Dodatek do pelletu 2022 - wniosek o dodatek na pellet można już złożyć! Dla kogo dofinansowanie 3000 zł? Gdzie złożyć?

2022-09-22 9:21
Dodatek do pelletu 2022
Autor: Getty Images Dodatek do pelletu 2022 - składanie wniosków o dodatek do pelletu drzewnego od 21 września! Dofinansowanie do pelletu wyniesie 3000 zł

Dodatek do pelletu drzewnego 2022 to jednorazowe dofinansowanie dla wszystkich Polaków, których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na pellet drzewny lub inny rodzaj biomasy. 20 września 2022 w Dzienniku Ustaw został opublikowany wzór wniosku o dodatek do ogrzewania paliwami innymi niż węgiel. Chodzi m.in o dodatek do pelletu. Wysokość dofinansowania to 3000 zł. Jak otrzymać dodatek do pelletu? Gdzie można złożyć wniosek o dodatek do pelletu drzewnego? Wzór wniosku do pobrania w artykule.

Spis treści

 1. Kiedy ruszy dodatek do pelletu 2022? Od kiedy wniosek?
 2. Wzór wniosku no dodatek do pelletu do pobrania
 3. Jak złożyć wniosek do pelletu?
 4. Wzór wniosku no dodatek do pelletu do pobrania
 5. Jak dostać dodatek do pelletu?
 6. Kto nie dostanie dodatku do pelletu 2022?
 7. Dodatek do pelletu 2022 konieczny ze względu na rosnące ceny
 8. Pellet drzewny jest ekologiczny, ale wyłącznie ten certyfikowany

Kiedy ruszy dodatek do pelletu 2022? Od kiedy wniosek?

Wnioski o dodatek do pelletu można składać od 21 września!

20 września 2022 w Dzienniku Ustaw został opublikowany wzór wniosku o dodatek do ogrzewania paliwami innymi niż węgiel. Oznacza to, że od 21 września 2022 można złożyć wniosek do ogrzewania paliwami innymi niż węgiel, w tym pelletem. Poniżej wniosek do pobrania, który można wydrukować i złożyć w swoim urzędzie gminy.

Wniosek musimy dostarczyć do urzędu gminy lub złożyć przez internet zamieszkania do 30 listopada 2022. Gmina ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku i wypłatę pieniędzy.

Wzór wniosku no dodatek do pelletu do pobrania

Jak złożyć wniosek do pelletu?

Wniosek o dodatek do pelletu można złożyć:

osobiście w urzędzie gminy lub gminnym ośrodku pomocy społecznej,drogą pocztową na adres urzędu gminy,drogą elektroniczną przez serwis ePUAP.

Wzór wniosku no dodatek do pelletu do pobrania

Rządowe Centrum Legislacji (RCL) opublikowało już projekt rozporządzenia ze wzorem wniosku o wypłatę dodatku.

Jak dostać dodatek do pelletu?

Aby otrzymać 3000 zł dodatku do pelletu drzewnego, trzeba złożyć deklarację źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Jest to obowiązek, a dodatkowo warunek otrzymania dodatku do pelletu.

Więcej o deklaracji CEEB:

Wniosek musimy dostarczyć do urzędu gminy lub złożyć elektronicznie zamieszkania do 30 listopada 2022 (podobnie jak w przypadku wniosku o dodatek węglowy). Dodatki będą wpłacane od października 2022.

Obowiązuje zasada: jeden adres zamieszkania jeden dodatek.

Kto nie dostanie dodatku do pelletu 2022?

Gospodarstwa, które mają więcej niż jedno źródło ciepła spośród przyjętych dodatkiem, same mają wskazać we wniosku, o który dodatek się starają.

Dodatku do pelletu nie dostanie to gospodarstwo, które ma pozytywnie rozpatrzony wniosek o dodatek węglowy przewidziany inną ustawą.

Dodatek do pelletu 2022 konieczny ze względu na rosnące ceny

Ceny pelletu w 2022 roku wzrosły już trzykrotnie:

 • Na początku 2021 roku za pellet płaciliśmy trochę ponad 900 zł za tonę.
 • W kwietniu 2022 średnia cena wyniosła ponad 1700 zł za tonę.
 • W lipcu 2022 trzeba było zapłacić już około 2700 zł za tonę.
 • W sierpniu 2022 około 3000 zł za tonę.

Ceny dotyczą oczywiście certyfikowanego, ekologicznego pelletu, a nie tego podrabianego, tańszego.

Gospodarstwo domowe w okresie zimowym potrzebuje średnio około 3,5 tony pelletu drzewnego. To aktualnie koszt ponad 10 tys. zł. W 2021 roku za 3,5 tony pelletu trzeba było zapłacić trochę ponad 3 tys. zł. Gospodarstwa domowe z kotłem na pellet w 2022 czekają ogromne wydatki. Dodatek 3000 zł pokryje koszt zaledwie jednej tony opału. A może Polacy będą kupować tańszy pellet tzw. podrabiany.

Pellet drzewny jest ekologiczny, ale wyłącznie ten certyfikowany

Certyfikowany pellet drzewny to nowoczesne, ekologiczne i ekonomiczne paliwo. Powstaje z różnych rodzajów biomasy: drewna z upraw energetycznych, odpadów drewna, kory, łupin orzechów, pestek i słomy. Jednak w Polsce na rynku jest też tańszy pellet tzw. "podrabiany. Nieuczciwi producenci, aby obniżyć cenę produktu, dodają do pelletu m.in. odpady z przemysłu meblarskiego, zawierające toksyczne żywice i plastik. a to już nie jest ekologiczne paliwo. W Polsce nie ma prawa, które określałoby normy dla producentów pelletu.

Blackout w Polsce: Jakie jest prawdopodobieństwo wyłączenia prądu zimą?

Włącz podcast i poznaj prognozy!

Listen to "Czy zabraknie nam prądu?" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej