Dodatek do prądu 2022 - nie dostaniesz dodatku elektrycznego, jeśli masz fotowoltaikę! Dla kogo dodatek do prądu?

2022-10-04 16:15
Dodatek do prądu 2022
Autor: Getty Images Dodatek do prądu 2022 - kto go nie dostanie? Ile wynosi dodatek elektryczny?

Dodatek do prądu 2022, tzw. dodatek elektryczny wynosi 1000 i 1500 zł. To wsparcie dla osób, które używają energii elektrycznej do ogrzewania. Liczyli na niego między innymi właściciele pomp ciepła. Diabeł jednak tkwi w szczegółach. Zgodnie z przyjętą przez Sejm ustawą nie wszyscy mogą wnioskować o dodatek elektryczny. W jakich sytuacjach nie dostaniesz dodatku elektrycznego, a Twój wniosek będzie odrzucony?

Rząd próbuje uchronić Polaków przed zapowiadanymi gigantycznymi podwyżkami cen energii elektrycznej w przyszłym roku. 29 września Sejm zdecydował o zamrożeniu cen prądu na tegorocznym poziomie. Blokada cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych dotyczy limitu rocznego zużycia prądu do 2000 kWh, oraz 2600 kWh dla osób z niepełnosprawnością i 3000 kWh dla rodzin wielodzietnych z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników. 

Tu przeczytasz więcej na temat limitów i zamrożeniu cen prądu: Prąd do 2000, 2600 i 3000 KWh bez podwyżki w 2023. Dla kogo jakie limity na prąd?

Dodatek elektryczny do ogrzewania elektrycznego i pomp ciepła

Sejm uchwalił ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektryczne. Wprowadza ona także dodatek elektryczny. Na wsparcie w tej postaci rząd przeznaczy kolejny 1 mld złotych. Dodatek elektryczny wg szacunków rządu ma otrzymać 800 000 gospodarstw domowych.

Głównym założeniem było to, że otrzyma go każdy, kto ogrzewa dom prądem. Ale tak nie jest. W jakich sytuacjach nie dostaniemy dodatku elektrycznego? Kiedy wniosek o dodatek elektryczny zostanie odrzucony?

Kto nie dostanie dodatku do prądu 2022?

Warunkiem otrzymania dodatku elektrycznego jest zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków do dnia 11 sierpnia 2022 r. Zgłoszenia deklaracji do CEEB po tym terminie będą brane pod uwagę tylko wtedy, kiedy dotyczyć będą instalacji ogrzewania elektrycznego zgłaszanej po raz pierwszy.

Zatem, jeśli, jako główne źródło ogrzewania w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, mamy zgłoszone źródło inne niż pompa ciepła, piec akumulacyjny czy bojler, nie otrzymamy dodatku elektrycznego.

Dodatku w wysokości 1000 i 1500 zł nie otrzymamy równiez wtedy, gdy po 11 sierpnia próbowaliśmy zmienić wpis do CEEB.

Więcej na temat przeczytasz w artykułach:

Kiedy wniosek o dodatek elektryczny będzie odrzucony?

Wnioski o dodatek elektryczny można będzie składać od 1 grudnia 2022 do 1 lutego 2023. Wypłaty dodatku elektrycznego mają ruszyć w marcu  przyszłego roku.

Wniosek o dodatek elektryczny nie będzie rozpatrzony, jeśli złożymy go po terminie.

Nie otrzymasz dodatku elektrycznego jeśli nie złożyłeś wniosku jako pierwszy

Podobnie jak przy dodatku węglowym, również w tym przypadku obowiązuje zasada: jeden dodatek elektryczny na jeden adres. Zatem jeśli do urzędu wpłynie więcej wniosków od gospodarstw domowych mających ten sam adres miejsca zamieszkania, to dodatek elektryczny przyznany zostanie tylko temu wnioskodawcy, który złożył wniosek jako pierwszy.

Pozostałe wnioski będą odrzucone.

Nie wyrazisz zgody na wywiad - nie otrzymasz dodatku dodatku do pądu

Trzeba wiedzieć, że informacje składane we wniosku o wypłatę dodatku elektrycznego podlegają odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

Jeżeli podczas weryfikacji wniosku o wypłatę dodatku elektrycznego urzędnik będzie miał wątpliwości, co do zgodności ze stanem faktycznym informacji w nim podanych, może przeprowadzić wywiad środowiskowy. Niewyrażenie zgody na przeprowadzenie kontroli lub uniemożliwienie jej przeprowadzenia, będzie podstawą do odmowy przyznania dodatku elektrycznego. 

Kiedy jeszcze nie przysługuje dodatek do prądu 2022

I tu chyba największe zaskoczenie. Właściciele domów, którzy zainwestowali w fotowoltaikę nie dostaną dodatku elektrycznego. Nawet jeśli mają też pompę ciepła. Taki zapis widnieje w projekcie ustawy o dodatku elektrycznym, która 29 września 2022 uchwalił Sejm. 

„W przypadku gdy gospodarstwo domowe zamieszkuje pod adresem zamieszkania, w którym jest wykorzystywana energia elektryczna pochodząca z mikroinstalacji, w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, która jest rozliczana zgodnie z zasadami określonymi w art. 4 tej ustawy, dodatek elektryczny nie przysługuje.”

Rząd uzasadnia pomysł tym, że osoby które mają mikroinstalacje i wytwarzają prąd nie ponoszą dużych kosztów ogrzewania domu prądem elektrycznym.

Dostałeś już inne dopłaty? Nie dostaniesz dodatku elektrycznego

Dodatek elektryczny nie przysługuje również osobom, które otrzymały pieniądze z tytułu dodatków do innych źródeł ciepła. Także gospodarstwa domowe, które mają pozytywnie rozpatrzony wniosek o wypłatę dodatku węglowego lub dodatku do innych źródeł ciepła, nie otrzymają już dodatku elektrycznego, a ich wniosek o dodatek elektryczny zostanie odrzucony.

Ile wynosi dodatek do prądu 2022?

  • 1000 zł - dla osób wykorzystujących do ogrzewania urządzenia na prąd, np. pompy ciepła, piece akumulacyjne, bojlery.
  • 1500 zł w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5000 kWh - podwyższony dodatek dostaną ci, u których zużycie prądu w 2021 roku przekroczyło 5000 kWh.

W ustawie czytamy: „W przypadku gdy zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym w tym samym miejscu zamieszkania w 2021 roku wyniosło więcej niż 5 MWh, dodatek elektryczny, wynosi 1500 zł”.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej