Dopłaty do pelletu 2022 - wniosek od 21 września! Dla kogo dofinansowanie 3000 zł do pelletu drzewnego?

2022-09-21 13:10
Dopłaty do pelletu 2022
Autor: Getty Images Dopłaty do pelletu 2022 - wnioski można składać od 21 września! Aktualny wzór wniosku do pobrania i złożenia w urzędzie

Dopłaty do pelletu drzewnego w sezonie grzewczym 2022/2023 wyniosą 3000 zł. 20 września 2022 w Dzienniku Ustaw został opublikowany wzór wniosku o dodatek do ogrzewania paliwami innymi niż węgiel. m.in do pelletu. Aktualny wzór wniosku o wypłatę dodatku na pellet do pobrania w naszym artykule. Gdzie składać wniosek?

Spis treści

  1. Kiedy złożyć wniosek o dopłaty do pelletu drzewnego?
  2. Jaka wysokość dopłaty do pelletu?
  3. Wzór wniosku o dopłaty do pelletu 2022 - do pobrania
  4. Pellet drożeje tak samo jak węgiel - dopłaty konieczne
  5. Certyfikowany pellet drzewny to dobra alternatywa dla paliw tradycyjnych

Kiedy złożyć wniosek o dopłaty do pelletu drzewnego?

To już pewne, że będą dopłaty do pelletu w 2022 roku. 20 września 2022 w Dzienniku Ustaw został opublikowany wzór wniosku o dodatek do ogrzewania paliwami innymi niż węgiel. Oznacza to, że od 21 września 2022 można złożyć wniosek do ogrzewania paliwami innymi niż węgiel, w tym pelletem. Poniżej wniosek do pobrania, który można wydrukować i złożyć w swoim urzędzie gminy.

Wniosek o dodatek do pelletu można złożyć:

  • osobiście w urzędzie gminy lub gminnym ośrodku pomocy społecznej,
  • drogą pocztową na adres urzędu gminy,
  • drogą elektroniczną przez serwis ePUAP.

Wiadomo, że trzeba to zrobić do 30 listopada.

Jaka wysokość dopłaty do pelletu?

Dopłaty do pelletu mają wynieść 3000 zł na gospodarstwo. Pieniądze będą wypłacane do ręki lub na konto. Warunkiem otrzymania wsparcia będzie złożenie deklaracji w CEEB. Nie będzie kryterium dochodowego. 

Wzór wniosku o dopłaty do pelletu 2022 - do pobrania

Aktualny wzór wniosku o dopłatę do pelletu

Pellet drożeje tak samo jak węgiel - dopłaty konieczne

Opał bardzo drożeje. Ceny pelletu w 2022 roku wzrosły już trzykrotnie. Na początku 2021 roku za pellet płaciliśmy trochę ponad 900 zł za tonę. W kwietniu 2022 średnia cena wyniosła ponad 1700 zł za tonę. W lipcu 2022 trzeba było zapłacić już około 2700 zł za tonę, a w sierpniu nawet 3000 zł/t.

Gospodarstwo domowe w okresie zimowym zużywa średnio około 3,5 tony tego paliwa. To aktualnie koszt nawet ponad 10 tys. zł. Porównując go do roku 2021, kiedy to za 3,5 tony trzeba było zapłacić trochę ponad 3 tys. zł, wyraźnie widać, że gospodarstwa domowe z kotłem na pellet w 2022 czekają ogromne wydatki.

Podane ceny dotyczą oczywiście certyfikowanego, ekologicznego pelletu, a nie tego "podrabianego", dużo tańszego.

Certyfikowany pellet drzewny to dobra alternatywa dla paliw tradycyjnych

Certyfikowany pellet drzewny to nowoczesne, ekologiczne i ekonomiczne paliwo. Może powstawać z różnych rodzajów biomasy: drewna z upraw energetycznych, odpadów drewna, kory, łupin orzechów, pestek i słomy. To dobra alternatywa dla paliw tradycyjnie stosowanych do ogrzewania nie tylko domów, ale też obiektów użyteczności publicznej. Jednak w Polsce nie brakuje nieuczciwych producentów, którzy aby obniżyć cenę produktu, dodają do pelletu m.in. odpady z przemysłu meblarskiego, zawierające toksyczne żywice i plastik. W Polsce nie ma prawa, które określałoby normy dla producentów pelletu.

Kryzys węglowy, problem z kontraktami na gaz - czy jesienią będziemy mieli czym ogrzać dom?

Posłuchaj wywiadu z Bogusławem Grabowskim - podcast "Express Biedrzyckiej".

Listen to "Teraz zostało już tylko różaniec odmawiać - Bogusław Grabowski o kryzysie węglowym [Express Biedrzyckiej]" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej