Dodatek do ogrzewania prądem 2022 - dla kogo 1000 i 1500 zł dopłaty do ogrzewania prądem? Jakie limity zużycia prądu?

2022-10-03 8:49
Dodatek do ogrzewania prądem 2022
Autor: Getty Images Dodatek do ogrzewania prądem 2022 - 29 września Sejm uchwalił ustawę. Dopłaty wyniosą nawet 1500 zł

Dodatek do ogrzewania prądem 2022 to nowe dopłaty do ogrzewania elektrycznego i pomp ciepła w wysokości od 1000 do 1500 zł. 29 września 2022 Sejm uchwalił ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku. Dopłaty do prądu mają być przyznawane na tych samych zasadach co inne dodatki energetyczne. Dowiedz się również o limitach zużycia energii jakie zatwierdził Sejm.

29 września 2022 Sejm uchwalił ustawę wprowadzającą nowy dodatek energetyczny do prądu oraz blokującą w 2023 roku ceny prądu na poziomie z 2022 roku.

Dodatek do ogrzewania prądem 2022 - ile wyniesie?

Rząd przewiduje też jednorazową dopłatę do prądu dla tych gospodarstw domowych, które używają energii elektrycznej do ogrzewania, m.in. wykorzystują pompy ciepła. Wysokość dopłaty będzie wynosiła 1000 zł, natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5000 kWh, zostanie on podwyższony do 1500 zł. Dopłata nie obejmie gospodarstw z mikroinstalacją. Więcej dowiesz się w artykule:

Warunkiem otrzymania dopłaty będzie uzyskanie wpisu do lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Od kiedy wniosek o dodatek do ogrzewania prądem 2022?

Wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego będzie można złożyć od 1 grudnia 2022 do 1 lutego 2023. Wnioski złożone po tym terminie pozostaną bez rozpatrzenia.

Gdzie złożyć wniosek o dodatek do ogrzewania prądem?

Wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego będzie można składać osobiście w gminie, w swoim miejscu zamieszkania. W przypadku złożenia wniosku o wypłatę dodatku elektrycznego przez internet należy go potwierdzić kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.

Dwa progi zużycia prądu dla pomp ciepła i ogrzewania elektrycznego

Rząd zatwierdził też limit zużycia prądu od 2000 do 3000 kWh w ramach, którego zapowiada stałą, gwarantowaną cenę energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w 2023 roku. W przypadku domów ogrzewanych energią elektryczną, w tym pompą ciepła nie ma szans na utrzymanie zużycia poniżej granicy 2000 KWh, stąd dopłaty do energii elektrycznej i dwa progi do 5000 kWh oraz powyżej 5000 kWh.

Gwarantowana cena energii będzie obowiązywać w limitach:

  • do 2000 kWh rocznie - dla wszystkich gospodarstw domowych,
  • do 2600 kWh rocznie dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami,
  • 3000 kWh rocznie dla rodzin rodzin z Kartą Dużej Rodziny, a także rolników.

Czytaj więcej: Prąd do 2000 KWh bez podwyżki - jak zmieścić się w rządowym limicie?

Dodatek do ogrzewania prądem dla kogo?

Dodatek do energii elektrycznej ma być kierowany do gospodarstw domowych, w których głównym źródłem ciepła jest urządzenie na prąd.

Dodatek ma działać podobnie jak inne dodatki: do węgla, pelletu, oleju opałowego, drewna czy gazu LPG. Dopłatę dostanie zatem każde gospodarstwo domowe, w którym źródłem ciepła jest prąd. Warunkiem będzie deklaracja złożona do CEEB. Będzie też ta sama zasada przyznawania świadczeń: jeden dodatek na jeden adres zamieszkania.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej