Czy Europa uniezależni się od surowców energetycznych z Rosji?

2022-09-29 15:01
Oze wiatraki energia
Autor: Dominika Merek Najistotniejszym aspektem niezależności energetycznej jest zrównoważony rozwój. Potrzebujemy więcej lokalnych OZE. Potrzebujemy większej efektywności i oszczędności energii, niższego zużycia, żeby jak najlepiej wykorzystać zasoby

Tematy dotyczące zapewnienia niezależności energetycznej Europy, jej cyfryzacji w celu wsparcia i pobudzenia zielonej transformacji oraz potrzeb globalnej współpracy w celu podjęcia znaczących działań na rzecz klimatu zdominowały Europejski Tydzień Zrównoważonej Energii.

Im bardziej uszczelniamy domy, tym bardziej izolujemy się od Putina

Mierzymy się z trójstronnym kryzysem. Musimy zmierzyć się z kryzysem klimatycznym. Mamy wysokie koszty życia w gospodarstwach domowych oraz kryzys dostaw energii. Rozwiązaniem są OZE i efektywność energetyczna. Obserwujemy zmienne ceny paliw kopalnych. Wzrost cen gazu i ropy pokazują jednak, że OZE to krok naprzód – zaznaczał Ciaran Cuffe, Członek Parlamentu Europejskiego Dublin – Doświadczamy teraz wielu kryzysów. Nie tylko wojny w Ukrainie. Proste przesłanie dotyczące Europejskiego Zielonego Ładu nadal rezonuje w Brukseli. Nadchodzi wdrożenie 20 aktów legislacyjnych o OZE, efektywności energii, modernizacji budynków – im bardziej uszczelniamy domy, tym bardziej izolujemy się od Putina.

Europejski Tydzień Zrównoważonej Energii 2022

Europejski Tydzień Zrównoważonej Energii (EUSEW) to największe wydarzenie poświęcone zagadnieniom zielonej energetyki w Europie. Wśród prawie ośmiu tysięcy uczestników znajdują się przedstawiciele rządów, czołowych organizacji pozarządowych i instytucji UE, którzy dzielą się doświadczeniami i pomysłami na wprowadzenie bardziej zielonej i sprawiedliwej społecznie gospodarki energetycznej.

Tydzień energii organizowany jest przez Dyrekcję Generalną ds. Energii Komisji Europejskiej oraz Europejską Agencję Wykonawczą ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska.

Organizatorzy Szczytu Klimatycznego TOGETAIR obecni w Brukseli podczas EUSEW reprezentują polską perspektywę w rozmowach z czołowymi eurodeputowanymi i parlamentarzystami.

Europejski Tydzień Zrównoważonej Energii (EUSEW) odbywa się w Brukseli w dniach 26-30 września.

Potrzebujemy więcej lokalnych OZE

Od lat pracujemy nad niezależnością i dywersyfikacją źródeł energii. Najistotniejszym aspektem niezależności energetycznej jest zrównoważony rozwój. Potrzebujemy więcej lokalnych OZE. Potrzebujemy większej efektywności i oszczędności energii, niższego zużycia, żeby jak najlepiej wykorzystać nasze zasoby – podkreśliła Ditte Juul Jørgensen, Dyrektor Generalna ds. Energii w Komisji Europejskiej, w rozmowie z TOGETAIR.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej