Dodatkowe dopłaty dla energetyki słonecznej jeszcze w 2013 roku

2013-05-27 17:52

Wnioski z Forum Energetyki Słonecznej, które odbyło się w połowie maja w Toruniu, są bardzo pozytywne. Po pierwsze, polski rynek kolektorów słonecznych jest drugim po rynku niemieckim. Po drugie, w oczekiwaniu na wejście w życie Ustawy o OZE, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przygotował program dofinansowania do mikroinstalacji OZE montowanych przez prosumentów, który ma zostać uruchomiony jeszcze w tym roku.

Wg. Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO) w 2012 r. w Polsce sprzedano kolektory o łącznej powierzchni 302 tys. m2, czyli o 19% więcej niż w 2011 r. Więcej kolektorów w Europie sprzedało się tylko w Niemczech. Wygląda na to że w Polsce mamy prawdziwą hossę na instalację solarne. Co więcej wg European Solar Thermal Industry Federation dynamika polskiego rynku kolektorów słonecznych ma się utrzymać i Polska będzie jednym z trzech krajów, obok Danii, Belgii i Grecji, gdzie w roku 2013 przewidywany jest dalszy wzrost sprzedaży.

Instytut Energetyki Odnawialnej po raz pierwszy na tegorocznym Forum przedstawił też wyniki badań sytuacji na rynku fotowoltaiki. W 2012 roku w Polsce sprzedano łącznie ponad 93 tysiące sztuk paneli fotowoltaicznych, o mocy 22 MW. Część sprzedanych w 2012 roku paneli została już zainstalowana w elektrowniach PV, które funkcjonują i wytwarzają energię elektryczną. Pozostałe są instalowane w kilkunastu dużych inwestycjach w całym kraju. Według szacunków IEO, na koniec 2013 roku moc zainstalowana wynieść może ponad 24 MW.

Ale mimo niezaprzeczalnych pozytywów zwracano uwagę, że Polska ma 3 krotnie niższy wskaźnik powierzchni kolektorów słonecznych na mieszkańca w stosunku do Danii, o nieco gorszym nasłonecznieniu, mimo realnie malejących cen kolektorów słonecznych. Potencjał produkcyjny producentów wykorzystywany jest tylko w 1/3 możliwości.

Aby też fotowoltaika mogła pokazać swoje prawdziwe możliwości, konieczne są regulacje prawne, które będą sprzyjały jej rozwojowi. Podczas Forum Ministerstwo Gospodarki przedstawiło aktualne założenia do projektu ustawy o OZE istotne dla inwestorów zainteresowanych budową mikroinstalacji. Dla grupy mikroinstalacji zostanie utrzymana maks. wielkość 40 kW. Dodatkowo, w aktualnej wersji projektu ustawy o OZE definicja mikroinstalacji o mocy do 40 kW i małych instalacji o mocy od 40 kW do 200 kW zostanie rozszerzona poprzez dopisanie wymogu przyłączenia tego rodzaju źródeł do sieci o napięciu nieprzekraczającym 110 kV. Ważne przepisy (tzw. mały trójpak) umożliwiające mikroinstalacjom bez kosztowe przyłączenie do sieci będą uchwalone już w czerwcu. Ministerstwo planuje jednak organiczne maksymalnej mocy w przypadku wsparcia świadectwami pochodzenia do 2 MW.

Zato Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, mając na uwadze odległy termin wejścia w życie Ustawy o OZE, przygotował program dofinansowania do mikroinstalacji OZE montowanych przez prosumentów, czyli gospodarstwa domowe produkujące energię w domowych mikroinstalacjach OZE. Program ma być zatwierdzony juz w czerwcu 2013 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej