Co z nowymi dopłatami do pomp ciepła? Jest decyzja rządu

2022-12-29 16:23
Dotacje do pompy ciepła
Autor: Piotr Mastalerz Dotacje do pomp ciepła Moje Ciepło i Czyste Powietrze miały być wsparte kolejnym programem. Niestety, nowych dopłat do pomp ciepła nie będzie

Nowe dotacje do pomp ciepła miały być przeznaczone dla tych, którzy nie mogą skorzystać z dopłat w ramach programów Moje Ciepło czy Czyste Powietrze. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiadał, że program dotacji na zakup i montaż pomp ciepła zostanie uruchomiony jesienią 2022. Niestety, nowych dopłat do pomp ciepła nie będzie.

Spis treści

  1. Dotacje do pomp ciepła szansą na wymianę kopciucha
  2. Pompy ciepła na razie bez nowych dotacji
  3. Dotacje do pomp ciepła Moje Ciepło - tylko dla nowych domów
  4. Dotacje do pomp ciepła Czyste powietrze - dla starych domów

Dotacje do pomp ciepła szansą na wymianę kopciucha

Pompy ciepła są coraz bardziej popularne, dlatego też błyskawicznie znikają z rynku. Polacy wręcz rzucili się na pompy ciepła, zwłaszcza w obliczu kryzysu energetycznego związanego m.in. z węglem i gazem. Użytkownicy pomp ciepła obawiają się jednak, że po powrocie stawki VAT za energię do 23% zapłacą znacznie więcej za rachunki. Dlatego warto skorzystać z dostępnych dotacji.

Pod koniec 2022 miał być wdrożony nowy program dofinansowania do pomp ciepła, który byłby uzupełnieniem dla programów już działających, jak Moje Ciepło i Czyste Powietrze.

Pompy ciepła na razie bez nowych dotacji

- Nie jest tak, że się wycofujemy, powiem tak, że go odkładamy - tak na pytanie o rządowy program dopłat do pomp ciepła odpowiedziała w czwartek 29 grudnia Anna Moskwa. Minister klimatu i środowiska podkreśliła, że rząd chce wspierać wszelkie inicjatywy odejścia od gazu.

- Analizowaliśmy, czy zwiększyć dofinansowanie w Czystym Powietrzu [...]. Nie mówimy, że rezygnujemy z programu, jest potrzebny i ma sens. Tam, gdzie jest możliwość odejścia od gazu, chcemy to robić. W pierwszej kolejności Fundusz skoncentrował się jednak na Czystym Powietrzu i zmianie programu - dodała Anna Moskwa.

- To, co obserwujemy, to coraz więcej wniosków na wymianę ciepła dotyczy właśnie pomp. Zaufanie do tego źródła rośnie, stąd decyzja dotycząca zwiększenia kwot w Czystym Powietrzu - podkreśliła.

Dotacje do pomp ciepła Moje Ciepło - tylko dla nowych domów

Moje Ciepło to program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który ruszył w kwietniu 2022. Mogą z niego skorzystać właściciele i współwłaściciele nowych domów jednorodzinnych, powstałych po 1 stycznia 2021. Warunkiem otrzymania dopłaty jest instalacja pompy ciepła w nowym domu o podwyższonym standardzie energetycznym.

Dofinansowanie do pompy ciepła w tym programie obejmie zakup i montaż pomp powietrznych, wodnych i gruntowych, a dotacje wynoszą od 7 do 21 tys. zł. Program Moje Ciepło nie zakłada progu dochodowego dla wnioskującego o dofinansowanie.

Nabór wniosków w programie Moje Ciepło rozpoczął się 29 kwietnia 2022 i potrwa do 31 grudnia 2026 lub do wyczerpania puli środków. Refundacja obejmie koszty kwalifikowane poniesione od 1 stycznia 2021 do 31 grudnia 2026.

Dotacje do pomp ciepła Czyste powietrze - dla starych domów

Czyste Powietrze to program dla osób, które planują termomodernizację domu, a w jej ramach m.in. wymianę starego urządzenia grzewczego na pompę ciepła. Jest to priorytetowy program NFOŚiGW. W tym przypadku wysokość dotacji zależy od wysokości dochodów. Beneficjentów podzielono na dwie grupy:

  • Inwestorzy, których dochód roczny nie przekracza 100 000 zł (podstawowy poziom dofinansowania).
  • Inwestorzy, których dochód miesięczny na osobę nie przekracza 1400 zł (netto) w gospodarstwie wieloosobowym i 1960 zł (netto) w gospodarstwie jednoosobowym (podwyższony poziom dofinansowania).

Beneficjenci, których dochód nie przekracza 100 000 zł rocznie mogą liczyć na dofinansowanie w maksymalnej wysokości 13 500 zł w przypadku zakupu pompy ciepła. Beneficjenci, którym przysługuje dofinansowanie o podwyższonym poziomie mogą liczyć na kwotę dotacji nawet do 18 000 zł.

We wniosku o dofinansowanie można również zawrzeć ulgę termomodernizacyjną, czyli jeżeli planujemy również termomodernizację starego domu, całkowitą lub częściową, możemy ją wykonać równolegle z wymianą źródła ciepła i odliczyć w programie Czyste Powietrze.

Źródło: Portal Samorządowy, gov.pl, redakcja Muratorplus

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej