Egzamin na uprawnienia budowlane „po nowemu” wypadł gorzej

2015-01-12 16:37
Polisa dla inżyniera
Autor: Jupiterimages

Ostatnia XXIV jesienna sesja egzaminów na uprawnienia budowlane odbyła się już według nowych zasad, które wynikają z obowiązującej od maja 2014 ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych. Przebieg tego egzaminu był głównym tematem pierwszego w roku 2015 posiedzenia Prezydium Krajowej Rady Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa (PIIB).

Do egzaminu pisemnego XXIV sesji egzaminacyjnej, zgodnej z zasadami ustawy deregulacyjnej, dopuszczono 3172 osoby, z tego do testu przystąpiło 2845 kandydatów ubiegających się o uprawnienia budowlane. Test zdało 78,80% inżynierów budownictwa, czyli około 15% mniej w porównaniu z poprzednimi sesjami egzaminacyjnymi odbywających się według innych reguł. Do egzaminu ustnego przystąpiło 2604 osób, zdało prawie 80%.
Kandydaci biorący udział w egzaminie ustnym reprezentowali niesatysfakcjonujący poziom wiedzy praktycznej – tak skomentował wyniki egzaminu Marian Płachecki, przewodniczący Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej PIIB. To między innymi efekt skrócenia wymiaru praktyk zawodowych wymaganych do egzaminu we wszystkich specjalnościach. PIIB najbardziej ubolewa nad skróceniem praktyk projektowej w przypadku uprawnień do projektowania bez ograniczeń z 2 lat do 1 roku. 

Zgodnie z ustawą deregulacyjną o uprawnienia budowlane mogą się obecnie również starać technicy budownictwa oraz inżynierowie, absolwenci studiów I stopnia legitymujący się 3-letnią praktyką, którzy starają się o  uprawnienia budowlane bez ograniczeń do kierowania robotami budowlanymi. Podczas jesiennej sesji egzaminacyjnej 2014 większość kandydatów ubiegała się o pierwsze uprawnienia do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, niewielu było chętnych rozszerzyć swoje dotychczasowe uprawnienia o nowy zakres bądź o specjalność pokrewną.

Egzamin na uprawnienia budowlane
Autor: PIIB
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej