Dopłaty do gazu 2023 - złóż wniosek! Dla kogo jaka dopłata do ogrzewania gazem?

2023-05-10 16:05
Dopłaty do gazu 2023
Autor: Getty Images Dopłaty do gazu w 2023 roku - na co mogą liczyć Polacy?

Dopłaty do gazu ziemnego w 2023 przewidziano w ustawie o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych. Dofinansowaniem do gazu objęte są gospodarstwa domowe oraz podmioty wrażliwe. Jaka jest dopłata do ogrzewania gazem ziemnym w 2023? Kto i kiedy powinien złożyć wniosek?

Spis treści

 1. Dopłaty do gazu 2023
 2. Refundacja VAT na gaz z progiem dochodowym
 3. Dopłata do gazu ziemnego - wniosek
 4. Od kiedy można złożyć wniosek o dopłatę do gazu 2023?
 5. Dopłata do gazu ziemnego w 2023 - dla kogo jeszcze?

Dopłaty do gazu 2023

Ceny gazu w 2023 są zamrożone dla wszystkich do poziomu cen z 2022 roku czyli 200,17 zł za 1 MWh. Zgodnie z nowymi przepisami, od 1 stycznia do 31 grudnia 2023, właśnie tę cenę maksymalną sprzedawcy gazu będą mieli obowiązek stosować w rozliczeniach z odbiorcami końcowymi. Chodzi o gospodarstwa domowe oraz podmioty wrażliwe.

Refundacja VAT na gaz z progiem dochodowym

Warto przypomnieć, że od stycznia 2023 wrócił VAT na gaz do poprzedniej stawki, czyli 23%. Ma to być jedyna zmiana w rachunkach za gaz. W 2022 VAT na gaz wynosił 0% (tarcza antyinflacyjna). Dlatego też, dla gospodarstw domowych o niższych dochodach przewidziany jest dodatek gazowy w formie refundacji poniesionych kosztów VAT. Resort klimatu i środowiska oszacował, że refundacja podatku VAT dotyczy ok. 300 tys. osób. Dla kogo dokładnie cena gazu nie wzrośnie w przyszłym rok?

Ma tu obowiązywać kryterium dochodowe, jakie miało miejsce przy dodatku osłonowym, czyli:

 • 2 100 zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego,
 • 1 500 zł w przypadku wieloosobowego gospodarstwa domowego.

Więcej o rozwiązaniu polegającym na zwrocie podatku VAT za gaz piszemy:

Dopłata do gazu ziemnego - wniosek

Aby otrzymać dopłatę do gazu ziemnego w postaci refundacji VAT, trzeba złożyć wniosek. O tym, jak to zrobić i jak wygląda wzór wniosku piszemy poniżej:

  Od kiedy można złożyć wniosek o dopłatę do gazu 2023?

  Zwrot VAT od ceny gazu obowiązuje od 1 stycznia 2023 do 31 grudnia 2023. O zwrot VAT można się ubiegać po otrzymaniu, a następnie opłaceniu każdej faktury za gaz w 2023 roku.

  Dopłata do gazu ziemnego w 2023 - dla kogo jeszcze?

  W założeniach ustawy wsparciem objęte są gospodarstwa domowe oraz podmioty wrażliwe, jak np. szpitale, wspólnoty mieszkaniowe, organizacje pozarządowe, korzystające z gazu ziemnego. Rozwiązanie zakłada m.in. maksymalne ceny gazu ziemnego w 2023 w rozliczeniach z odbiorcami taryfowymi, ustalone na poziomie ustawy. Jednocześnie działa system rekompensat dla przedsiębiorstw energetycznych zajmujących się sprzedażą gazu dla odbiorców taryfowych.

  Dostawcy gazu za sprzedaż paliwa po ulgowych cenach dla gospodarstw domowych i podmiotów wrażliwych dostają rekompensatę wyrównującą ich realne koszty.

  Źródło: PAP

  Tym jednym zdaniem Kaczyński cofnął Polskę o lata?

  Włącz podcast i posłuchaj, jakie mogą być konsekwencje jego wypowiedzi.

  Listen to "J.Kaczyński: "Palcie wszystkim". Polski Alarm Smogowy: "Cofamy się o kilka lat"" on Spreaker.
  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  Czytaj więcej