Droga ekspresowa S7 Mława – Strzegowo najszybciej za trzy lata

2017-02-07 15:52
Gotowy odcinek S7
Autor: MIiB Gotowy odcinek S7

Chociaż GDDKiA zaprosiła właśnie firmy budowlane do składania ofert w drugim etapie przetargu ograniczonego na odcinek drogi ekspresowej S7 Mława – Strzegowo (ok. 21 km) zakończenia inwestycji można się spodziewać dopiero w okolicach roku 2021.

Minęły czasy, że na budowę blisko 100-kiloemtrowych odcinków dróg firmy budowlane miały kilkanaście miesięcy. Takie tempo nie było dobre ani dla wykonawców ani dla jakości budowanych dróg. Teraz GDDKiA rozbija dłuższe odcinki inwestycji na mniejsze – ok. 20-kilometrowe lub mniejsze, i najchętniej zleca te przedsięwzięćia w formule „projektuj i buduj”. Ma to swoje dobre strony, bo w przetargach mogą próbować swoich sił firmy z mniejsze bo i wymagane na początek zaangażowanie finansowe jest mniejsze, ponadto GDDKiA może płacić za kolejne etapy wykonanych robót. Kontrakty nie są już obciążone taką presją czasu jak to wcześniej bywało. Jednak takie mechanizmy mają i swoje gorsze strony, chociażby wydłuża się w czasie zaangażowanie firm w jeden kontrakt, dochodzi firmom więcej obowiązków w postaci tworzenia projektu, zdobywania uzgodnień i wszelkich pozwoleń. Ale rynek jest jaki jest i żeby na nim pozostać, gracze muszą się dostosować.

W przypadku przetargu ograniczonego na projekt i budowę drogi ekspresowej S7 Mława – Strzegowo mamy do czynienia właśnie z taką procedurą. Po zakończeniu I etapu przetargu (tzw. prekwalifikacje) ( GDDKiA wysłała zaproszenia do składania ofert cenowych. Takie zaproszenia zostały wystosowane do wszystkich dziewiętnastu wykonawców, którzy w pierwszym etapie postępowania złożyli wnioski o dopuszczenie do udziału w przetargu. Termin składania ofert upływa 7 kwietnia 2017. W tym przetargu zamawiający przyjął trzy kryteria analizy ofert. Oprócz ceny, drugim kryterium jest termin realizacji zamówienia (maksymalnie 37 miesięcy, jednak nie krócej niż 34 miesiące). Trzecim kryterium jest okres gwarancji. Przewidywany termin podpisania umowy z generalnym wykonawcą planowany jest na drugą połowę roku 2017. A więc gdyby do tego doszło na przykład w październiku, to droga powinna być gotowa na koniec roku 2020.

Odcinek Mława – Strzegowo to ostatni z czterech odcinków drogi ekspresowej S7 na Mazowszu. Całość to 71 km, w tym odcinki Napierki – Mława 14 km, Mława – Strzegowo 21,5 km, Strzegowo – Pieńki 22 km i Pieńki – Płońsk 13,7 km. Do uczestników przetargów tych poprzednich zadan GDDKiA wysłała zaproszenia do kolejnych etapów przetargów w grudniu 2016 i styczniu 2017.

S7 Mława – Strzegowo
Autor: brak danych Przetarg na S7 Mława – Strzegowo
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej