Czechy, Brno – Międzynarodowe Targi Budowlane odbyły się w kwietniu

2010-02-22 11:52
Targi budowlane Brno, Czechy
Autor: Emilia Wiśniewska

W dniach 13-17 kwietnia w Centrum Wystawienniczym w Brnie (Republika Czeska) odbyły się Międzynarodowe Targi Budowlane, jedna z największych wystaw budowlanych w Europie Środkowej. Jest to grupa wystawiennicza, na którą składają się 4 projekty: IBF - Międzynarodowe Targi Budowlane, SHK - Międzynarodowe Targi Technologii Sanitarnej, Ogrzewania, Klimatyzacji i Automatyzacji Budownictwa, MOBITEX - Międzynarodowe Targi Wyposażenia Wnętrz oraz Wystawa Domów EDEN 3000. INWESTYCJE BUDOWLANE również uczestniczyły w targach.

Na Targach zaprezentowana została szeroka oferta branży budowlanej, obejmująca zarówno narzędzia, materiały, maszyny czy technologie budowlane, jak i usługi. Najsilniej reprezentowaną na targach branżą była stolarka budowlana.
W tegorocznej edycji targów wystawcy zajęli ponad 50 tysięcy m2 powierzchni, czyli wszystkie pawilony oraz część powierzchni zewnętrznej. Około 15% wystawców stanowiły firmy zagraniczne z 21 krajów. Imprezę odwiedziło ponad 80 000 gości, również specjaliści i handlowcy.

Targi Brno Czechy, kwiecień 2010
Autor: Emilia Wiśniewska

Z historii Targów...

Targi budowlane odbywają się w Brnie już od 80 lat, a jako samodzielny projekt wystawienniczy zaistniały po raz pierwszy w 1995 r. Od tego czasu sukcesywnie umacniały swoją pozycję na arenie międzynarodowej i dziś należą do grupy najważniejszych imprez branży budowlanej w Europie Środkowej.
Targom patronują stowarzyszenia branżowe, m.in. Związek Przedsiębiorców Budowlanych Rep.Czeskiej, Czeska Izba Inżynierów i Techników Budowlanych, International Union od Building Centres UICB oraz CzechInvest. Należy dodać, że targi otrzymały też certyfikat UFI, który przyznawany jest wyłącznie najważniejszym wydarzeniom targowym na świecie.
Ponadto, według oceny Europejskiej Federacji Przemysłu Budowlanego, targi te są jedynym wydarzeniem wystawienniczym w Europie Środkowej z wysokim poziomem udziału przedstawicieli branży (70 %). Liczba odwiedzających targi waha się w granicach 80 000 gości.
Wśród ponad tysiąca wystawców (1300 w 2009 r.) można znaleźć znane światowe firmy i marki. Do grona stałych uczestników targów należą m.in. takie firmy jak: Rockwoll, Velux, Skanska, Deceuninck, Metrostav, Tchas, a z polskich np. Fakro i Porta.

Targi w Brnie - Międzynarodowe Targi Budowlane już w kwietniu!
Autor: brak danych

Największym z projektów w grupie jest IBF, w ramach którego przedstawiane są praktycznie wszystkie dziedziny budownictwa. Wystawcy w tej części targów prezentują m.in. rzemiosła budowlane, technologie budowlane, materiały budowlane, materiały dekarskie, materiały podłogowe, maszyny budowlane, sprzęt do budowy dróg, chemię budowlaną, narzędzia, itp.
W 2010 r. wiodącym tematem targów była energooszczędność.

Drugi z projektów, czyli Targi SHK, pokazują najnowsze trendy głównie w branży techniki sanitarnej i wyposażenia łazienek. Prezentują się tam również producenci i dostawcy techniki grzewczej, wentylacyjnej, klimatyzacji, armatur i innego wyposażenia budów. W nomenklaturze SHK znajduje się także technika oświetleniowa, elektroinstalacje i systemowa integracja budów.

Natomiast Targi Wyposażenia Wnętrz MOBITEX dołączyły do IBF-u i SHK w tym roku. Wcześniej były samodzielnym projektem. Decyzję o połączeniu imprez poprzedziły badania odwiedzających targi budowlane, którzy w większości opowiedzieli się za poszerzeniem oferty targów o prezentację branży wyposażenia wnętrza (85 % ankietowanych na tak).

Targi Budowlane w Brnie cieszą się dużym zainteresowaniem polskich firm. Na każdej edycji obecnych jest kilkunastu wystawców z Polski, liczne jest również grono zwiedzających z naszego kraju. Ich uczestnictwo aktywnie wspiera Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Pradze, który organizuje stoisko narodowe oraz dodatkowe akcje promocyjne.


Targi budowlane, Brno, Czechy.
Autor: Emilia Wiśniewska Katalog INWESTYCJE BUDOWLANE-murator był dostępny na Targach w Brnie

Katalog INWESTYCJE BUDOWLANE-murator był prezentowany na Targach Budowlanych na stoisku Czeskiej Agencji Wspierania Handlu CzechTrade.

logo IB
Autor: brak danych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej