Lotnisko w Modlinie: Erbud zapowiada koniec napraw w Modlinie

2013-01-04 17:07
Lotnisko Modlin. ZDJĘCIA z budowy
Autor: Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin Sp. z o.o. Droga startowa lotniska w Modlinie ma długość 2500 metrów

Firma Erbud, wykonawca zamkniętego pasa startowego nowego lotniska w Modlinie zapowiada, że kończy prace naprawcze. O ile kontrole wypadną pozytywnie, to od 6 stycznia inwestor będzie mógł wystąpić o zgodę na użytkowanie lotniska w Modlinie.

Przypomnijmy, przed Świętami Bożego Narodzenia „gruchnęła” wiadomość, że Wojewódzki Inspektor nadzoru Budowlanego zamknął częściowo pas startowy lotniska w Modlinie. Pozostał tylko jego 1000-metrowy odcinek, a więc niedostępny dla większości samolotów.

Analiza awarii wykazała uszkodzenia pasa startowego przy progach 08 i 26 w części wykonanej z betonu cementowego, które miały powstać pod wpływem działania niskiej temperatury.
Naprawa pasa polegała na oczyszczeniu i wysuszeniu ubytków betonowych, a następnie wypełnieniu ich masą naprawczą. Obszar I progu to do sprawdzenia i naprawy ok. 22 500 metrów, został więc podzielony na 9 pasów technologicznych. Materiał zastosowany do naprawy jest używany w takich sytuacjach na wielu lotniskach w kraju i za granicą (ma wymagane certyfikaty).
Od 27 grudnia 2012 Erbud „rzucił” do naprawy pasa dużą ekipę. Codziennie na pasie pracowało 9 zespołów roboczych (po 10 osób z nadzorem). rozpoczną roboty naprawcze.

Erbud poinformował 4 stycznia 2013, że w tym jeszcze do godzin nocnych będą prowadzone prace naprawcze, ale warunkiem wykonania ostatniej fazy napraw jest odpowiedni poziom wilgotności naprawianego podłoża. Jeżeli wszystko się uda, to 5 stycznia zostaną przeprowadzone finalne kontrole wykonania napraw. W kontroli weźmie udział inspektor nadzoru z ramienia generalnego wykonawcy oraz zewnętrzny ekspert. Gdy jej wynik będzie pozytywny, to 6 stycznia inwestor powinien otrzymać oświadczenie inspektora nadzoru z ramienia generalnego wykonawcy informujące o zakończeniu prac z jednoczesnym wnioskiem o wystąpienie do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego o przywrócenie zgody na użytkowanie progów betonowych pasa startowego lotniska w Modlinie.

Pojawiły się jednak informacje, że to naprawa tymczasowa i wiosną nawierzchnia pasa startowego będzie zerwnana i wymieniona na nową.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej