Olej opałowy ceny na 2024 - Sprawdź ile kosztuje olej opałowy za litr i za 1000 litrów oraz gdzie kupić olej opałowy

2024-05-23 13:44
Cena oleju opałowego 2024 - ile kosztuje olej opałowy za litr?
Autor: getty images Ile zapłacimy za olej opałowy w 2024 roku?

Olej opałowy coraz chętniej wybierany jest do ogrzewania mieszkań, ale też niewielkich firm. To paliwo cechuje się dużą wydajnością i sprzedawane jest w atrakcyjnej cenie, jest tańsze przede wszystkim od gazu. Ponadto olej opałowy bardzo łatwo się stosuje. Podpowiadamy, gdzie kupić olej opałowy i ile on kosztuje.

Spis treści

  1. Co to jest olej opałowy?
  2. Gdzie kupić olej opałowy?
  3. Ile kosztuje olej opałowy?
Szkoła Budowania: Otoczenie Domu

Co to jest olej opałowy?

Olej opałowy powstaje w procesie przetwarzania – rafinacji ropy naftowej. Jest to jedno z paliw stosowanych do ogrzewania zarówno domów, jak i małych zakładów czy firm. Oleje opałowe cechują się wysoką wartością grzewczą podczas spalania, to np. 42,6 MJ/kg. Stanowią też tańszą alternatywę wobec gazu.

W sprzedaży mamy trzy rodzaje tego paliwa wyróżniane ze względu na gęstość: lekki, średni i ciężki olej opałowy. Lekki stosuje się zwykle w kotłowniach w budynkach mieszkalnych, a średni i ciężki w dużych zakładach przemysłowych, a także elektrociepłowniach. Lekki olej opałowy ma także niską zawartość siarki – do 0,1 proc. w stosunku do ciężkiego, w którym zawartość siarki dochodzi do 1 proc.

Gdzie kupić olej opałowy?

Zakup oleju grzewczego nie jest możliwy bez wcześniejszej rejestracji pieca. Jeśli tego nie zrobimy, to dystrybutor paliw odmówi nam sprzedaży. Należy więc złożyć w urzędzie skarbowym zgłoszenie uproszczone na druku AKC-RU. Taki formularz można złożyć w formie papierowej, ale również w wersji elektronicznej, za pomocą platformy puesc.gov.pl. Te regulacje dotyczące obowiązkowej rejestracji obowiązują od 2020 r.

Po zgłoszeniu otrzymamy numer identyfikacyjny, który umożliwi nam zakup paliwa. Olej opałowy możemy kupić u autoryzowanych dystrybutorów paliw, także w niektórych stacjach benzynowych, choć zwykle nie sprzedają one w małych ilościach. Olej opałowy można zamówić u dystrybutora z dostawą do domu, tu część sprzedawców wyznacza minimalną ilość zamówienia, to np. co najmniej 500 litrów. 

Ile kosztuje olej opałowy?

Cena oleju opałowego ściśle powiązana jest z notowaniami ropy naftowej, kursem dolara, a również zależy od sezonu, wyższa jest w grzewczym. Cena może się różnić także w zależności od miejsca, gdzie paliwo jest sprzedawane. Dlatego jeśli chodzi o koszt zakupu litra oleju, można śledzić ceny paliwa analogicznie tak jak benzyny.

Za jeden litr popularnego oleju zapłacimy w połowie lutego 5,68 zł w województwie kujawsko-pomorskim w okolicach Inowrocławia, a 5,65 zł pod Warszawą. Za 1000 litrów zapłacimy więc średnio niecałe 5,7 tys. zł. Jednak sprzedawcy przyznają, że ceny oleju opałowego zmieniają się każdego dnia i trudno powiedzieć, ile będzie kosztował na następny dzień.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej