Dodatek energetyczny 2022 - wniosek do 30 listopada! Dla kogo jakie dopłaty? Jak złożyć wniosek?

2022-11-30 10:05
Dodatek energetyczny 2022
Autor: gettyimages Dodatek energetyczny 2022

Dodatek energetyczny 2022 przyznawany jest w formie jednorazowej dopłaty do ogrzewania. Dofinansowanie wynosi od 500 zł do 3000 zł w zależności od źródła ciepła. Na złożenie wniosku o dodatek energetyczny został 1 dzień - termin mija 30 listopada. Jak i gdzie złożyć wniosek o dodatek energetyczny? Dla kogo jakie dofinansowanie?

Spis treści

 1. Dodatek energetyczny 2022 - jakie są dopłaty?
 2. Dla kogo dodatek energetyczny 2022?
 3. Od kiedy wniosek o dodatek energetyczny 2022?
 4. Wzór wniosku o dodatek energetyczny 2022 - pdf
 5. Jak i gdzie złożyć wniosek o dodatek energetyczny 2022?
 6. Kiedy wypłata dodatku energetycznego?
 7. Nowy dodatek energetyczny do prądu

Dodatek energetyczny 2022 - jakie są dopłaty?

Rząd przewidział wsparcie dla ogrzewających się pelletem, olejem opałowym, drewnem i gazem LPG. Wsparcie wypłacane jest jednorazowo w formie gotówki lub na konto wnioskującego. Dopłaty do poszczególnych źródeł ciepła wynoszą odpowiednio:

 • 3000 zł na pellet
 • 2000 zł na olej opałowy
 • 1000 zł na drewno kawałkowe
 • 500 zł na gaz LPG.

Dla kogo dodatek energetyczny 2022?

O dodatek energetyczny mogą ubiegać się gospodarstwa domowe, których głównym źródłem ogrzewania jest:  drewno, pellet, gaz LPG lub olej opałowy. Powyższe źródła ogrzewania muszą być wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków do dnia 11 sierpnia 2022 r. albo po tym dniu jedynie w przypadku głównych źródeł ogrzewania wpisanych lub zgłoszonych po raz pierwszy do CEEB. Nie ma tu kryterium dochodowego.

Od kiedy wniosek o dodatek energetyczny 2022?

Przyjmowanie wniosków o dodatek energetyczny - dopłatę do pelletu, drewna, gazu LPG lub oleju opałowego ruszyło 21 września. Wniosek można zlożyć do 30 listopada.

Wzór wniosku o dodatek energetyczny 2022 - pdf

Wzór wniosku o dodatek energetyczny

Jak i gdzie złożyć wniosek o dodatek energetyczny 2022?

Wniosek o wypłatę dodatku energetycznego można złożyć:

 • za pomocą środków komunikacji elektronicznej: aplikacja mObywatel, Platforma ePUAP,
 • osobiście w urzędach gmin,
 • za pośrednictwem operatora pocztowego.

W przypadku złożenia wniosku o wypłatę dodatku energetycznego za pomocą środków komunikacji elektronicznej wniosek ten opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.

Kiedy wypłata dodatku energetycznego?

Wypłata dodatku następuje w ciągu 30 dni od złożenia wniosku.

Jeśli ktoś składa wniosek o przewidziany wcześniejszą ustawą dodatek węglowy, nie może złożyć wniosku o inne dodatki i odwrotnie.

Dodatek energetyczny nie przysługuje gospodarstwom domowym, objętym pozytywne rozpatrzonym wnioskiem o wypłatę dodatku węglowego.

Nowy dodatek energetyczny do prądu

Rząd przewidział też jednorazowy dodatek elektryczny da tych gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania, w tym wykorzystują pompy ciepła (ustawy przyjął rząd 28 września).

Wysokość dodatku będzie wynosiła 1000 zł, natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej powyżej 5 MWh, zostanie on podwyższony do 1500 zł.

Trzeba wiedzieć, że właściciele domów, którzy zainwestowali w fotowoltaikę nie dostaną dodatku elektrycznego. Nawet jeśli mają też pompę ciepła. W ustawie wyraźnie podkreślono, że jeśli gospodarstwo domowe korzysta z energii elektrycznej wytwarzanej z mikroinstalacji fotowoltaicznej, dodatek elektryczny nie przysługuje.

Warunkiem otrzymania dodatku będzie uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków. O dodatek elektryczny będzie można ubiegać się w gminie, w swoim miejscu zamieszkania.

Przyjmowanie wniosków o dodatek do prądu rusza 1 grudnia 2022. Czas na wypłatę pieniędzy gminy mają do końca marca 2023.

MaB

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej