Dworzec Szczecin Główny do przebudowy

2014-06-17 17:39
Dworzec Szczecin Główny
Autor: PKP SA

Do 7 lipca wykonawcy mogą składać oferty w przetargu ogłoszonym przez PKP na gruntowną przebudowę dworca Szczecin Główny. Inwestycja szacowana jest na ponad 100 mln zł, samo wadium przetargowe inwestor ustalił na poziomie 3 mln zł. 

Zgodnie z planowanym harmonogramem, PKP chce żeby inwestor rozpoczął modernizację dworca już w połowie września 2014 i zakończył prace na koniec października 2015. Firmy budowlane nie maja dużo czasu na przygotowanie ofert – przetarg ogłoszono 13 czerwca, oferty należy składać do 7 lipca 2014.  

Ideą przebudowy dworca PKP w Szczecinie jest uczynienie go bardziej funkcjonalnym, ma też zostać dostosowany dla osób niepełnosprawnych. Trzeba wspomnieć, że dworzec Szczecin Główny jest jednym z najstarszym w Polsce. Kiedyś nazywał się Berlinerbahnhof (Dworzec Berliński), pierwsze pociągi pojawiły się na nim w 1843 roku. Zabudowania dworcowe pojawiły się około roku 1900. Został odbudowany po zniszczeniach II wojny światowej i w takim stanie funkcjonuje do dzisiaj. Ale już niedługo...  Po przebudowie teren dworca wraz  z terenami przyległymi, utworzą zintegrowane centrum komunikacyjne, w którym będzie się schodzić transport kolejowy, samochodowy, autobusowy i tramwajowy.

Inwestycja będzie realizowana w formule „Projektuj buduj”, jest na nią dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Planowany zakres robót budowlanych to m.in. kompleksowa przebudowa budynku dworca, tunelu oraz kładki. Ma być również wybudowana nowa kładka, która połączy ulicę Owocową z dworcem i będzie główną drogą z budynku na perony. Perony także przejdą modernizację - zostanie wymieniona ich nawierzchnia, powstaną nowe wiaty. Cały dworzec (z kładkami włącznie) zostanie dostosowany dla osób niepełnosprawnych, zostaną też zainstalowane nowoczesne systemy informacji oraz monitoringu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej