Dla Latynosa czas to abstrakcja

2002-07-24 12:31

W Ameryce Południowej żyje blisko 450 mln ludzi w ponad dwudziestu krajach.

Informacje ogólne

W Ameryce Południowej żyje blisko 450 mln ludzi w ponad dwudziestu krajach. W większości z nich mówi się po hiszpańsku, w Brazylii językiem narodowym jest portugalski, a w niektórych państwach tego regionu mówi się też po angielsku, francusku i holendersku. Latynosi mają wiele wspólnych cech: niechętny stosunek do gringos, upodobanie mężczyzn do bycia prawdziwym macho i lekceważenie punktualności..

Brak punktualności

Dla przeciętnego Latynosa czas jest zupełną abstrakcją. Dlatego umówienie się z południowoamerykańskim partnerem na określoną godzinę może oznaczać, że przyjdzie on na spotkanie np. półtorej godziny później. Najbardziej przestrzega się punktualności w Chile i w Wenezueli, ale i tam zdarza się, że ktoś pojawia kilkadziesiąt minut później, niż był umówiony. Biznesmeni meksykańscy potrafią całkowicie zignorować umówione spotkanie, nie informując o tym kontrahenta, ani nie poczuwając się do obowiązku późniejszego przeproszenia. Wydaje się więc, że w krajach Ameryki Południowej punktualnie rozpoczynają się tylko walki byków i mecze piłki nożnej.

Pojęciem równie abstrakcyjnym jak "czas" jest "jutro" - po hiszpańsku mańana. Dla Europejczyka słowo to zawiera konkretną treść. Dla Latynosa to bliżej nieokreślona przyszłość - kilka dni, tydzień lub nawet dłużej. Elastyczność tego pojęcia nie powinna denerwować przybyszów z Europy, chyba że chcą uchodzić za nieokrzesanych.

Kontakty osobiste

W krajach Ameryki Południowej ważne są kontakty osobiste. Dobrze więc, gdy do firmy potencjalnego kontrahenta wprowadzi nas wspólny znajomy. Latynosi chcą dobrze poznać przyszłego partnera, dlatego negocjacje z nimi są długotrwałe i skomplikowane. Rozpoczęcie rozmów będzie łatwiejsze, jeżeli partnerzy uznają nas za simpatico. Utrzymywanie kontaktu wzrokowego, zmniejszony dystans interpersonalny, ożywiona gestykulacja, poczucie humoru, szelmowskie spojrzenia posyłane każdej, znajdującej się w pobliżu, kobiecie wraz z pikantnym komentarzem i inne podobne formy zachowania gwarantują przełamanie pierwszych lodów.

Latynosi mają duże poczucie własnej godności i łatwo ich zrazić niewłaściwym słowem lub zachowaniem. Należy wystrzegać się nonszalanckich określeń w odniesieniu do wszystkiego co dotyczy negocjacji, ich przebiegu i uczestniczących stron. Nawet najzwyklejsze odrzucenie jakiejś propozycji może być uznane - w pewnych okolicznościach - za akt nieprzyjazny.

Niekiedy zdarza się, że latynoski partner, uznając, że kontakty towarzyskie upoważniają go do tego, może poprosić o niewielką (chociaż skala wielkości jest względna!) osobistą przysługę. Zamiast odpowiedzieć wprost, że tego rodzaju postępowanie nie jest zgodne z polityką firmy, którą reprezentujesz, raczej skomentuj to słowami: zobaczę, co się da zrobić. Pierwsza wersja odpowiedzi może być uznana za obraźliwą, druga jest powszechnie akceptowanym w Ameryce Łacińskiej sposobem powiedzenia "nie".

Pamiętaj, że...

Podczas negocjacji Latynosi starają się osiągnąć dla siebie jak największe korzyści. Lubią rywalizację, wolą więc stosować techniki konfrontacyjne niż kooperacyjne. Jest to zgodne z ich poczuciem machismo, które nie ogranicza się jedynie do prymitywnego, "samczego" traktowania świata, ale jest filozofią życia. W myśl tej filozofii należy: wygrywać, bo to świadczy, że jesteś silniejszy; górować, bo to oznacza, że jesteś lepszy od innych; narzucać swoją wolę, bo to dowodzi, iż jesteś twardy.

Podczas negocjacji należy zwrócić baczną uwagę na ustalenie warunków płatności. Nieregulowanie zobowiązań w terminie oraz całkowite unikanie zapłaty są w Ameryce Południowej na porządku dziennym. Bezwzględnym wymogiem bezpieczeństwa dla polskiego eksportera wydaje się być nieodwołalna akredytywa, otwarta w renomowanym banku USA. Wszelkie inne rozwiązania przyniosą straty, kiedy i na jaką skalę - okaże się później.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej