Europejskie Słoneczne Dni - kampania promująca energetykę słoneczną

2013-01-28 11:36
Kampania Europejskie Słoneczne Dni
Autor: www.slonecznedni.pl

Europejskie Słoneczne Dni w Polsce organizowane są już po raz trzeci. Służą promocji energetyki słonecznej, tj. systemów fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych. Wydarzenie odbywać się będzie w dniach 1 – 19 maja 2013 roku na terenie całej Polski i całej Europy.

Europejskie Słoneczne Dni organizowane jako promocja energetyki slonecznej mają zburzyć mit, że ochrona środowiska i ochrona klimatu są tylko kosztem dla społeczeństwa. Już niemalże 100 tysięcy gospodarstw domowych przyczyniło się do rozwoju rynku mikroinstalacji energetyki słonecznej w Polsce, płacąc niższe rachunki za paliwa i energię. Wystarczyło skorzystać ze słonecznych instalacji do podgrzewania wody.

Ponadto, zaczyna przybywać też, konsumentów inwestujących w systemy fotowoltaiczne. W przypadku fotowaltaiki być może można będzie liczyć na przygotowywane w Ministerstwie Gospodarki zmiany prawne wprowadzające system energetyki prosumenckiej i ułatwiające wykorzystanie energii słonecznej na własny użytek i sprzedaż nadwyżek energii do sieci elektroenergetycznej.  Stwarza to po raz pierwszy szansę na zrealizowanie w Polsce idei setek tysięcy „słonecznych dachów”.

Celem kampanii Europejskie Słoneczne Dni jest ochrona środowiska i klimatu, poprzez promocję energetyki słonecznej: systemów fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych oraz wzrost świadomości ekologicznej lokalnych społeczności. Edukacja energetyczna może wpłynąć na zwiększenie liczby instalacji solarnych w gospodarstwach domowych. Koordynatorem Kampanii jest Instytut Energetyki Odnawialnej, który już teraz serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w obchodach Europejskich Słonecznych Dni w 2013 roku. W Europejskich Słonecznych Dniach udział wziąć może każdy zainteresowany tematyką wykorzystania energii Słońca.

Patronat Honorowy nad kampanią Europejskie Słoneczne Dni objął: Minister Gospodarki – Janusz Piechociński, Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – Małgorzata Skucha, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki - Marek Woszczyk, Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości - Bożena Lublińska-Kasprzak, Prezydent Torunia – Michał Zaleski oraz Związek Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej.

W ubiegłorocznej kampanii udział wzięło ponad 10 tys. osób w Polsce, a w całej Europie – ponad pół miliona. Podczas „słonecznych dni” organizowane są wystawy, targi, pikniki, festyny oraz konkursy, szkolenia, konferencje, które przybliżają tematykę ochrony środowiska poprzez wykorzystanie alternatywnych źródeł energii w sposób przyjazny i prosty dla każdego uczestnika.

Rejestracja organizatorów słonecznych dni trwa do końca lutego! Szczegóły na stronie www.slonecznedni.pl/rejestracja

Zobacz galerię zdjęć z poprzednich dwóch edycji kampanii Europejskie Słoneczne Dni www.slonecznedni.pl/galeria

europejskie sloneczne dni
Autor: Instytut Energetyki Odnawialnej
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej