Dom jak stodoła? Sprawdź, czy to nie pomyłka

2021-12-27 9:00
EC317a
Autor: Murator

Projekt domu w stylu nowoczesnej stodoły jest coraz chętniej wybierany przez wielu inwestorów. Czym charakteryzuje się taki budynek, jaki będzie koszt jego budowy i eksploatacji oraz jak wybrać najlepszy dla siebie projekt?

Projekt domu w stylu nowoczesnej stodoły jest coraz chętniej wybierany przez wielu inwestorów. Cechuje się prostotą i elegancją, a zarazem modernistycznym charakterem, zapewniając komfortową przestrzeń do życia. Czym charakteryzuje się taki budynek, jaki będzie koszt jego budowy i eksploatacji oraz jak wybrać najlepszy dla siebie projekt?

Atrakcyjny 1
Autor: Murator Link: Atrakcyjny 1

Dom w stylu stodoły – najważniejsze cechy

Dom w stylu stodoły to budynek wzorowany na wyglądzie wiejskich stodół. Typowa dla niego będzie prosta, kompaktowa bryła na planie prostokąta oraz dwuspadowy dach bez okapów, opcjonalnie wyposażony w okna połaciowe. Charakterystyczne dla takich obiektów są duże przeszklenia oraz oszczędna w ozdoby architektura. Na elewacjach często pojawia się drewno i kamień, czyli materiały typowe dla znanych nam ze wsi budynków gospodarczych. Projekty domów przypominających stodoły posiadają wyjątkowo przestronne wnętrza, których głównym punktem jest strefa dzienna – salon z kuchnią i jadalnią. Bardzo często projektowany jest w nich również sufit katedralny, jeszcze bardziej przywodzący na myśl wiejski budynek do przechowywania zboża czy maszyn rolniczych. Zaletą takiego obiektu jest rozsądny koszt budowy i późniejszej eksploatacji. Czym jest on podyktowany?

Koszt budowy i utrzymania domu w stylu stodoły

Projekty domów tanich w budowie najczęściej cechują się uproszczoną, zwartą bryłą oraz nieskomplikowanym dachem. Takie właśnie są obiekty w stylu nowoczesnej stodoły. Ich prosta forma sprawia, że są dość szybkie do wzniesienia oraz wymagają użycia stosunkowo niedużej ilości materiałów, w porównaniu do budynków o skomplikowanym planie i wielospadowym pokryciu. Na nieco większy wydatek powinniśmy nastawić się, jeżeli zależy nam na wybudowaniu domu energooszczędnego. Nowoczesny dom, jakim jest dom stodoła, doskonale sprawdzi się w tej roli! Jej olbrzymie przeszklenia wpuszczą sporo promieni słonecznych, w naturalny sposób rozjaśniając wnętrze, jednocześnie pozwalają na korzystanie z energii słońca. Dzięki grubej warstwie izolacji termicznej i opcjonalnej rekuperacji skutecznie zminimalizujemy straty ciepła w pomieszczeniach, a w konsekwencji – zmniejszymy wysokość rachunków za ogrzewanie. Prosty, dwuspadowy dach takiego obiektu doskonale nadaje się do montażu paneli fotowoltaicznych, które z kolei pozwolą nam obniżyć zużycie prądu sieciowego. Wszystkie te aspekty sprawią, że nasz dom – choć nieco droższy na etapie budowy – będzie znacznie tańszy w trakcie późniejszej eksploatacji. Ostateczny koszt realizacji zależy w głównej mierze od wielkości budynku, użytych w nim materiałów oraz zastosowanych rozwiązań technologicznych.

Jak wybrać najlepszy projekt domu w stylu stodoły?

W katalogu z projektami domów w stylu nowoczesnej stodoły dostępne są zróżnicowane propozycje, spośród których bez trudu wybierzemy tą jedyną, idealnie dopasowaną do naszych potrzeb. Poszukując najlepszego rozwiązania, możemy wziąć pod uwagę zarówno domy parterowe, jak i domy piętrowe. Zastanówmy się nad optymalną dla nas powierzchnią użytkową, liczbą pokoi, technologią budowy oraz energooszczędnością obiektu. Nie zapominajmy także, by jego istotne parametry, takie jak wysokość czy kąt nachylenia dachu, były zgodne z MPZP lub warunkami zabudowy.

Dom jak stodoła. Brzmi intrygująco? To coraz popularniejsze rozwiązanie, chętnie stosowane w wielu europejskich krajach. Na jego korzyść przemawia przystępny koszt budowy oraz późniejszego utrzymania, a także ciekawy – choć z pozoru prosty – wygląd. Starannie dobrany projekt domu pozwoli nam zrealizować marzenia o zamieszkaniu w nowoczesnej stodole, będącej funkcjonalnym i przestronnym miejscem do życia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czytaj więcej