Dodatek energetyczny 2022 - wniosek do 30 listopada! Dla kogo jakie dopłaty? Jak złożyć wniosek?

2022-11-30 10:05
Dodatek energetyczny 2022
Autor: gettyimages Dodatek energetyczny 2022

Dodatek energetyczny 2022 przyznawany jest w formie jednorazowej dopłaty do ogrzewania. Dofinansowanie wynosi od 500 zł do 3000 zł w zależności od źródła ciepła. Na złożenie wniosku o dodatek energetyczny został 1 dzień - termin mija 30 listopada. Jak i gdzie złożyć wniosek o dodatek energetyczny? Dla kogo jakie dofinansowanie?

Spis treści

 1. Dodatek energetyczny 2022 - jakie są dopłaty?
 2. Dla kogo dodatek energetyczny 2022?
 3. Od kiedy wniosek o dodatek energetyczny 2022?
 4. Wzór wniosku o dodatek energetyczny 2022 - pdf
 5. Jak i gdzie złożyć wniosek o dodatek energetyczny 2022?
 6. Kiedy wypłata dodatku energetycznego?
 7. Nowy dodatek energetyczny do prądu

Dodatek energetyczny 2022 - jakie są dopłaty?

Rząd przewidział wsparcie dla ogrzewających się pelletem, olejem opałowym, drewnem i gazem LPG. Wsparcie wypłacane jest jednorazowo w formie gotówki lub na konto wnioskującego. Dopłaty do poszczególnych źródeł ciepła wynoszą odpowiednio:

 • 3000 zł na pellet
 • 2000 zł na olej opałowy
 • 1000 zł na drewno kawałkowe
 • 500 zł na gaz LPG.

Dla kogo dodatek energetyczny 2022?

O dodatek energetyczny mogą ubiegać się gospodarstwa domowe, których głównym źródłem ogrzewania jest:  drewno, pellet, gaz LPG lub olej opałowy. Powyższe źródła ogrzewania muszą być wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków do dnia 11 sierpnia 2022 r. albo po tym dniu jedynie w przypadku głównych źródeł ogrzewania wpisanych lub zgłoszonych po raz pierwszy do CEEB. Nie ma tu kryterium dochodowego.

Od kiedy wniosek o dodatek energetyczny 2022?

Przyjmowanie wniosków o dodatek energetyczny - dopłatę do pelletu, drewna, gazu LPG lub oleju opałowego ruszyło 21 września. Wniosek można zlożyć do 30 listopada.

Wzór wniosku o dodatek energetyczny 2022 - pdf

Wzór wniosku o dodatek energetyczny

Jak i gdzie złożyć wniosek o dodatek energetyczny 2022?

Wniosek o wypłatę dodatku energetycznego można złożyć:

 • za pomocą środków komunikacji elektronicznej: aplikacja mObywatel, Platforma ePUAP,
 • osobiście w urzędach gmin,
 • za pośrednictwem operatora pocztowego.

W przypadku złożenia wniosku o wypłatę dodatku energetycznego za pomocą środków komunikacji elektronicznej wniosek ten opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.

Kiedy wypłata dodatku energetycznego?

Wypłata dodatku następuje w ciągu 30 dni od złożenia wniosku.

Jeśli ktoś składa wniosek o przewidziany wcześniejszą ustawą dodatek węglowy, nie może złożyć wniosku o inne dodatki i odwrotnie.

Dodatek energetyczny nie przysługuje gospodarstwom domowym, objętym pozytywne rozpatrzonym wnioskiem o wypłatę dodatku węglowego.

Nowy dodatek energetyczny do prądu

Rząd przewidział też jednorazowy dodatek elektryczny da tych gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania, w tym wykorzystują pompy ciepła (ustawy przyjął rząd 28 września).

Wysokość dodatku będzie wynosiła 1000 zł, natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej powyżej 5 MWh, zostanie on podwyższony do 1500 zł.

Trzeba wiedzieć, że właściciele domów, którzy zainwestowali w fotowoltaikę nie dostaną dodatku elektrycznego. Nawet jeśli mają też pompę ciepła. W ustawie wyraźnie podkreślono, że jeśli gospodarstwo domowe korzysta z energii elektrycznej wytwarzanej z mikroinstalacji fotowoltaicznej, dodatek elektryczny nie przysługuje.

Warunkiem otrzymania dodatku będzie uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków. O dodatek elektryczny będzie można ubiegać się w gminie, w swoim miejscu zamieszkania.

Przyjmowanie wniosków o dodatek do prądu rusza 1 grudnia 2022. Czas na wypłatę pieniędzy gminy mają do końca marca 2023.

MaB

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej