Efektywne zarządzanie energią domu, czyli Forum Budownictwa Pasywnego

2007-09-12 19:16
Efektywne zarządzanie energią domu, czyli Forum Budownictwa Pasywnego
Autor: Polski Instytut Budownictwa Pasywnego Efektywne zarządzanie energią domu, czyli Forum Budownictwa Pasywnego

Droga przez nowe technologie dla poprawy efektywności energetycznej budynku mieszkalnego, czyli wrześniowe Międzynarodowe Forum Budownictwa Pasywnego 2007. Energooszczędne podejście do budowania i termomodernizacji może wktótce zostać wprowadzone jako standard. Czy Polska jest do tego przygotowana?    

Rozwój i postęp techniki budowlanej w ostatnich latach wzmógł się gwałtownie. Niemożliwe stało się możliwym, czego sztandarowym przykładem jest energooszczędny i ciepły dom - bez grzejników!
Budownictwo pasywne to innowacyjny, ale nieskomplikowany i niezawodny system. W cenie nieco wyższej od budowy standardowego domu, można osiągnąć oszczędność kosztów zużycia energii grzewczej, zrównoważenie temperatur w pomieszczeniach mieszkalnych, wysoką jakość powietrza (alergicy), trwałe zabezpieczenie przed zawilgoceniem i zagrzybieniem, komfort akustyczny. W standardzie budynku pasywnego można budować i modernizować zarówno domy jedno- jak i wielorodzinne, a także hotele, budynki komunalne, biurowce, szkoły, hale sportowe i pływalnie.

Celem Forum Budownictwa Pasywnego 2007 jest upowszechnianie wiedzy na temat energooszczędnych technologii w budownictwie. Na podstawie przykładów budynków pasywnych w Niemczech i Austrii oraz pierwszych doświadczeń w Polsce przedstawiane są zasady projektowania i etapy realizacji tego typu obiektów.

Pod patronatem Ministerstwa Budownictwa, Urzędów Marszałkowskich, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, Politechniki Poznańskiej, Warszawskiej i Krakowskiej -zorganizowane zostaną 4 konferencje w czterech miastach Polsk. Już odbyły się w  Poznaniu i Warszawie, 13 września Forum zawita do Krakowa a - Kraków, a 24 października do Białegostoku. Organizatorami konferencji jest Polski Instytut Budownictwa Pasywnego (PIBP) i Komitet Naukowy przy Instytucie Budownictwa Pasywnego, we współpracy z Biurami Marszałkowskimi, Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Politechnikami: Poznańską, Warszawską i Krakowską.
Program szczegółowy i formularz zgłoszeniowy do pobrania na stronie http://www.pibp.pl/forum/index.html

Ze względu na oczywistą potrzebę oszczędzania energii, wydawałoby się, że budownictwo pasywne będzie hitem wiedzy o współczesnym budowaniu. A jednak, sądząc po frekwencji na Forum Budownictwa Pasywnego (Warszawa, 09.09.2007 r.), w Polsce temat wydaje się być traktowany niepoważnie. A może problem tkwi w nazwie i "budownictwo pasywne" (przeniesienie z języka niemieckiego) jest za mało nośne i niezrozumiałe?

Z naszego redakcyjnego śledztwa wynika bowiem, że promowaniem wiedzy o energooszczędnym budowaniu czy efektywnej termomodernizacji nie są zainteresowane uczelnie, nie chcą z niej korzystać włodarze miast i gmin. Natomiast inwestorzy indywidualni, pewnie bardziej w trosce o własne portfele niż o środowisko naturalne, wykazują spore zainteresowanie obniżaniem kosztów eksploatacyjnych ich domów i to oni przodują w przetwarzaniu teorii na praktykę, wspierani przez specjalizujących się w tej dziedzinie architektów. Ale tak nie da się zmienić standardów budowania. Do wprowadzenia nowych standardów konieczna jest determinacja i przekonanie o słuszności zmian środowisk związanych z całym procesem inwestycyjnym i decyzyjnym. Jak twierdzi Günter Schlagowski (ekspert ds. kompleksowych i globalnych rozwiązań w budownictwie pasywnym, prezesem PIBP w Gdańsku), w Niemczech już za dwa lata wejdą pierwsze przepisy dotyczące budownictwa pasywnego, a w UE ma to nastąpić w roku 2015. To długo i krótko, biorąc pod uwagę, jak nam idzie wprowadzanie przepisów (albo bardzo krótko, co widać na przykładzie przedsięwzięcia, jakim jest obowiązek uzyskiwania tzw. certyfikatu energetycznego dla budynków, o czym wiemy od kilku lat a jeszcze nie ma do tych wymogów UE polskich przepisów wykonawczych). Wygląda na to, że znowu czekają nas  szybko wprowadzane zmiany, a taki sposób jest najczęściej kiepsko akceptowany przez wykonawców przepisów.  Według Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego, w naszym kraju 90% budynków (a tak naprawdę jeszcze więcej) wymaga działań  termomodernizacyjnych, ale prawdziwych nie pozornych. Bo jeżeli nie udaje się uzyskać oszczędności energii na poziomie 90%, to można zapomnieć o efektywności takich przedsięwzięć i zamiast na ilość trzeba postawić na jakość.

Czytaj też...
Ściany nieszczelne o centymetry niewiedzy
Domy pasywne, czyli na cztery pory roku (cz. I)
Domy pasywne, czyli na cztery pory roku (cz. II)
Domy pasywne, czyli na cztery pory roku (cz. III)

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej