Lotnisko w Modlinie: Erbud zapowiada koniec napraw w Modlinie

2013-01-04 17:07
Lotnisko Modlin. ZDJĘCIA z budowy
Autor: Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin Sp. z o.o. Droga startowa lotniska w Modlinie ma długość 2500 metrów

Firma Erbud, wykonawca zamkniętego pasa startowego nowego lotniska w Modlinie zapowiada, że kończy prace naprawcze. O ile kontrole wypadną pozytywnie, to od 6 stycznia inwestor będzie mógł wystąpić o zgodę na użytkowanie lotniska w Modlinie.

Przypomnijmy, przed Świętami Bożego Narodzenia „gruchnęła” wiadomość, że Wojewódzki Inspektor nadzoru Budowlanego zamknął częściowo pas startowy lotniska w Modlinie. Pozostał tylko jego 1000-metrowy odcinek, a więc niedostępny dla większości samolotów.

Analiza awarii wykazała uszkodzenia pasa startowego przy progach 08 i 26 w części wykonanej z betonu cementowego, które miały powstać pod wpływem działania niskiej temperatury.
Naprawa pasa polegała na oczyszczeniu i wysuszeniu ubytków betonowych, a następnie wypełnieniu ich masą naprawczą. Obszar I progu to do sprawdzenia i naprawy ok. 22 500 metrów, został więc podzielony na 9 pasów technologicznych. Materiał zastosowany do naprawy jest używany w takich sytuacjach na wielu lotniskach w kraju i za granicą (ma wymagane certyfikaty).
Od 27 grudnia 2012 Erbud „rzucił” do naprawy pasa dużą ekipę. Codziennie na pasie pracowało 9 zespołów roboczych (po 10 osób z nadzorem). rozpoczną roboty naprawcze.

Erbud poinformował 4 stycznia 2013, że w tym jeszcze do godzin nocnych będą prowadzone prace naprawcze, ale warunkiem wykonania ostatniej fazy napraw jest odpowiedni poziom wilgotności naprawianego podłoża. Jeżeli wszystko się uda, to 5 stycznia zostaną przeprowadzone finalne kontrole wykonania napraw. W kontroli weźmie udział inspektor nadzoru z ramienia generalnego wykonawcy oraz zewnętrzny ekspert. Gdy jej wynik będzie pozytywny, to 6 stycznia inwestor powinien otrzymać oświadczenie inspektora nadzoru z ramienia generalnego wykonawcy informujące o zakończeniu prac z jednoczesnym wnioskiem o wystąpienie do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego o przywrócenie zgody na użytkowanie progów betonowych pasa startowego lotniska w Modlinie.

Pojawiły się jednak informacje, że to naprawa tymczasowa i wiosną nawierzchnia pasa startowego będzie zerwnana i wymieniona na nową.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany

Czytaj więcej