Elektryzujące dachy

2008-07-28 13:36

Na dachu obiektu ProLogis w miejscowości Fontana w Kalifornii zostaną zainstalowane panele słoneczne o mocy 2,2 MW. Powierzchnię dachu wynajmie firma Southern California Edison (CSE), będąca największym w Kalifornii dostawcą energii elektrycznej. Umowa w tej sprawie została zawarta 2 kwietnia 2008 roku.

Chodzi o centrum Kaiser Distribution Park w Fontanie. W pierwszej fazie będzie to 57 tys. m2, a przedsięwzięcie ruszy pod koniec 2008 roku. Jak podaje ProLogis, moc tychże paneli pozwoliłaby na dostarczanie energii elektrycznej do 1426 gospodarstw domowych przez rok.

Instalacja paneli słonecznych o mocy 50 MW rocznie i uzyskanie łącznej mocy 250 MW - to główny cel projektu. Przewiduje się, że pojedyncze instalacje będą miały moc od jednego do dwóch megawatów.

- To może być przełom w dziedzinie wykorzystania energii słonecznej - powiedział Jeffrey H. Schwartz, przewodniczący i dyrektor naczelny ProLogis. - Dla CSE będzie to pierwsza instalacja słoneczna na dachu i, jeśli projekt będzie przebiegał pomyślnie, jesteśmy gotowi udostępnić im więcej powierzchni. Z kolei dla nas to okazja realizacji własnej strategii zrównoważonego rozwoju.

Energia, uzyskana z instalacji, zostanie odprowadzana do lokalnej sieci energetycznej i będzie w stanie spełnić potrzeby energetyczne południowej Kalifornii. ProLogis jest właścicielem 180 obiektów dystrybucyjnych, obsługiwanych przez CSE. Zajmują one powierzchnię 4 mln m2, a większość z nich kwalifikuje się do programu.

W Europie podobne projekty są prowadzone we Francji (Park Chanteloup) i w Hiszpanii (na terenie ProLogis Park Penedes zainstalowano panele słoneczne z amorficznego krzemu). - Z jednej strony odpowiadamy na potrzeby lokalnych społeczności, z drugiej - zwiększamy stopę zwrotu z inwestycji w nasze nieruchomości. To tylko dowód, że możemy skutecznie wykorzystywać panele słoneczne, montowane na dachu - mówi Jack Rizzo, dyrektor marketingu światowych budów w ProLogis.

Podpisana umowa jest pierwszą tego typu w Stanach Zjednoczonych i można się spodziewać, że realizowane będą kolejne takie programy w kraju. Mając 46 mln m2 dachów na całym świecie, ProLogis będzie się chętnie włączać w produkcję czystej energii.

ProLogis włącza się w produkcję czystej energii
Autor: ConTrust
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej