Chevron poszuka gazu w Polsce

2009-12-11 12:54

Światowy gigant na rynku naftowym, amerykańska firma Chevron otrzymała od Ministra Środowiska zgodę na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż gazu ziemnego w Polsce.

Podsekretarz Stanu, Główny Geolog Kraju - Henryk Jacek Jezierski podpisał 10 grudnia 2009 r. koncesję dla firmy Chevron Polska Exploration and Production Sp. z o.o na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w rejonie "Zwierzyniec" (okolice Zamościa w województwie lubelskim). Koncesja została udzielona na 5 lat. W tym czasie Chevron zamierza prowadzić prace poszukiwawczo – rozpoznawcze na obszarze o powierzchni ok. 800 km2. Żeby odkryć nowe złoża węglowodorów prowadzone będą bezinwazyjne badania pozwalające uzyskać przestrzenny model wgłębnej budowy ziemi za pomocą odbitych od skał fal sejsmicznych (sejsmika 2D i 3D) oraz wiercenia do głębokości ok.3500 m.

- Udzielenie koncesji dla kolejnego światowego „giganta” na rynku nafty i gazu, jakim jest Chevron świadczy o poważnym zainteresowaniu poszukiwaniem złóż gazu ziemnego w Polsce i zbliża nas do poznania odpowiedzi na pytanie: Czy nasz kraj może liczyć na dodatkowe źródła tego surowca pochodzące z niekonwencjonalnych złóż gazu? - komentuje przyznanie tej koncesji Henryk Jacek Jezierski,Główny Geolog Kraju.

To już kolejna wielka firma zainteresowana poszukiwaniem niekonwencjonalnych złóż gazu ziemnego typu "shale gas" czyli gazu zgromadzonego w skałach, z których trudno go wydobyć, bez użycia skomplikowanej i drogiej technologii jeszcze nie stosowanej w Polsce. W okresie ostatnich 2 lat Ministerstwo Środowiska udzieliło 30 koncesji na poszukiwanie rozpoznawanie niekonwencjonalnych złóż gazu ziemnego w Polsce, m.in. dla firm ExxonMobil, Lane Energy, Marathon Oil.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej