Chevron poszuka gazu w Polsce

2009-12-11 12:54

Światowy gigant na rynku naftowym, amerykańska firma Chevron otrzymała od Ministra Środowiska zgodę na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż gazu ziemnego w Polsce.

Podsekretarz Stanu, Główny Geolog Kraju - Henryk Jacek Jezierski podpisał 10 grudnia 2009 r. koncesję dla firmy Chevron Polska Exploration and Production Sp. z o.o na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w rejonie "Zwierzyniec" (okolice Zamościa w województwie lubelskim). Koncesja została udzielona na 5 lat. W tym czasie Chevron zamierza prowadzić prace poszukiwawczo – rozpoznawcze na obszarze o powierzchni ok. 800 km2. Żeby odkryć nowe złoża węglowodorów prowadzone będą bezinwazyjne badania pozwalające uzyskać przestrzenny model wgłębnej budowy ziemi za pomocą odbitych od skał fal sejsmicznych (sejsmika 2D i 3D) oraz wiercenia do głębokości ok.3500 m.

- Udzielenie koncesji dla kolejnego światowego „giganta” na rynku nafty i gazu, jakim jest Chevron świadczy o poważnym zainteresowaniu poszukiwaniem złóż gazu ziemnego w Polsce i zbliża nas do poznania odpowiedzi na pytanie: Czy nasz kraj może liczyć na dodatkowe źródła tego surowca pochodzące z niekonwencjonalnych złóż gazu? - komentuje przyznanie tej koncesji Henryk Jacek Jezierski,Główny Geolog Kraju.

To już kolejna wielka firma zainteresowana poszukiwaniem niekonwencjonalnych złóż gazu ziemnego typu "shale gas" czyli gazu zgromadzonego w skałach, z których trudno go wydobyć, bez użycia skomplikowanej i drogiej technologii jeszcze nie stosowanej w Polsce. W okresie ostatnich 2 lat Ministerstwo Środowiska udzieliło 30 koncesji na poszukiwanie rozpoznawanie niekonwencjonalnych złóż gazu ziemnego w Polsce, m.in. dla firm ExxonMobil, Lane Energy, Marathon Oil.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej