Budowlane przetargi w nowej odsłonie

2015-03-11 16:34
Projekt PAPIRUS
Autor: Projekt PAPIRUS

W gospodarce rynkowej liczy się każdy wygrany przetarg. W budownictwie ostatnio trudno o nowe intratne zlecenia, a najgorzej mają firmy małe, którym trudno konkurować z dużymi podmiotami. Ale nie wszystko stracone. W marcu konsorcjum europejskiego projektu PAPIRUS ma ogłosić kilka dużych międzynarodowych przetargów skierowanych m.in. do polskich producentów energooszczędnych materiałów budowlanych. Zamówienia mają dotyczyć czterech krajów UE, a w przetargach będą zapisy ułatwiające udział w nich MŚP. 

Novum w przetargach ogłaszanych w ramach projektu PAPIRUS jest nie tylko zachęta dla firm z segmentu MŚP. Otóż zupełnie nowatorskie jest w nich podejście do przedmiotów zamówienia - w dokumentacji przetargowej zamawiający nie będzie określał szczegółowo charakterystyki poszczególnych zamawianych produktów, natomiast opisane będą efekty, jakich inwestor oczekuje po ich zastosowaniu. Ma to zachęcić do aktywności w przetargach publicznych producentów innowacyjnych i efektywnych energetycznie rozwiązań. Nowe przetargi na dostarczenie materiałów budowlanych do renowacji lub wzniesienia budynków charakteryzujących się blisko zerowym zużyciem energii będą dotyczyły inwestycji w Niemczech, Włoszech, Norwegii oraz Hiszpanii.

- Innowacyjność metody wypracowanej przez ekspertów w ramach projektu PAPIRUS polega m.in. na odejściu od modelu, w którym zamawiający określa oczekiwania względem produktu mającego być przedmiotem zamówienia, w oparciu o to, co jest dostępne na rynku, na rzecz określenia efektów, jakich od produktu oczekuje. Podejście to daje producentom więcej swobody w zaprezentowaniu proponowanych przez nich nowatorskich rozwiązań. Nowe podejście do zamówień publicznych oznacza wprowadzenie nowoczesnego systemu, w którym istotnymi elementami przy udzielaniu zamówień publicznych są nie tyle cena, co innowacyjność oraz kryteria ekologiczne i społeczne – wyjaśnia  Ewa Wojtczak z ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku, które jest w składzie międzynarodowego konsorcjum i jednocześnie jest koordynatorem Polskiej Platformy Technologicznej Budownictwa.

A dlaczego te przetargi będą szansą dla MŚP? W przygotowaniach projektu PAPIRUS dużo uwagi poświęcono konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw, które nie startują w przetargach publicznych z powodu zbyt małych środków finansowych. W tych przetargach zakupy podzielono na części, które będą osiągalne dla MŚP zarówno pod względem ilościowym jak i jakościowym. Te części przetargów dotyczyć będą przede wszystkim technologii, które wpływają na wydajność energetyczną budynków. Chodzi tu o materiały i produkty budowlane, które np. zmniejszają straty ciepła poprzez ocieplenie budynku; zmniejszają straty ciepła w zimie oraz nasłonecznienie latem (np. okna); zapewniają dobrą jakość naturalnego światła dziennego.
Więcej informacji o projekcie PAPIRUS i przetargach na stronie projektu >> www.papirus-project.eu, a także w serwisie LinkedIn. Projekt jest współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach Programu Ramowego na rzecz Konkurencyjności i Innowacji (CIP).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej