Dachy pokryte zielenią

2008-04-12 15:42

Nie muszą kojarzyć się z chwastami wyrastającymi spomiędzy dachówek. Dobry projekt niesie za sobą wiele korzyści. Zapewnia estetyczny wygląd, jest ekologiczny i ekonomiczny. Trend rozwinął się w latach 60. w Niemczech, a następnie rozpowszechnił się w wielu krajach świata. Polscy deweloprzy też nie powinni pozostać obojętni na "zielony" trend.

Pokrywanie dachów budynków zielenią stało się niezwykle charakterystyczne w Stanach Zjednoczonych. Najpopularniejszym i najwcześniejszym przykładem tego trendu jest dach City Hall w Chicago. Był to projekt eksperymentalny, którego celem było sprawdzenie wpływu umieszczonej tam zieleni na mikroklimat dachu. Na podstawie tego i następnych testów oszacowano, że gdyby wszystkie dachy wielkiego miasta pokryć zielenią, to temperatura przestrzeni ściśle miejskiej mogłaby się obniżyć nawet o kilka stopni Celcjusza.

"Zielony" trend jest coraz bardziej widoczny i w Polsce. "Redukcja ilości spływającej wody, oszczędność energii ze względu na polepszoną termoizolację dachu, wchłanianie dwutlenku węgla i szkodliwych spalin, to tylko niektóre korzyści wynikające z takiej konstrukcji" - przekonuje Witold Sadowski, inwestor Hubska Centre we Wrocławiu, w którego projekcie na dachu, obok tarasów, przewidziane są również tereny pokryte zielenią.- "Ponadto taka żywa powierzchnia zmienia kolor wraz ze zmianą pory roku."

Hubska Centre, Wrocław

W zależności od tego, ile czasu i energii możemy poświęcić na pielęgnację, można zdecydować się na uprawę ekstensywną lub intensywną. W pierwszym przypadku wybiera się roślinność, która rośnie i rozwija się przy minimalnej ingerencji człowieka, jak mchy, zioła, trawy. Z kolei byliny, krzewy, drzewka (przy uprawie intensywnej) wymagają więcej starań, co wiąże się z grubszą warstwą ziemi na dachu, grubszymi warstwami ochronnymi i izolacyjnymi, a przez to większymi nakładami finansowymi. Szacuje się, że w Niemczech już ok. 10% dachów jest pokrytych zielenią.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej