Dodatek energetyczny 2022 - wniosek online. Dla kogo jakie dofinansowanie? Jak i gdzie złożyć wniosek?

2022-10-03 8:03
Dodatek energetyczny 2022
Autor: gettyimages Dodatek energetyczny 2022

Dodatek energetyczny 2022 - można już złożyć wniosek o dofinansowanie do gazu LPG, pelletu, drewna i oleju opałowego. Jednorazowe dodatki energetyczne wynoszą od 500 zł do 3000 zł. Jak i gdzie złożyć wniosek o dodatek energetyczny? Kiedy wypłaty dodatku energetycznego? Będzie też nowy dodatek energetyczny do prądu. Ile wyniesie? Wszystko o dodatkach energetycznych.

Ważne

Od 21 września 2022 można złożyć wniosek do ogrzewania paliwami innymi niż węgiel. Dokument do złożenia w urzędzie do pobrania poniżej.

Jak ma wyglądać kompleksowe rozwiązanie dodatków energetycznych w 2022? Ile wynoszą dopłaty dla ogrzewających się różnymi rodzajami paliw?

Spis treści

 1. Dodatek energetyczny 2022 - jakie są dopłaty?
 2. Od kiedy wniosek o dodatek energetyczny 2022?
 3. Wzór wniosku o dodatek energetyczny 2022 - pdf
 4. Gdzie złożyć wniosek o dodatek energetyczny 2022?
 5. Kiedy wypłata dodatku energetycznego?
 6. Dla kogo dodatek energetyczny 2022?
 7. Dodatek dla odbiorców ciepła systemowego
 8. Nowy dodatek energetyczny do prądu

Dodatek energetyczny 2022 - jakie są dopłaty?

Rząd przewidział wsparcie dla ogrzewających się pelletem, olejem opałowym, drewnem i gazem LPG. Wsparcie będzie wypłacane jednorazowo w w formie gotówki lub na konto wnioskującego.

Dodatek energetyczny przyznawany jest na gospodarstwo domowe, przy czym obowiązuje zasada, że jeden dodatek przyznawany jest na jeden adres zamieszkania. Warunkiem jego otrzymania jest zgłoszenie źródła ciepła do CEEB, czyli Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Dopłaty do poszczególnych źródeł ciepła wynoszą odpowiednio:

 • 3000 zł na pellet
 • 2000 zł na olej opałowy
 • 1000 zł na drewno kawałkowe
 • 500 zł na gaz LPG.

Od kiedy wniosek o dodatek energetyczny 2022?

Wnioski o dodatek energetyczny - dopłatę do pelletu, drewna, gazu LPG lub oleju opałowego można składać od 21 września. Czas na składanie wniosków jest do 30 listopada.

Wzór wniosku o dodatek energetyczny 2022 - pdf

Wzór wniosku o dodatek energetyczny

Gdzie złożyć wniosek o dodatek energetyczny 2022?

Wniosek należy złożyć, elektronicznie lub osobiście, w urzędzie gminy lub miasta, online przez e-PUAP. Wójt, burmistrz albo prezydent miasta będzie weryfikował ich zgodność z wpisem do CEEB.

Kiedy wypłata dodatku energetycznego?

Wypłata dodatku ma nastąpić w ciągu 30 od złożenia wniosku. Przy dodatku węglowym ten czas został wydłużony do 60 dni.

Jeśli ktoś składa wniosek o przewidziany wcześniejszą ustawą dodatek węglowy, nie może złożyć wniosku o inne dodatki i odwrotnie.

Dodatek energetyczny nie przysługuje gospodarstwom domowym, objętym pozytywne rozpatrzonym wnioskiem o wypłatę dodatku węglowego.

Dla kogo dodatek energetyczny 2022?

O dodatek energetyczny mogą ubiegać się właściciele gospodarstw, którzy zgłosili lub już mają wpis do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB), chodzi o drewno, pellet, gaz LPG lub olej opałowy. Nie ma tu kryterium dochodowego.

Dodatek dla odbiorców ciepła systemowego

Ustawa przewiduje też wsparcie dla odbiorców ciepła sieciowego. Przepisy zakładają ustalenie tzw. średniej ceny ciepła z rekompensatą - na 150,95 zł za GJ netto dla ciepła wytwarzanego w źródłach ciepła opalanych gazem ziemnym lub olejem opałowym. W przypadku ciepła wytwarzanego w pozostałych źródłach ciepła stawka ta wyniesie 103,82 zł za GJ netto. Ustalenie cen na takim poziomie oznacza wzrost rachunków za ogrzewanie dla odbiorców na maksymalnym poziomie 42%.

Ustawa przewiduje także dopłaty dla podmiotów wrażliwych. Są to m.in. szpitale, jednostki organizujące pomoc społeczną, noclegownie, szkoły, żłobki, instytucje kultury, które samodzielnie kupują paliwa w celach grzewczych.

Dodatek dla podmiotów wrażliwych wyniesie 40% różnicy między zakładanymi średnimi rocznymi kosztami zakupu paliwa wykorzystywanego na potrzeby ogrzewania, kupionego w 2022, a uśrednionymi kosztami zakupu z ostatnich dwóch lat.

System rekompensat będzie działać od 1 października 2022 do 30 kwietnia 2023 r.

Nowy dodatek energetyczny do prądu

Rząd przewidział też jednorazowy dodatek elektryczny da tych gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania, w tym wykorzystują pompy ciepła (ustawy przyjął rząd 28 września).

Wysokość dodatku będzie wynosiła 1000 zł, natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej powyżej 5 MWh, zostanie on podwyższony do 1500 zł.

Trzeba wiedzieć, że właściciele domów, którzy zainwestowali w fotowoltaikę nie dostaną dodatku elektrycznego. Nawet jeśli mają też pompę ciepła. W ustawie wyraźnie podkreślono, że jeśli gospodarstwo domowe korzysta z energii elektrycznej wytwarzanej z mikroinstalacji fotowoltaicznej, dodatek elektryczny nie przysługuje.

Warunkiem otrzymania dodatku będzie uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków. O dodatek elektryczny będzie można ubiegać się w gminie, w swoim miejscu zamieszkania.

Przyjmowanie wniosków o dodatek do prądu rusza 1 grudnia 2022. Czas na wypłatę pieniędzy gminy mają do końca marca 2023.

MaB

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej