Dodatek energetyczny 2022 dla wszystkich! Wysokość dopłat do ogrzewania gazem, pelletem, drewnem oraz olejem opałowym

2022-08-11 12:52

Dodatek energetyczny 2022 to pomysł wsparcia dla wszystkich, a nie tylko dla tych, którzy palą węglem. To, że na samym dodatku węglowym się nie skończy, jest już pewne. Będzie dodatek energetyczny dla wszystkich! 5 sierpnia 2022 Anna Moskwa podała ile wyniosą dopłaty do paliw innych niż węgiel. Kiedy nowy dodatek energetyczny wejdzie w życie? Od kiedy będzie można składać wnioski?

Przypomnijmy, że rządowy projekt aktualnie przewiduje 3000 zł dopłaty dla tych gospodarstw domowych, które ogrzewają się węglem, niezależnie od poziomu ich dochodów. Teraz z pomocy rządowej mają skorzystać także gospodarstwa ogrzewające domy z miejskich sieci ciepłowniczych, lokalnych kotłowni lub używające gazu, pelletu drzewnego czy oleju opałowego.

Nowy projekt ustawy z różnymi mechanizmami wsparcia dla ogrzewających się gazem, olejem opałowym, pelletem, drewnem przedstawiła 5 sierpnia w Sejmie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Jak ma wyglądać kompleksowe rozwiązanie dopłat do ogrzewania w 2022? Ile wyniosą dopłaty w ramach nowego dodatku energetycznego?

Spis treści

  1. Nowy dodatek energetyczny 2022?
  2. Jakie dopłaty w ramach dodatku energetycznego 2022?
  3. Kiedy nowy dodatek energetyczny dla wszystkich wejdzie w życie?
  4. Anna Moskwa w sprawie nowego dodatku energetycznego - film

Nowy dodatek energetyczny 2022?

5 sierpnia rząd podał szczegóły kolejnych rozwiązań, które mają zrekompensować coraz wyższe ceny energii. Ma to być pakiet dla całego ciepłownictwa.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa mówiła, że "analizowane są różne warianty dopłaty - na poziomie surowca i na poziome taryfy i doszliśmy do takiego rozwiązania, które pozwoli nam reagować tam, gdzie jest realna podwyżka.

Jaka jest zatem decyzja rządu o dofinansowaniu gospodarstwa domowych, które wykorzystują inne niż węgiel paliwa. Wsparcie będzie jednak regulowane odrębną ustawą - Sejm ma się nią zająć już po wakacjach. Co wiadomo o wsparciu dla pozostałych odbiorców?

Szefowa MKiŚ podczas piątkowego wystąpienia w Sejmie przekazała, że odbiorcy, którzy nie są objęci taryfą, czyli ci, którzy są ogrzewani przez małe ciepłownie bądź sami zaopatrują się w surowiec, będą mogli otrzymać wsparcie na poziomie gminy "adekwatne do wzrostu cen".

Jakie dopłaty w ramach dodatku energetycznego 2022?

Jak wynika z wypowiedzi minister Anny Moskwy:

  • Nietaryfowani odbiorcy ciepła systemowego otrzymają do 3,9 tys. zł wsparcia.
  • Używający pelletu - 3000 zł.
  • Palący drewnem kawałkowym - 1000 zł.
  • Używający oleju opałowego - 2000 zł.
  • LPG - 500 zł.

Odbiorcy ciepła systemowego dostaną wsparcie na poziomie taryfowym. Oznacza to, że ceny zostaną zablokowane na minimalnej możliwej podwyżce. Odbiorcy ciepła systemowego nie dostaną gotówki do ręki tak jak inne grupy.

Kiedy nowy dodatek energetyczny dla wszystkich wejdzie w życie?

Przedstawiciele rządu mówią, że konkrety poznamy po wakacjach sejmowych. Sejm ma zająć się ponownie ustawą w połowie września. Stąd wniosek, że nowy dodatek energetyczny wejdzie w życie dopiero we wrześniu lub z początkiem października 2022, gdyż prezydent ma maksymalnie 21 dni na podpisanie nowej ustawy. Wnioski będzie można składać dopiero po opublikowaniu ustawy w Dzienniku Ustaw.

Anna Moskwa w sprawie nowego dodatku energetycznego - film

MaB

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej