Czy okna dostępne na rynku są dobrze oznakowane? Okna pod kontrolą

2011-11-21 12:47
Fabryka okien Drutex. Jak wygląda produkcja okien pvc
Autor: brak danych Profile pvc docina się na odpowiednie wymiary i montuje się z nich ramę okna. Montaż uszczelek może odbywać się na etapie ekstruzji lub być wykonany ręcznie. Uszczelki osadzane ręcznie są miękkie, dzięki temu przy dużych oszkleniach narażonych na większe obciążenia nie ma niebezpieczeństwa pęknięcia szyby

Wiadomo, że okna mają wpływ na energooszczędność budynku, dlatego tak ważna jest informacja o jego parametrach i rzetelność wykonania przez producenta. Czy na rynku oferowane są okna zgodne z deklarowanymi parametrami od kilku lat sprawdza - poprzez zakup kontrolowany - Związek Polskie Okna i Drzwi.

Czy okna dostępne na rynku są dobrze oznakowane?

W roku 2006 i 2007 Związek dokonał zakupu kontrolowanego okien w punktach sprzedaży 30 największych producentów w Polsce, które zostały potem poddane ocenie pod kątem: poprawności wprowadzenia do obrotu (znakowanie wyrobu) oraz zgodności z deklarowanymi parametrami technicznymi. Wyniki nie były wówczas zadowalające. Na 30 okien zaledwie czterech producentów okien wprowadziło swoje wyroby do obrotu zgodnie z Ustawą o Wyrobach Budowlanych, a 50% przebadanych wyrobów nie utrzymywało deklarowanych parametrów technicznych.

Akcja została powtórzona we wrześniu tego roku w największych marketach budowlanych oraz 30 punktach sprzedaży stolarki. Tym razem Związek Polskie Okna i Drzwi jest zadowolony z wyników kontroli. Ich zdaniem na poprawę jakości sposobu oznakowania okien wypływ miały akcje informacyjne oraz bezpośrednia pomoc Związku przy tworzeniu etykiet.

Wszystkie oferowane okna w największych marketach budowlanych są poprawnie oznakowane i zawierają niezbędne dla ostatecznego odbiorcy informacje. W 30 punktach sprzedaży, zaledwie u czterech producentów okien stwierdzono drobne uchybienia w oznakowaniu wyrobu.

Jakie parametry okien są opisane na etykiecie okna? [wideo]

Okna pod kontrolą
Autor: brak danych

Wyrób musi mieć etykietę

Przy okazji warto przypomnieć, że zgodnie z Ustawą o Wyrobach Budowlanych, aby wyrób budowlany mógł być poprawnie wprowadzony do obrotu musi mieć etykietę, umieszczoną na wyrobie, opakowaniu lub towarzyszących dokumentach handlowych, która powinna zawierać następujące informacje:
1. znak CE
2. nazwę i adres producenta
3. dwie ostatnie cyfry roku, w którym naniesiono oznakowanie CE
4. przywołanie dokumentu odniesienia tj. numer Normy Europejskiej
5. oznaczenie wyrobu (nazwa, wymiary itp.)
6. zakres zastosowania wyrobu
7. właściwości podstawowe wyrobu (dla okien: odporność na obciążenie wiatrem, wodoszczelność, właściwości akustyczne, przenikalność cieplna, przepuszczalność powietrza oraz informacja o substancjach niebezpiecznych jeżeli występują).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej