Egzaminy na uprawnienia budowlane. Trwa sesja wiosenna 2014

2014-05-30 13:40
Egzamin na uprawnienia budowlane
Autor: PIIB Test pisemny, czyli pierwszy etap egzaminu na uprawnienia budowlane

Inżynierowie budownictwa wystartowali w XXIII wiosennej sesji egzaminacyjnej na uprawnienia budowlane. Za nimi już etap testów pisemnych. Trwają egzaminy ustne we wszystkich 16 okręgowych izbach inżynierów budownictwa...

Do egzaminów w tej sesji zostało zakwalifikowanych blisko 3000 kandydatów na tytuł inżyniera z uprawnieniami budowlanymi. To więcej niż w poprzednich turach egzaminacyjnych – w XXI sesji wystartowało 2550 inżynierów budownictwa, a w XXII – 2257. W egzaminach biorą udział osoby zdające po raz pierwszy, jak również grupa osób z poprzednich sesji. 
Zdecydowana większość kandydatów ubiega się o pierwsze uprawnienia do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, mniej inżynierów chce rozszerzyć posiadane uprawnienia o nowy zakres bądź o specjalność pokrewną. Osób, które chciały zdawać egzamin a nie zostały zakwalifikowane był 3% w stosunku do wszystkich złożonych wniosków. Najczęstszą przyczyną niedopuszczenia do egzaminu jest niezaliczenie praktyki zawodowej z powodów merytorycznych, natomiast przeszkody formalne w mniejszym stopniu eliminują kandydatów na tym etapie postępowania. Natomiast kandydaci zdający kolejny raz to osoby, które przeszły pozytywną kwalifikację w sesjach poprzednich, ale względy losowe wymusiły odroczenie terminu lub niepomyślny wynik egzaminu zmusił je do ponownego poddania się weryfikacji swoich umiejętności i kompetencji.
Najwięcej inżynierów budownictwa zdających na uprawnienia budowlane w XXIII sesji odnotowały okręgi mazowiecki i małopolski (po około 400 kandydatów w każdej), śląski (ponad 330), dolnośląski i lubelski (po około 200). Najmniej inżynierów ubiegających się o uprawnienia budowlane jest w okręgu opolskim.     

Przypomnijmy, że Polska Izba  Inżynierów Budownictwa nadaje uprawnienia budowlane w 9 specjalnościach: architektonicznej, konstrukcyjno-budowlanej, instalacyjnej sanitarnej, instalacyjnej elektrycznej, drogowej, mostowej, kolejowej, telekomunikacyjnej i wyburzeniowej.
O ile wejdą w życie nowe przepisy (w ramach tzw. ustawy deregulacyjnej), to prawdopodobnie kolejna jesienna sesja egzaminów na uprawnienia budowlane będzie ostatnią w tej formule.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej