Budownictwo energooszczędne w Szwajcarii. XLIX Forum NFOŚiGW „Energia–Efekt–Środowisko”. Czy standardy MINERGIE® mogą być wzorem?

2012-10-24 18:34
NFOŚiGW Forum Minergie
Autor: Barbara Kawecka-Zygadło XLIX Forum "Energia - Efekt- Środowisko". Ulrich Schwendimann, Ruedi Kriesi i Tłumacz 

"Doświadczenia szwajcarskie w budownictwie energooszczędnym" to temat ostatniego Forum "Energia – Efekt – Środowisko". Spotkania organizowane cyklicznie w siedzibie NFOŚiGW gromadzą specjalistów z szeroko rozumianej branży budowlanej, energetycznej i ochrony środowiska zainteresowanych pogłębieniem wiedzy, wymianą poglądów i dyskusją na temat problemów, którymi zajmuje się NFOŚiGW, w tym efektywnością energetyczną budownictwa.

Dla Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej spotkania w ramach Forum to jednocześnie forma konsultacji ze środowiskiem naukowców i praktyków – projektantów, inżynierów, architektów, których zachęca się do publicznej dyskusji na założonej przez NFOŚiGW stronie Forum ( www.forumees.pl/ ). Poprzednio na Forum „Energia – Efekt – Środowisko” zajmowano się, między innymi energią z odpadów oraz biomasą jako źródłem energii odnawialnej, natomiast ostatnie spotkanie Forum - 11 października 2012 r. dotyczyło doświadczeń szwajcarskich w budownictwie energooszczędnym.

Domy energooszczędne w Szwajcarii

Doświadczenia szwajcarskie w budownictwie energooszczędnym przedstawił dr Ruedi Kriesi – Wiceprezydent Minergie Association, szwajcarskiej organizacji zajmującej się certyfikowaniem budynków spełniających wymagane przez MINERGIE® standardy budowlane, w tym najważniejsze z punktu widzenia tego systemu oceny – standardy efektywności energetycznej. Poza przedstawieniem założeń Minergie Association oraz doświadczeń w realizacji tego typu budynków w Szwajcarii, dr Ruedi Kiriesi omówił także konkretne zagadnienia techniczne w zakresie projektowania i wykonania obiektów w standardzie MINERGIE®.  W tym kontekście poruszył bardzo istotne zagadnienie, jakim jest budowanie kompetencji MINERGIE®.
Pierwszym energooszczędnym obiektem, „miejscem narodzenia programu” było energooszczędne osiedle domów (wolno stojących, dwurodzinnych) w szwajcarskim Wädenswil, zbudowane w 1990 r. Program certyfikacji budynków w systemie MINERGIE® ruszył w Szwajcarii w roku 1995, pierwszy budynek oficjalnie certyfikowano w tym standardzie w 1998 roku, a obecnie liczba ta wynosi 25 tys. obiektów. Szacuje się, że jest to 30% nowo wznoszonych budynków w Szwajcarii.

– Standard MINERGIE® kojarzy się w Szwajcarii z wysoką jakością, komfortem i energooszczędnością i nie ma firmy, która nie chciałaby być tak kojarzona – powiedział podczas spotkania w NFOŚiGW Ulrich Schwendimann, Dyrektor zarządzający Polsko-Szwajcarskiej Izby Gospodarczej.

Czym jest efektywność energetyczna dla zwykłego człowieka?

U wrót sukcesu MINERGIE® stała przede wszystkim zmiana wizerunku energooszczędności. Do tego czasu głoszony przez Rząd Szwajcarii postulat większej efektywności energetycznej w budownictwie kojarzył się zwykłemu człowiekowi z koniecznością wyrzeczeń. Minergie zmieniło to postrzeganie – energooszczędność, zamiast z wyrzeczeniami i poświęceniem zaczęło się kojarzyć z licznymi korzyściami. W dodatku, pierwszymi budowanymi w standardzie MINERGIE® budynkami były luksusowe rezydencje, by energooszczędność nie kojarzyła się z poświęceniem i biedą, ale nowym stylem życia elit. I to zaskoczyło. Dziś, wśród ceryfikowanych budynków MINERGIE® są obiekty wyrafinowanej architektury, takie jak ROLEX Learning Center EPFL (projekt SANAA Architects) w Lozannie, schronisko górskie w Alpach w pobliżu Kleinmatterhorn, największe w Szwajcarii i bardzo eleganckie centrum handlowe Westside projektu Daniela Libeskinda. Ale są wśród nich także zwykłe domy jedno- i wielorodzinne, placówki służby zdrowia, szkoły czy skromne domy opieki dla osób starszych.

Zobacz na czym polega standard MINERGIE®  

Korzyści z budowy energooszczędnych domów są dziś dobrze znane, na przeszkodzie stają jednak zazwyczaj wysokie koszty „zielonych technologii” – mówią polscy specjaliści od budownictwa energooszczędnego i pasywnego. Przeszkodą są także inne utrudnienia, np. często wymieniane przez inwestorów „mgliste zasady prawne zielonego budownictwa” czy poruszany najczęściej brak systemu wsparcia dla budownictwa nisko i zeroenergetycznego. Są i inne problemy:
– Możliwe, że pojawią się ciekawe projekty domów energooszczędnych tylko pytanie zasadnicze o ile będą droższe od projektu standardowego domu? Innym problemem może być brak przygotowanej kadry do tego rodzaju inwestycji. Należy pamiętać, że dobry projekt to dopiero początek a najważniejsza jest jego realizacja – taki wpis pojawił się na internetowej stronie Forum (źródło: Agnieszka.Szewczak Forum).

Dopłaty do kredytów na mieszkania i domy energooszczędne

Ogłoszony ostatnio program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pragnie zmienić wizerunek państwa z „hamulcowego” na „konia pociągowego” rozwoju energooszczędnego budownictwa w Polsce. Nowy program NFOŚiGW dopłat do kredytów dla osób chcących budować lub kupować mieszkania i domy energooszczędne rodzi nadzieje na zmiany. Harmonogram dopłat do takich kredytów przedstawia się następująco:

  • Listopad 2012 – opublikowanie wytycznych dla budynków zawierających: • minimalne wymagania techniczne dla projektowanych budynków • sposób potwierdzenia spełnienia przez projekt budowlany wymagań programu • wymagania w zakresie zapewnienia jakości robót budowlanych i procesu budowlanego • sposób potwierdzania spełnienia przez zrealizowane przedsięwzięcie wymagań programu;
  • Grudzień 2012 – nabór banków;
  • I kwartał 2013 – kredyt z dotacją w ofercie banków.

We wdrażaniu rozwiązań budownictwa energooszczędnego w Polsce pomóc mogą także doświadczenia szwajcarskie. Dlaczego? Bo MINERGIE® rzeczywiście działa. Dowiodły tego: liczba budowanych w Szwajcarii obiektów w standardzie MINERGIE®, stały wzrost zainteresowania Szwajcarów energooszczędnością i wysoki poziom zaufania do obiektów z certyfikatem MINERGIE® i metod działania Minergie Association, a także liczne przykłady zrealizowanych budynków i zastosowanych rozwiązań technicznych, jakie pokazał w swojej prezentacji w Warszawie dr Ruedi Kriesi podczas XLIX Forum "Energia – Efekt- Środowisko" w NFOSiGW.

NFOŚiGW Forum Minergie
Autor: Barbara Kawecka-Zygadło dr Ruedi Kriesi, Wiceprezydent Minergie Association
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej