Bydgoszcz: Galeria Pomorska sprzedana

2010-06-14 15:33
Galeria Pomorska, Bydgoszcz
Autor: od CB Richard Ellis Polska Sp. z o. o.

Resolution Property, wiodący inwestor na europejskim rynku nieruchomości, kupił w imieniu Resolution Real Estate Fund III Galerię Pomorską w Bydgoszczy za 50,75 mln euro. Doradcą transakcyjnym Resolution Property była firma CB Richard Ellis.

Galeria Pomorska, o powierzchni 20 000 m2, jest jednym z centrów handlowych o najlepiej ugruntowanej, wysokiej pozycji w Bydgoszczy – ósmym, co do wielkości mieście w Polsce. Galeria Pomorska oferuje klientom takie znane marki jak m.in. Euro Rtv Agd, Empik, Reserved, Smyk, H&M, Almi Décor, CCC i Carry. W centrum znajduje się również hipermarket Carrefour o powierzchni 9890 m2, nie będący przedmiotem transakcji.

Resolution zamierza stworzyć stałą bazę klientów Galerii Pomorskiej oraz silny wzrost ekonomiczny Bydgoszczy poprzez aktywną strategię zarządzania nieruchomością. Będzie to m.in. re-engineering i remerchandising zestawu najemców oraz możliwość rozbudowy centrum handlowego zgodnie z ostatnio zaakceptowanym planem zagospodarowania, który zezwala na poszerzenie istniejącej powierzchni o 12 000 m2.

- Od pewnego czasu monitorujemy polski rynek powierzchni handlowych i nasza decyzja o zakupie Galerii Pomorskiej bazowała na obecności silnego strumienia przychodów, połączonego z możliwością uzyskania wyższych poziomów stóp zwrotu dzięki długoterminowej, aktywnej strategii zarządzania planowanej przez Resolution - mówi Peter Todd, dyrektor Resolution Property. - Istotnymi podstawami tej transakcji jest też bardzo dobry stan polskiej gospodarki jak i widoczny wzrost potencjału ekonomicznego miasta Bydgoszcz.

- Transakcja ta pokazuje, że nieruchomości handlowe w Polsce cechuje wyraźna obecność wartości dodanej możliwej do uzyskania przy pełnym wykorzystaniu potencjału niesionego przez dany projekt. Możliwość zakupu dobrej nieruchomości i osiągnięcia atrakcyjnych stóp zwrotu, zwłaszcza w kontekście sytuacji na rynkach w pozostałych częściach Europy, jest duża - dodaje Patrick O’Gorman, dyrektor działu rynków kapitałowych, CB Richard Ellis Polska.

Zakup ten odzwierciedla początkową stopę kapitalizacji na poziomie 10%.

Galeria Pomorska jest drugim zakupem Resolution w Europie w ostatnich tygodniach. Wcześniej inwestor kupił centrum outletowe McArthurGlen Troyes od Henderson Global Investor’s European Outlet Mall Fund za 85,5 mln euro. Resolution Real Estate Fund III przeprowadził ostatnio transakcje w Europie i Wielkiej Brytanii za łączną kwotę 1,5 mld euro.

Sprzedającym Galerię Pomorską była firma Babcock & Brown, której doradcami był Balmain Asset Management. Balmain zostanie partnerem Resolution w zakresie zarządzania nieruchomością.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej