Do 2023 roku wydamy 107 mld zł na drogi szybkiego ruchu

2015-08-26 17:59
Program Budowy Dróg Krajowych
Autor: Centrum Informacyjne Rządu Na nową mapę dróg krajowych spogladają premier Ewa Kopacz (z lewej) i (z prawej) Maria Wasiak, minister infrastruktury i rozwoju

Rząd ogłosił projekt Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023. W ramach tego programu zostanie sfinansowana budowa 3900 km autostrad i dróg ekspresowych oraz 57 nowych obwodnic, poprawi się bezpieczeństwo ruchu drogowego. Na te cele planuje się inwestycje na 107 mld zł.

Gdy w Polsce zaczęły się na poważnie budowy nowych dróg krajowych, było 2007 roku 993 km autostrad i dróg ekspresowych. Na rok 2015 trzeba odnotować ponad 200-procentowy wzrost – teraz jest 3041 km i kolejne w budowie.

Nowy Program Budowy Dróg Krajowych uwzględnia plany do roku 2013 (z możliwością przedłużenia do 2023), które oszacowano na 107 mld zł.
– W ramach tych 107 mld zł wybudujemy 3900 km autostrad i dróg szybkiego ruchu – odniosła się do projektu programu premier Ewa Kopacz – Główny cel Programu to dokończenie sieci dróg w Polsce i takie skomunikowanie głównych miast, by czas przejazdu między nimi skrócił się o minimum 15%. Zmieni się też sposób wskazywania inwestycji do realizacji. Zniknie lista  podstawowa i rezerwowa, a kolejność inwestycji na liście nie przesądzi o kolejności ich przeprowadzenia. Projekty będą realizowane w zależności od stopnia ich gotowości do realizacji.
Wśród nowych dróg ekspresowych i autostrad wymienia się: połączenie Krakowa i Gdańska trasą S7, połączenie Trójmiasta z południową granicą Polski poprzez autostradę A1, połączenie Szczecina z Trójmiastem trasą S6, połączenie Warszawy z Lublinem i Rzeszowem trasą S17 i S19, połączenie Bydgoszczy z Poznaniem i Wrocławiem trasą S5 oraz połączenie Bydgoszcz – Toruń trasą S10.

Program przewiduje także budowę 57 obwodnic i modernizację najbardziej niebezpiecznych miejsc na drogach krajowych, czyli na poprawę bezpieczeństwa. Na to ostatnie w ramach programu przewidziano 4,8 mld zł. Pula na utrzymanie dróg została wyliczona na 48 mld zł.

Projekt Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej