Dopłaty do gazu 2023 dla gospodarstw domowych bez kryterium dochodowego! Dla kogo jakie dofinansowanie do gazu?

2022-12-05 16:52
Dopłaty do gazu ziemnego 2023
Autor: Getty Images Dopłaty do gazu ziemnego w 2023 roku nie będą zależeć od wysokości dochodu

Dopłaty do gazu ziemnego dla odbiorców taryfowych planuje rząd w ramach projektu ustawy o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023. Dopłatami do gazu będą objęte gospodarstwa domowe oraz podmioty wrażliwe. W dopłatach do gazu nie będzie kryterium dochodowego, co oznacza, że wszyscy otrzymają wsparcie, ale największe ci o najniższych dochodach. Dla nich rachunki za gaz nie wzrosną w 2023. Jakie dopłaty do ogrzewania gazem proponuje rząd?

Spis treści

  1. Dopłaty do gazu niezależne od dochodu!
  2. Refundacja VAT na gaz z progiem dochodowym
  3. Dopłaty do gazu w 2023 - dla kogo jeszcze?

1 grudnia Sejm przyjął ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu. Ma ona uchronić Polaków przed znacznymi podwyżkami cen gazu w 2023. Szczegóły rozwiązania.

Dopłaty do gazu niezależne od dochodu!

Ceny gazu w 2023 będą zamrożone dla wszystkich do poziomu cen z 2022 roku lub zbliżonego, czyli 200,17 zł za 1 MWh. Premier wcześniej zapowiadał, że najprawdopodobniej rząd zdecyduje się na zastosowanie kryterium dochodowego, co oznaczałoby, że dopłaty do gazu w 2023 roku nie objęłyby wszystkich. Tak się jednak nie stało. Minister poinformowała, że zasada zamrożonej taryfy na gaz będzie obowiązywała wszystkich, bez względu na próg dochodowy.

Przypomnijmy, że do końca tego roku taryfa na gaz dla gospodarstw domowych jest zamrożona. Ustawa kończy się w grudniu tego roku, więc rząd przygotował nowe rozwiązanie.

Refundacja VAT na gaz z progiem dochodowym

Trzeba dodać, że od stycznia 2023 powraca VAT na gaz do poprzedniej stawki, czyli 23%. Ma to być jedyna zmiana w rachunkach za gaz. Aktualnie VAT na gaz wynosi 0% (tarcza antyinflacyjna). Dlatego też, dla gospodarstw domowych o niższych dochodach przewidziany będzie dodatek gazowy w formie refundacji poniesionych kosztów VAT. Dla kogo dokładnie cena gazu nie wzrośnie w przyszłym rok?

Ma tu obowiązywać kryterium dochodowe, jakie miało miejsce przy dodatku osłonowym, czyli:

  • 2 100 zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego,
  • 1 500 zł w przypadku wieloosobowego gospodarstwa domowego.

Więcej o rozwiązaniu polegającym na zwrocie podatku VAT za gaz piszemy:

Dopłaty do gazu w 2023 - dla kogo jeszcze?

W założeniach ustawy wsparciem mają być objęte gospodarstwa domowe oraz podmioty wrażliwe, jak np. szpitale, wspólnoty mieszkaniowe, organizacje pozarządowe, korzystające z gazu ziemnego. Rozwiązanie zakłada m.in. maksymalne ceny gazu ziemnego w 2023 w rozliczeniach z odbiorcami taryfowymi, ustalone na poziomie ustawy. Jednocześnie ma działać system rekompensat dla przedsiębiorstw energetycznych zajmujących się sprzedażą gazu dla odbiorców taryfowych.

Dostawcy gazu  za sprzedaż paliwa po ulgowych cenach dla gospodarstw domowych i podmiotów wrażliwych dostana rekompensatę wyrównującą ich realne koszty. Podobny mechanizm działa też w tym roku. Dodatkowo w przyszłym roku rząd będzie rekompensował zamrożenie także opłat dystrybucyjnych.

Źródło: PAP

Tym jednym zdaniem Kaczyński cofnął Polskę o lata?

Włącz podcast i posłuchaj, jakie mogą być konsekwencje jego wypowiedzi.

Listen to "J.Kaczyński: "Palcie wszystkim". Polski Alarm Smogowy: "Cofamy się o kilka lat"" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej