autor: www.slonecznedni.pl

Europejskie Słoneczne Dni w Polsce organizowane są już po raz trzeci. Służą promocji energetyki słonecznej, tj. systemów fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych. Wydarzenie odbywać się będzie w dniach 1 – 19 maja 2013 roku na terenie całej Polski i całej Europy.

Europejskie Słoneczne Dni organizowane jako promocja energetyki slonecznej mają zburzyć mit, że ochrona środowiska i ochrona klimatu są tylko kosztem dla społeczeństwa. Już niemalże 100 tysięcy gospodarstw domowych przyczyniło się do rozwoju rynku mikroinstalacji energetyki słonecznej w Polsce, płacąc niższe rachunki za paliwa i energię. Wystarczyło skorzystać ze słonecznych instalacji do podgrzewania wody.

Ponadto, zaczyna przybywać też, konsumentów inwestujących w systemy fotowoltaiczne. W przypadku fotowaltaiki być może można będzie liczyć na przygotowywane w Ministerstwie Gospodarki zmiany prawne wprowadzające system energetyki prosumenckiej i ułatwiające wykorzystanie energii słonecznej na własny użytek i sprzedaż nadwyżek energii do sieci elektroenergetycznej.  Stwarza to po raz pierwszy szansę na zrealizowanie w Polsce idei setek tysięcy „słonecznych dachów”.

Celem kampanii Europejskie Słoneczne Dni jest ochrona środowiska i klimatu, poprzez promocję energetyki słonecznej: systemów fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych oraz wzrost świadomości ekologicznej lokalnych społeczności. Edukacja energetyczna może wpłynąć na zwiększenie liczby instalacji solarnych w gospodarstwach domowych. Koordynatorem Kampanii jest Instytut Energetyki Odnawialnej, który już teraz serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w obchodach Europejskich Słonecznych Dni w 2013 roku. W Europejskich Słonecznych Dniach udział wziąć może każdy zainteresowany tematyką wykorzystania energii Słońca.

Patronat Honorowy nad kampanią Europejskie Słoneczne Dni objął: Minister Gospodarki – Janusz Piechociński, Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – Małgorzata Skucha, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki - Marek Woszczyk, Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości - Bożena Lublińska-Kasprzak, Prezydent Torunia – Michał Zaleski oraz Związek Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej.

W ubiegłorocznej kampanii udział wzięło ponad 10 tys. osób w Polsce, a w całej Europie – ponad pół miliona. Podczas „słonecznych dni” organizowane są wystawy, targi, pikniki, festyny oraz konkursy, szkolenia, konferencje, które przybliżają tematykę ochrony środowiska poprzez wykorzystanie alternatywnych źródeł energii w sposób przyjazny i prosty dla każdego uczestnika.

Rejestracja organizatorów słonecznych dni trwa do końca lutego! Szczegóły na stronie www.slonecznedni.pl/rejestracja

Zobacz galerię zdjęć z poprzednich dwóch edycji kampanii Europejskie Słoneczne Dni www.slonecznedni.pl/galeria

europejskie sloneczne dni
Autor: Instytut Energetyki Odnawialnej
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej