Ceny w sierpniu...

2009-09-08 16:22
Ceny w sierpniu...
Autor: Grupa PSB SA

W porównaniu do poprzedniego miesiąca, w sierpniu spadły ceny w 4. grupach towarowych, w 4. wzrosły, a w 3. nie zmieniły się - Grupa PSB SA śledzi ceny wiodących materiałów budowlanych.

Najbardziej staniały gazobetony (o 2,7%), a minimalnie: sucha zabudowa wnętrz (-1%), izolacje wodochronne (-0,2%) i chemia budowlana (-0,1%). Ceny materiałów ściennych ceramicznych, pokryć i folii dachowych, rynien oraz drewna i materiałów drewnopochodnych nie zmieniły się.
Wzrosły natomiast ceny materiałów izolacji termicznej (+2,9%), silikatów, stolarki otworowej oraz narzędzi i sprzętu.
W kategorii "inne" spadły ceny cementu i wapna (o 1,1%), farb, lakierów, tapet (-0,8%) oraz płytek ceramicznych, wyposażenia łazienek i kuchni (-0,6%). O 0,6% wzrosły ceny instalacji i techniki grzewczej, kanalizacji, odwodnień i wentylacji. W pozostałych grupach ceny nie zmieniły się.

Trendy zmian cen (VIII 2008=100) - dane Grupy PSB SA
Autor: Grupa PSB SA

Przychody PSB SA ze sprzedaży materiałów budowlanych w sierpniu 2009 r. były wyższe o prawie 8% niż przed rokiem. Rok 2008 był dla branży budowlanej bardzo dobrym rokiem i dlatego też można stwierdzić, że popyt na materiały budowlane jest wysoki. Szczególnie widać ożywienie w dużych miastach.
Chociaż dane GUS nie są optymistyczne. W okresie od I do VII 2009 r., w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, ogółem wydano o 22,9% mniej pozwoleń na budowę mieszkań, a w kategorii mieszkania w budownictwie indywidualnym -10,4%. Jeszcze gorsze są wyniki w segmencie mieszkań, których budowę rozpoczęto. W kategorii mieszkań ogółem spadek wyniósł 28%, natomiast w kategorii mieszkań w budownictwie indywidualnym zanotowano ujemną dynamikę 9,7%.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej